Трудове навчання 3 клас урок "Об’ємні вироби з паперу. Виготовлення іграшки конічної форми"

Тема. Об’ємні вироби з паперу. Виготовлення іграшки конічної форми

Мета: навчити дітей виготовляти іграшки конічної форми; розвивати оформлювальні навички, мислення, уяву, дрібну моторику рук, пальців; виховувати дисципліну, почуття взаємодопомоги, відповідальності.

Обладнання: білий та кольоровий папір, олівці, фломастери, ножиці, клей, пензлик, серветка.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

1. Упорядкування робочого місця.

2. Перевірка готовності до уроку.

— Сьогодні ми будемо працювати у групах.

(Клас поділений на групи: 5 груп по б осіб, відповідно до цього розташовані парти.)

— Згадайте, що таке робота у групах? Чого потрібно дотримуватися? Як себе поводити?

(Відповіді дітей: взаємодопомога, товаришування, відповідальність, уміння прислухатися до думки друзів, не сваритися.)

II. Новий матеріал

1. Оголошення теми та мети уроку.

— Діти, сьогодні ми з вами навчимося виготовляти різні іграшки. Ці іграшки можна виготовити до будь-якого свята.

2. Словникова робота.

— Існують декілька спеціальних видів паперу.

Бюварний папір — промокальний папір.

Верже — високоякісний письмовий, поштовий папір із водяними знаками у вигляді подовжніх та поперечних ліній, що просвічуються.

3. Вступна бесіда. Розповідь учителя.

— Із чого ми будемо виготовляти іграшки?

— Що ви знаєте про папір?

— Папір існував не завжди. Після виникнення писемності люди почали писати на воскових дощечках, на вологій глині. Писали вони спеціальними паличками. У Київській Русі писали на бересті. До цих пір збереглися берестяні грамоти. В теплих країнах глиняні дощечки змінив папірус.

Папірус — це матеріал для письма, який виготовляли з рослин із аналогічною назвою. Він росте на болотистих місцях Ефіопії та Єгипту. Потім папірус був замінений пергаментом, який виготовляли, оброблюючи особливим засобом шкуру тварин — овець, кіз, телят. Папір з'явився 2000 років потому. Сировиною для виготовлення його було спочатку тутове дерево, бамбук. Папір був винайдений у Китаї Цай Лунем в 105 році.

4. Підготовка до роботи.

— Яких іграшкових звірів можна виготовити?

Відгадайте загадки і заповніть клітинки кросворда.

1) По лісу бігала багато,

Бо шукала в лісі брата:

Брат на дереві сидів

І смачні горішки їв. (Білочка)

2) Сіру шубку має,

Взимку білу одягає.

По лісу стрибає.

Моркву полюбляє. (Зайчик)

3) Маленьке, сіреньке,

Довгий хвостик має,

По підлозі бігає,

Насіннячко збирає. (Мишеня)

4) В темнім лісі проживає,

Довгий хвіст пухнастий має. їй на місці не сидиться,

А зовуть її... (лисичка).

5) Двічі родився,

У школі не вчився,

А години знає. (Півень)

6) Гавкає, кусає, а в дім не пускає. (Собака)

— Відгадали? Молодці!

Які звірі живуть у лісі, а які — вдома?

— Зараз я даю вам можливість порадитися, іграшку якої тварини буде виготовляти ваша група.

(Вчитель допомагає дітям зробити вибір, щоб кожна група мала різну тварину.)

III. Демонстрація та аналіз зразка

1. Інструктаж учителя.

— Для будь-якої іграшки-тваринки потрібно взяти кольоровий папір жовтогарячого кольору, якщо це лисичка або білочка; сірого — якщо це мишеня, зайчик, собака. Це може бути картон також кольору або оксамитовий папір.

Іграшка складається з тулуба (1 деталь), голови (1 деталь), вух (2 деталі), лапок (2 деталі), хвостика (2 деталі).

Домовтеся між собою, хто у вашій групі за що буде відповідати.

2. Інструктаж із техніки безпеки.

— Хто мені підкаже, які інструменти допоможуть нам працювати? (Ножиці, циркуль, гумка, лінійка, олівець)

— Згадайте правила користування ножицями.

• Коли ріжете, то повертайте папір, а не ножиці.

• Подавайте ножиці кільцями вперед.

• Не залишайте ножиці відкритими.

— А тепер відпочинемо і потім знову будемо працювати.

3. Фізкультхвилинка.

Кожного дня щоранку робимо зарядку.

Робимо зарядку — всі вправи за порядком.

Весело крокуємо: раз-два-три-чотири.

Руки вгору підіймаємо: раз-два-три-чотири.

Встаємо і присідаємо: раз-два-три-чотири.

IV. Практична робота учнів

• Спочатку виконайте розмітку розгорток конусів на кольоровому папері або картоні.

• Виріжте розгортки і склейте конуси.

• Складіть форму обраної тваринки, використовуючи конуси та обрізки паперу.

• Наклейте лапи, хвостик, вуха.

• На готовій іграшці виконайте додаткове яскраве оздоблення.

(Учитель стежить за роботою у групах, за потреби надає допомогу.)

Тулуб

Голова

Вуха мишеняти (2 деталі) Вуха собаки (2 деталі)

Вуха зайчика (2 деталі) Хвіст лисички, білочки (2 деталі)

Крила півника (2 деталі)

(Очі, носик, вуса, гребінець півника діти малюють, вирізають та клеять самостійно.)

V. Виставка та оцінювання робіт

 1. Перевірка та аналіз робіт.

— Яка іграшка вам сподобалася найбільше?

— Які ви помітили помилки?

 2. Оцінювання.

V. Підсумок уроку

— Які види паперу ви знаєте?

— Що можна виготовити з паперу?

— Спробуйте придумати декорацію до вашої іграшки.