Основи здоров’я 3 клас урок "Безпека на дорогах"

Безпека на дорогах

Мета: поглибити знання учнів про правила пішохідного руху; вивчити правила переходу дороги з обмеженою оглядовістю; виховувати дисциплінованість пішохода, уважність.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Гра «вільній мікрофон»

— Що слід зробити перед тим, як увімкнути газову плиту?

— Де розташовано вентиль, що перекриває подачу газу до газової плити?

— За якими ознаками можна визначити, що стався витік?

— За яким номером телефону можна викликати аварійну газову службу?

— Чому, почувши запах газу, не можна запалювати сірники і вмикати світло?

2. Робота над загадками

Два брати спереду гудуть,

За ними двоє ще женуться,

Біжать, ніяк не доженуть,

Об землю спересердя б’ються. (Колеса)

Тягнеться нитка, а в клубок не змотаєш. (Дорога)

— Ми всі — пішоходи у випадку, коли ходимо пішки, тобто рухаємося дорогою, але не користуємося транспортом. Для пішоходів існують певні правила дорожнього руху, з яким ви ознайомилися у попередніх класах. Назвіть їх.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви поглибите свої знання про правила пішохідного руху.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Повідомлення вчителя

— Щодня, виходячи з дому, ти крокуєш вулицями, переходиш їх, користуєшся громадським транспортом, тобто стаєш учасником дорожнього руху як пішохід чи пасажир. Нерідко винуватцями дорожніх пригод є діти, які граються на проїжджій частині, переходять вулицю у невстановлених місцях, неправильно здійснюють посадку в транспортні засоби й висадку з них тощо. Правила дорожнього руху є обов’язковими для всіх учасників дорожнього руху: водіїв, пішоходів і пасажирів. І будь-яке, навіть незначне, порушення цих правил може призвести до дорожньо-транспортної пригоди. Тому необхідно не тільки добре знати правила дорожнього руху, а й завжди дотримувати їх.

Пам’ятка пішохода (див. додаток на с. 53)

2. Робота за підручником (с. 96–99)

1) Гальмівний шлях автомобіля.

— Розгляньте малюнок на с. 96. Знайдіть на ньому гальмівний шлях автомобіля.

— Поміркуйте:

Яка небезпека загрожує хлопчикові?

Яке правило він порушив?

У якого автомобіля довший гальмівний шлях: у легкового чи вантажного? Чому?

2) Небезпека: обмежена оглядовість!

Робота в групах

— Розгляньте малюнки на с. 97 та обговоріть відповіді на запитання:

Що обмежує оглядовість дороги для водія автобуса?

Які ще небезпеки існують для пішоходів узимку?

Запам’ятайте! Для переходу дороги слід обирати місце, яке добре проглядається в обидва боки!

3) Небезпека: обмежена видимість!

— Розгляньте малюнки на с. 98. Що перешкоджає водієві побачити пішоходів? Що перешкоджає пішоходам побачити і почути наближення автомобіля?

Запам’ятайте! В умовах обмеженої видимості користуйся світловідбивачами!

— За допомогою таблиці на с. 99 назвіть відстань, з якої водій може помітити пішохода без світловідбивачів і зі світловідбивачами у ближньому та дальньому світлі фар. Разом із дорослими доберіть кілька світловідбивачів і прикріпіть їх до ранця, куртки, комбінезона. Розкажіть друзям про необхідність використання флікерів.

3. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Робота в парах

— Розкажіть одне одному правила переходу дороги.

2. Тест «так чи ні?» (див.додаток на с. 54)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

Бесіда

— Які дорожні знаки є на дорозі, якою ви йдете до школи?

— Чому не можна виходити на проїжджу частину дороги з-за перешкоди?

— Чи можна переходити дорогу в тому місці, де вона піднімається вгору чи спускається вниз? Чому?

— Обговоріть з батьками небезпечні місця на дорозі від дому до школи.