Основи здоров’я 3 клас урок "Безпека надворі"

Безпека надворі

Мета: обговорити з учнями, які небезпечні місця є у мікрорайоні школи; формувати у школярів уміння обирати безпечні місця для відпочинку та гри, де ніщо не загрожує життю і здоров’ю; допомогти засвоїти загальні правила безпечної поведінки дітей надворі; вчити відмовлятися позичати свої речі (велосипед, мобільний телефон) малознайомим і незнайомим людям; виховувати обережність, обачливість.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

— Де можна переходити залізничну колію?

— Розкажіть правила переходу через залізничні переїзди.

— Чому гратися на залізниці небезпечно?

— Пригадайте казку К. Чуковського «Бармалей». Чому із дітьми трапилося нещастя?

— Дітям важливо вміти обирати безпечні місця для відпочинку та гри, де ніщо не загрожує їх життю і здоров’ю.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Саме про безпеку надворі ми сьогодні й поговоримо.

IV. Вивчення новогоматеріалу

1. Повідомлення вчителя

— Найзручніше місце для гри в місті — це дитячий ігровий або спортивний майданчик у дворі біля вашого дому. Найчастіше ви перебуваєте там не одні. Поряд із вами — діти з вашого будинку або будинків поблизу, а також дорослі — батьки чи бабусі, дідусі. На дитячому ігровому майданчику є гойдалки, каруселі, гірки тощо. Біля них будьте особливо обережними, щоб не вдаритися, коли інші гойдаються. Катайтеся по черзі, не сваріться. На спортивному майданчику можна пограти в рухливі ігри, футбол, бадмінтон. Майданчики розташовують на відстані від вулиць і доріг, серед зелених насаджень, часто їх огороджують невеличкими парканами. У селі грайтеся на своєму подвір’ї і там, де дозволяють батьки. Обирайте безпечні місця для ігор та прогулянок. Під час прогулянки ви можете зустріти незнайомих людей, іноді — небезпечних. Як поводитися з ними, ви вже знаєте. Однак пам’ятайте: небезпечними можуть бути не тільки чоловіки, але й жінки, дідусі, бабусі, хлопці та дівчата. Щоб здобути вашу довіру, дорослі можуть використовувати ваших однолітків. Незнайомці можуть пропонувати будь-що, щоб дізнатися, де у вас удома лежать гроші, коштовності. Не розпочинайте розмови із ними. У жодному разі нікому не називайте свою адресу, номер телефону, нічого не розказуйте про сім’ю. Обов’язково повідомте батьків або вчителя, якщо до вас з певним проханням зверталися незнайомці. Допоможуть уникнути небезпеки ще й такі поради:

Без дозволу батьків не відходь далеко від дому.

Не гуляй дотемна, у безлюдних місцях.

Уникай хуліганів, підозрілих компаній, п’яниць.

Не бався на дорозі, де їздять машини.

Не грайся і не ховайся в під’їздах, підвалах, на горищах, даху, будівельних майданчиках, у покинутих будівлях, а також біля звалищ і смітників.

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Робота за підручником (с. 104–107)

1) Робота за малюнками.

— Розгляньте малюнки на с. 104.

— По черзі скажіть, у які ігри ви полюбляєте грати надворі.

— Які речі берете з собою на прогулянку?

2) Читання оповідання В. Драгунського «На Садовій великий рух» (с. 144–148).

— Поміркуйте, чому хлопчики втратили велосипед.

3) Робота в групах.

— Об’єднайтесь у чотири групи: «Велосипед», «Самокат», «Мобільний телефон», «Скейт».

Розіграйте сценки про те, як можна відмовити малознайомим дітям у проханні позичити ваші речі.

4) Робота за малюнками.

— Розгляньте малюнки на с. 105 та розкажіть, що роблять діти. Що з ними може трапитися?

— Поміркуйте, де біля вашого будинку безпечно гуляти, а де — небезпечно.

Запам’ятайте! Обирайте безпечні місця для ігор та розваг.

— Розгляньте малюнки на с. 106. Пригадайте, що означають дорожні знаки для велосипедистів.

— Прочитайте правила для юних велосипедистів. Обговоріть, що означає кожне з цих правил, для чого воно існує.

5) Екіпіровка велосипедиста.

— Разом із дорослими навчіться добирати одяг для велосипедної прогулянки і правильно вдягати велосипедний шолом.

Запам’ятайте! Захисний шолом — найкращий головний убір для велосипедиста.

2. Тест «так чи ні?» (див.додаток на с. 67)

Vі. Підбиття підсумків. Рефлексія

Бесіда

— Які місця для ігор і розваг ви не обираєте на вулиці? Чому?

— Розкажіть, чи є біля школи небезпечні місця для ігор.

— Обговоріть з членами родини небезпечні місця для розваг біля вашого будинку.

— Якщо ви потрапили у біду, до кого будете звертатися по допомогу?

— Розкажіть про ці правила вдома.

— Яку машину називають велосипедом?

— Які дорожні знаки для велосипедистів ви знаєте?

— Які деталі велосипеда обов’язково потрібно перевірити перед поїздкою?

— Назвіть предмети екіпіровки велосипедиста.

— У якому віці водій велосипеда має право рухатися по дорозі?

— Які ще правила для велосипедистів ви знаєте?