Природознавство 3 клас Віруси

Віруси

Мета: ознайомити учнів з різноманітністю вірусних захворювань та їх профілактикою; сформувати поняття про запобігання захворюванням, які викликаються вірусами; розвивати мислення, мовлення; формувати санітарно-гігієнічні навички; виховувати культуру поведінки в природі.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда

— Які ознаки живих організмів властиві бактеріям?

— Як розмножуються бактерії?

— Чим бактерії корисні для природи?

— Чим бактерії небезпечні для рослин, тварин, людини?

— Де трапляються бактерії?

2. Гра «Вірю — не вірю»

- Гриби — це ані рослина, ані тварина, а те й інше.

- Пліснява і дріжджі — це гриби.

- Не кожен гриб можна покласти до кошика.

- Бактерії оточують нас усюди.

- Існують лише шкідливі бактерії.

3. Робота в парах

1. Заповніть таблицю. Що можуть робити?..

                 Корисні бактерії                      Небезпечні бактерії

2. Заповніть таблицю. Наведіть приклади представників кожного царства.

         Рослини             Тварини           Гриби             Бактерії             Віруси

— Який стовпчик таблиці не вдалося заповнити? (Віруси)

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про віруси та їхню роль у житті природи і людини.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 127–129)

— Що ви знаєте про віруси?

— Розгляньте малюнок 101. Віруси — це дуже дрібні частинки, які можна побачити тільки за допомогою електронного мікроскопа, тобто збільшивши їх у мільйони разів.

— Розкажіть, що нового про віруси ви прочитали на с. 128. Яка інформація була вам відома?

— Порівняйте віруси і бактерії.

— Чим небезпечні віруси?

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. «Мозковий штурм»

— Як уберегти себе від хвороботворних мікроорганізмів?

1. Дотримувати правил особистої гігієни:

а) мити руки перед прийомом їжі і після відвідування туалету;

б) мити овочі та фрукти перед уживанням.

2. Уникати контактів з хворими людьми і тваринами.

3. Тримати приміщення в чистоті, провітрювати кімнати, проводити вологе прибирання.

Що допомагає перемогти мікроби? (Чистота, вітаміни, фізкультура, спорт, загартування тощо)

2. Вправа «Аплікація»

Пофантазуйте і технікою аплікації зобразіть бактерію такою, якою ви її уявляєте.

3. Робота з мікроскопом

— Ось такими бактерії уявляєте ви (вони такі сердиті, довгі, кольорові, великі)!

А якими ж вони є насправді? Узагалі, діти, мікрооганізми не можна побачити неозброєним оком. Для цього існує спеціальний прилад — мікроскоп. Він збільшує зображення у 150 разів. І саме в мікроскоп ми можемо розглянути мікроорганізми.

4. Робота в групах

Складання пам’ятки здоров’я «Мікробе, бережися!»

— Віруси — наші постійні супутники, і з дня нашого народження вони супроводжують нас завжди і всюди. До більшості з них ми нечутливі, при зустрічі ж з деякими можемо захворіти. Ми торкнулися лише деяких хвороб, що викликаються вірусами. Насправді їх безліч. Шкода, якої завдають віруси, доволі значна.

Так, досить лише сказати, що близько половини всіх хвороб людини — вірусного походження. А якщо згадати, що віруси вражають тварин, рослини, бактерії, серед яких є багато корисних і необхідних людині, то стає зрозуміло, що боротьба з ними — одна з найважливіших задач. На жаль повернути втрачене здоров’я неможливо. А щоб такого не сталося з вами і щоб мікроби та віруси вас не здолали, пропоную скласти пам’ятку здоров’я «Мікробе, бережися!».

5. Робота в парах

Тестування (див. додаток на с. 44)

VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Діти, а для чого нам потрібно знати про мікроби, віруси, бактерії?

— Що нового ви дізналися про віруси?

— Яка особливість вірусів вас найбільше здивувала?

— Про що ви дізналися в рубриці «Для допитливих»?

VІІ . Домашнє завдання

С. 127–128.