Основи здоров’я 3 клас урок "Залізничний переїзд. Дорожні знаки"

Залізничний переїзд. Дорожні знаки

Мета: ознайомити учнів з правилами поведінки біля залізничної колії; навчати наводити приклади наслідків порушення правил пішоходів, читати дорожні знаки; виховувати дисциплінованість, обережність.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Фронтальне опитування

— Які правила дорожнього руху ви знаєте?

— Для чого слід виконувати правила дорожнього руху?

— Чи користуєтеся ви громадським транспортом? Яким? Де ви його чекаєте?

— Що може перешкоджати оглядовості дороги?

— Як потрібно переходити дорогу з обмеженою оглядовістю?

— Чи можна переходити дорогу, якщо нею рухається вантажний автомобіль, що обмежує оглядовість? Як слід діяти у такій ситуації?

— Чому потрібно бути особливо обережним на дорозі з обмеженою оглядовістю?

— Чи доводилося вам без дорослих переходити дорогу з обмеженою оглядовістю? Якщо так, що заважало вам добре проглянути проїжджу частину дороги?

2. Робота над загадками

Полотно, а не доріжка,

Кінь біжить сороконіжка. (Потяг)

Тримається за проводи,

Бігає туди-сюди,

А за нею — з десяток

Близнюків-дитяток. (Електричка)

В полі драбина лежить,

Дім по сходинках біжить. (Потяг)

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Напевно, кожен з вас користувався залізничним транспортом. Задля власної безпеки необхідно знати правила поведінки біля залізничної колії, з якими ми сьогодні й ознайомимося.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Повідомлення вчителя

— У багатьох населених пунктах є залізниця. Залізничні колії перетинаються з дорогами і вулицями, якими рухаються автомобілі, йдуть пішоходи. Такі місця перетину називають залізничними переїздами.

При наближенні до залізничного переїзду встановлюються попереджувальні знаки. Вони інформують про те, який попереду переїзд — зі шлагбаумом чи без нього, скільки колій має залізниця.

Щоб уникнути небезпечних ситуацій на залізничному переїзді та біля залізничних колій, слід дотримуватися певних правил. Переходити через залізницю потрібно через мости чи підземні тунелі. Якщо їх немає, то слід іти по спеціальних настилах, біля яких установлено вказівники «Перехід через колію», або через залізничні переїзди. На залізничному переїзді необхідно керуватися положенням шлагбаума, світловою та звуковою сигналізацією, а також указівками чергового по переїзду. Світлові сигнали подаються спеціальним світлофором, а звукові — дзвінком. Якщо шлагбаум опущено або він почав опускатися, увімкнено миготливі червоні сигнали світлофора та подано звуковий сигнал, виходити на залізничний переїзд заборонено. Слід чекати, коли проїде потяг, шлагбаум підніметься, погасне миготливий червоний сигнал й увімкнеться миготливе біле світло світлофора, звуковий сигнал стихне. Тоді можна переходити залізничну колію. Переходити залізничні переїзди, де немає шлагбаумів, слід особливо обережно, переконавшись, що не видно і не чути потяга. Керуватися слід звуковим та світловим сигналами, які спрацьовують при наближенні потяга.

Пам’ятайте! На залізниці небезпечно:

гратися та ходити по рейках;

підлізати під потяг, що стоїть, або обходити його;

ходити по насипу біля залізниці;

узимку кататися на санках і лижах із залізничного насипу.

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Робота за підручником (с. 100–103)

1) Робота за малюнками.

— Які види транспорту ви знаєте?

— Як називають місце перетину автомобільних доріг?

— Що називають залізничним переїздом.

— Розгляньте малюнки на с. 100. Якими дорожніми знаками позначають залізницю і залізничний переїзд?

Запам’ятайте! Потяг не може швидко зупинитися. У нього дуже довгий гальмівний шлях.

— Знайдіть на малюнках (с. 101) залізничні колії, шлагбаум, світлофор. Які знаки мають стояти перед кожним переїздом?

— Прочитайте вірш «Автобус». Знайдіть на малюнку (с. 102) дорожні знаки. Розкажіть, що вони означають.

— Які ще дорожні знаки ви знаєте?

2) Практична робота.

— Об’єднайтесь у чотири групи за видами дорожніх знаків (с. 103): «попереджувальні», «заборонні», «наказові», «інформаційно-вказівні». Розіграйте сценки про те, що слід робити, побачивши такі знаки.

2. Робота над загадкою

Гуркотить, стукотить, мов сто коней біжить.

3. Вікторина (див.додаток на с. 54)

Vі. Підбиття підсумків. Рефлексія

Бесіда

— Що називається залізничним переїздом? Якими бувають залізничні переїзди?

— Коли залізнична колія буває небезпечною?

— Яких правил поведінки слід дотримувати біля залізничної колії?

— Ознайомте своїх братиків і сестричок з вивченими правилами.