Природознавство 3 клас Як нагрівається повітря над суходолом і водною поверхнею

Як нагрівається повітря над суходолом і водною поверхнею

Мета: пояснити учням, як нагрівається повітря, що повітря над сушею нагрівається й охолоджується швидше, ніж над водною поверхнею; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення, вміння робити узагальнення та висновки; продовжити екологічне виховання.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

— З якими властивостями повітря ви ознайомилися? (Повітря безбарвне, прозоре, невидиме, заповнює весь простір, пружне. При нагріванні повітря розширюється, стає легшим і піднімається вгору; при охолодженні повітря стискається, стає важчим і опускається вниз.)

— Поясніть, чому взимку під снігом можна побачити зелені рослини. Яка властивість повітря сприяє цьому?

— Доведіть, що повітря пружне.

— Поясніть, як нагрівається повітря. Що при цьому відбувається?

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про те, що повітря над сушею нагрівається і охолоджується швидше, ніж над водною поверхнею.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 32–34)

— Пригадайте, як нагрівається повітря.

— Сонячними променями повітря нагрівається дуже погано. Поміркуйте чому. Як про це сказано у підручнику?

— Пригадайте, яку властивість має тепле повітря, а яку — холодне.

— Розгляньте малюнок 21 на с. 32 та розкажіть про рух повітря.

— Пригадайте, як нагрівається земна поверхня.

— У зв’язку з чим температура повітря змінюється впродовж доби та року?

— Чому температура повітря відрізняється вранці, удень і ввечері?

— Чому повітря над водною поверхнею взимку тепліше, ніж над суходолом?

Робота в парі

— Виміряйте температуру повітря впродовж дня: о 8-й, 12-й, 16-й, 20-й годинах. Що ви помітили? Поясніть отримані результати.

— Про що ви дізналися з рубрики «Для допитливих»?

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Робота над загадками

- Літає, а не горобець.

- Без рук, без ніг, а двері відчиняє.

- Рукавом махнув — дерева нагнув.

— Повітря нагрівається від земної поверхні. Над суходолом повітря нагрівається й охолоджується швидше, ніж над водною поверхнею.

2. Тест «Так чи ні?»

- Повітря захищає нас від сонячної радіації.

- Повітря — чиста речовина.

- Повітря — суміш газів.

- Тепле повітря піднімається вгору.

- Повітря захищає нас від переохолодження.

- Повітря містить кисень, необхідний нам для дихання.

- Повітря прозоре, кисле на смак.

- Тепле повітря опускається вниз.

- До чинників, що забезпечують життя на планеті Земля, належать: вода, повітря, тепло та світло.

- До складу повітря обов’язково входить кисень і вуглекислий газ.

- Повітря добре проводить тепло.

- З космосу наша планета має зелений колір, бо на ній є зелені рослини.

VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Прочитайте висновки на с. 34.

— Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці?

— Що вам найбільше сподобалося на уроці?

— Чому повітря над суходолом і водною поверхнею нагрівається по-різному в різні пори року? Поясніть.

— Чому батареї опалення встановлюють унизу під вікнами, а не над ними?

— Порівняйте, як зберігають тепло земна та водна поверхні.

VІІ . Домашнє завдання

С. 32–34.