Природознавство 3 клас Вода — розчинник. Розчинні та нерозчинні речовини

 Вода — розчинник. Розчинні та нерозчинні речовини

Мета: формувати в учнів елементарні поняття про те, що вода — розчинник, розчин; навчати виготовляти розчини; виробляти вміння досліджувати розчинність речовин, що використовуються у побуті (солі, цукру, соди, муки, крохмалю, піску, глини, повітря та ін.), наводити приклади розчинних та нерозчинних у воді речовин; виховувати пізнавальний інтерес.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

— У яких станах зустрічається вода в природі? Наведіть приклади.

— Користуючись малюнком 6, розкажіть, як утворюється хмара.

— Як довести, що лід і сніг тануть при 0 °С?

— Як довести, що вода кипить при +100 °С?

— У які пори року в природі відбуваються такі перетворення води:

- з рідкого стану в твердий?

- з рідкого стану — в газоподібний?

- з газоподібного стану — в рідкий?

- з твердого стану — в рідкий?

— Які властивості води ми досліджували?

— Пригадайте, як зникли кристалики цукру, коли їх поклали у склянку з водою.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про унікальну властивість води — розчиняти речовини.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 14–17)

— З чого складаються тіла живої і неживої природи?

— Що таке речовина? Наведіть приклади речовин.

— Що називають розчином? Наведіть приклади.

— На які дві групи можна розподілити всі речовини?

— Які досліди демонструють, які речовини розчиняються у воді, а які — ні?

— Де людина використовує властивість води розчиняти деякі речовини?

— Наведіть власний приклад використання властивості води розчиняти речовини.

— Поясніть прислів’я: «Не всяка водиця для пиття годиться».

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Продовження роботи за підручником (с. 17)

Робота в парі

— Прочитайте і розв’яжіть задачу.

Їхав з ярмарки купець. Зупинився біля струмка води попити. Поклав мішечок із сіллю на пісок, а той візьми та й розв’яжись. Уся сіль на пісок висипалася. «Бути біді,— подумав купець,— що ж робити?» Думав він, думав і придумав — зібрав сіль разом з піском, поклав у мішок і поїхав додому.

— Про які властивості солі, піску і води купцеві було відомо?

— Про що ви дізналися в рубриці «Для допитливих»?

2. Практичне завдання. Дослідження розчинності речовин, що використовуються у побуті

Робота в групах

1-ша група досліджує розчинність солі, крохмалю, піску;

2-га група досліджує розчинність цукру, борошна, глини;

3-тя група досліджує розчинність соди, крейди, повітря.

— Покладіть у склянку з водою речовину, розмішайте. Речовина зникла чи осіла на дно склянки? Якою стала вода?

— Зробіть висновок: які речовини розчинні у воді, а які — ні?

— У воді не розчиняються пісок, глина, крохмаль, олія, нафта, гас, бензин та інші речовини. Речовини, які не розчиняються у воді, називають нерозчинними у воді речовинами.

3. Поміркуйте!

— Чому вода має різний смак у колодязях, морях, мінеральних джерелах?

— Чому плями від олії, масла не можна змити водою?

— Які розчинні і нерозчинні речовини використовують у вас удома?

VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Прочитайте висновки на с. 17.

— Наведіть приклади розчинних у воді твердих речовин, рідких речовин, газоподібних речовин.

— Що називають розчином?

— Назвіть природні розчини.

— Наведіть приклади нерозчинних у воді речовин.

VІІ . Домашнє завдання

С. 14–17.