Природознавство 3 клас Прісна та морська вода

Прісна та морська вода

Мета: розширити знання учнів про воду, про прісну та морську воду; розповісти про способи опріснення води та використання прісної і морської води людиною; розвивати мислення; виховувати пізнавальний інтерес.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

— Що називають розчином?

— Наведіть приклади розчинних у воді речовин.

— Доведіть, що крейда не розчиняється у воді.

— Розкажіть, як властивість води розчиняти деякі речовини люди використовують у житті.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про прісну та морську воду.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 18–20)

— Чому воду називають розчинником?

— Назвіть розчини, які можна зустріти в природі.

— Пригадайте смак морської води.

— Чому морська вода солона?

— Поміркуйте, якої води на Землі більше — прісної чи солоної.

— Розгляньте малюнок 11 на с. 18. Чи підтвердилася ваша думка?

— Яка найбільша річка України?

— У яких річках України містяться значні запаси прісної води? Відшукайте їх на карті України.

— Розгляньте малюнок 13 на с. 19. Що ви знаєте про озера Ялпуг і Синевир? Де вони знаходяться?

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Продовження роботи за підручником (с. 20–21)

Робота в парі

— Поясніть, як ви розумієте прислів’я: «Один глечик прісної води дорожчий від усієї солоної річки».

— Про що ви дізналися в рубриці «Для допитливих»?

— Морська вода може бути опріснена та використовуватися як питна.

Один із методів опріснення — нагрівання очищеної води до температури кипіння. Коли вода кипить, вона випаровується, а солі, в свою чергу, залишаються в ємності. Існують й інші методи опріснення, зокрема — заморожування, засноване на принципі того, що сіль не потрапляє на лід при заморожуванні.

Дослідницький практикум. Як опріснити воду? (с. 21)

2. Як очистити воду для пиття?

— Уявіть, що ця вода з річки. Чи можна її пити прямо з річки?

— Що ж робити? Як зробити так, щоб воду можна було пити?

— Воду потрібно очистити. Для цього існують спеціальні фільтри.

Фільтр — пристрій для очищення рідини.

Удома у багатьох є фільтри системи «Джерельце». Основна частина фільтру — активоване вугілля, але ним може служити і спеціально очищений пісок.

3. Гра «Виправ помилки»

Учням пропонують твердження з помилками. Помилки необхідно знайти та виправити.

- Солоною є вода річок. (Прісною)

- Світовий океан об’єднує 5 океанів. (Чотири)

- Прісної води на планеті набагато більше, ніж солоної. (Навпаки)

- Один глечик солоної води дорожчий від цілої прісної річки. (Навпаки)

- Моря та океани містять прісну воду. (Солону)

VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Прочитайте висновки на с. 20–21.

— Яка вода є на нашій планеті?

— Де знаходиться солона вода?

— Де знаходиться прісна вода?

— Якої води на планеті більше — прісної чи солоної?

VІІ . Домашнє завдання

С. 18–21