Природознавство 3 клас Гриби їстівні та отруйні

 Гриби їстівні та отруйні

Мета: розширити і систематизувати знання учнів про їстівні та отруйні гриби; формувати уявлення про роль грибів у житті рослин і тварин лісу; розширювати світогляд учнів; виховувати екологічну культуру.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда

— Які ознаки живої природи мають гриби?

— З яких частин складається шапинковий гриб?

— Як гриби пов’язані з деревами?

— Яке значення мають гриби для лісу? для людей?

2. Тестування

1. Гриби — це:

а) рослини;

б) тварини;

в) представники особливого царства.

2. Які ознаки живих організмів мають гриби?

а) Дихають; б) живляться; в) ростуть;

г) розмножуються; д) вмирають.

3. Гра «Так чи ні?»

- Гриби — живі організми.

- Грибниця міститься в шапинці.

- Гриби розмножуються спорами.

- Мухомор, бліда поганка — отруйні гриби.

- Гриби живляться відмерлими рослинами і тваринами.

— Яку будову мають гриби?

— Які вони бувають?

— Як називається підземна частина гриба? (Грибниця)

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про значення грибів у житті людей і природи та навчитеся відрізняти їстівні гриби від отруйних.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 123–125)

— Пригадайте, які отруйні гриби ви знаєте. Як правильно збирати гриби?

— Людей найбільше цікавлять шапинкові гриби. Але потрібно добре знати, які з них їстівні, а які — отруйні. Візьміть собі за правило: не знаєш гриба — не бери до кошика. Не збирайте гриби поблизу автомобільних трас: там вони накопичують шкідливі речовини із вихлопних газів.

— Розгляньте малюнок 98. Прочитайте ознаки їстівних грибів.

— Розгляньте малюнок 99. Прочитайте і запам’ятайте ознаки отруйних грибів.

Гриби мають велике значення в житті людей і природи. Серед шапинкових грибів є їстівні та отруйні.

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Практичне завдання

— Виліпіть з пластиліну декілька їстівних та отруйних грибів. Намагайтеся правильно передати їхні істотні ознаки. Найкращі готові вироби можна передати в шкільний кабінет біології.

2. Тестування

1. Ви знайшли в лісі гриб, але не знаєте, їстівний він чи отруйний. Що слід

зробити?

а) Залишити його на місці;

б) зрізати й узяти із собою;

в) збити ногою.

2. Який гриб найотруйніший?

а) Жовчний гриб;

б) бліда поганка;

в) опеньок несправжній.

3. Що не входить у будову гриба?

а) Шапинка;

б) ніжка;

в) корінь.

(Що є у грибів замість кореня?)

4. З чим (з ким) взаємозв’язані гриби?

а) З людиною;

б) з деревами;

в) з тваринами.

5. Позначте «зайвий» гриб.

а) Підосичник;

б) боровик;

в) мухомор.

6. Як відіб’ється на житті лісу ситуація, якщо раптом зникнуть усі гриби?

а) Це ніяк не відіб’ється на житті лісу;

б) деревам буде легше рости; ліс стане густішим;

в) постраждають дерева і багато лісових тварин.

3. Робота в групах

— Поміркуйте! Діти принесли з лісу ґрунт і висипали його під деревом. Через деякий час вони побачили, що там виріс міцний грибок. Поміркуйте, із чого він виріс.

— Ученим ще не вдалося виростити на грядках білі гриби, рижики, підосичники. Однак відомо, якщо старий гриб дрібно порізати, залити водою і полити цим розчином коріння дерев у молодій лісопосадці, то через 2–3 роки на цьому місці можна буде збирати гриби.

VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Прочитайте висновки на с. 125.

— Чому грибники мають бути обережними?

— Наведіть приклади їстівних і отруйних грибів.

— Коли гриби приносять користь, а коли — завдають шкоди?

— Яку роль виконують гриби у природі?

— Складіть пам’ятку для грибників.

VІІ . Домашнє завдання

С. 123–125.