Основи здоров’я 3 клас урок "Обережно: газ!"

Обережно: газ!

Мета: сформувати в учнів поняття про правила користування газом; ознайомити з ознаками і небезпекою витоку газу, з порядком дій при витоку газу; навчати перекривати подачу газу; розвивати логічне мислення; виховувати любов до життя, почуття самозбереження.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Фронтальне опитування

— Яких правил пожежної безпеки слід дотримувати вдома, у школі, на вулиці?

— Чим можна загасити невеликий вогонь?

— Як потрібно діяти у разі пожежі?

— За яким номером телефону слід викликати пожежників? Про що потрібно їх повідомити?

— Назвіть правила користування обігрівальними приладами.

— Назвіть ознаки несправності обігрівальних приладів.

— Чи користуються обігрівальними приладами у вашій родині? Якщо так, розкажіть, яких правил безпеки дотримують.

— Чому, виходячи з дому, потрібно перевірити, чи всі електроприлади вимкнено?

— Для чого і в яких місцях встановлюють попереджувальні знаки?

— Що означають знаки «Легкозаймисті матеріали», «Небезпечна електрична напруга», «Вибухонебезпечні речовини» й «Отруйні речовини»? Де їх можна побачити?

III. Повідомлення теми і мети уроку

— У чому полягає небезпека використання газового обладнання? Як діяти, щоб зберегти своє життя та здоров’я? Ось про це ми сьогодні дізнаємося.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Повідомлення вчителя

— Ви, мабуть, бачили блакитне полум’я, на якому мама чи бабуся готують їжу. І, звісно, знаєте, що то горить газ, адже в багатьох з вас удома є газові плити.

Уже багато років газ використовується в побуті. Він — великий помічник і друг людини, дає багато користі, але поводитися з ним треба дуже обережно, бо він може стати і ворогом. Газ стає ворогом тоді, коли його неправильно використовують. Насамперед необхідно знати, як правильно користуватися газовою плитою.

2. Робота за підручником (с. 92–95)

1) Робота за малюнком.

— Розгляньте малюнок на с. 92. Знайдіть на ньому:

газовий котел, газову колонку і газову плиту;

крани, за допомогою яких перекривають подачу газу до приладів, і крани на самих газових приладах.

2) Творче завдання.

— На плані вашої квартири позначте газові труби, крани і газові прилади.

— Попросіть батьків, щоб навчили вас перекривати газовий край на трубі перед плитою.

3) Робота за малюнками.

— Розгляньте малюнки на с. 93. Які правила користування газовою плитою ви запам’ятали?

— Розгляньте малюнки на с. 93. Чого не можна робити при витоку газу?

Запам’ятайте! Витік газу може спричинити вибух і отруєння!

4) Практична робота.

Робота в групах

— За допомогою малюнка на с. 95 розіграйте ситуації «Як діяти при витоку газу».

Запам’ятайте! При витоку газу викликайте службу газу за телефоном 104!

— Розіграйте ситуацію «Як викликати аварійну газову службу».

3. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Робота в групах

Аналіз ситуації

Старенька бабуся жила на першому поверсі двоповерхового будинку. Тієї ночі вона погано спала. Боліла голова. Старенька піднялася та попрямувала з кімнати на кухню. У коридорі вона відчула різкий запах газу. Бабуся ввімкнула світло у кухні. Що було далі, не пам’ятає. Прокинулася в лікарняній палаті. Обличчя та руки були обпечені...

— Як ви вважаєте, що трапилося? (Відповіді дітей.)

— Стався витік газу, який накопичився у приміщенні у значній кількості.

Коли бабуся ввімкнула світло, утворилася електрична іскра, від якої загорівся газ та стався його вибух.

Постраждала не лише бабуся, а й її сусіди. Під час вибуху побилися вікна, розвалилась стіна.

— Чи правильними були дії бабусі? Складіть поради бабусі, як слід поводитися при вияві запаху газу.

2. Ситуаційна гра «як діяти при витоку газу»

Під час гри імітується діяльність конкретної людини при витоку газу.

Учень має показати, як діяти, і пояснити чому.

3. Тест «так чи ні?»

При виявленні запаху газу відчиніть двері та вікна. (Так)

Зателефонуйте у службу газу за номером 103. (Ні)

Самостійно ліквідуйте неполадки. (Ні)

Запобігайте утворенню іскри у будь-який спосіб. (Так)

Залишіть приміщення, у якому витікає газ. (Так)

Життя людини — найдорожчий скарб. (Так)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Які правила користування газом ви запам’ятали?

— Назвіть ознаки витоку газу.

— Назвіть небезпеки витоку газу.

— Як слід діяти при витоку газу.