Основи здоров’я 3 клас урок "Як залагодити конфлікт. Практична робота. Моделювання ситуацій мирного розв’язання конфліктів з однолітками"

Як залагодити конфлікт. Практична робота. Моделювання ситуацій мирного розв’язання конфліктів з  однолітками

Мета: роз’яснити учням правила, які допомагають запобігати конфліктам і мирно розв’язувати їх; вчити мирно розв’язувати конфлікти з однолітками; розвивати вміння аналізувати типові життєві ситуації; виховувати культуру спілкування.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Фронтальне опитування

— Як ви вважаєте, чому вміння слухати не менш важливе за вміння говорити?

— У чому полягають переваги впевненого спілкування?

— Які недоліки пасивного і агресивного спілкування?

— Поясніть прислів’я.

Умієш говорити — умій слухати.

Говори мало, слухай багато, а думай ще більше.

Умій вчасно сказати і вчасно змовчати.

2. Мозковий штурм «асоціації» (див.додаток на с. 40)

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як попереджати і розв’язувати конфліктні ситуації.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Повідомлення вчителя

— Щодня ти спілкуєшся з людьми, які тебе оточують,— рідними, друзями, однокласниками, знайомими і незнайомими. Усі вони різні, з несхожими характерами: одні — спокійні, інші — «спалахують», наче сірники. У деяких ситуаціях люди не можуть про щось домовитися, сперечаються, сваряться. Тоді говорять, що виник конфлікт. Конфлікти часто відбуваються через непорозуміння, різні погляди на розв’язання проблеми, розбіжності думок, інтересів тощо. Поведінка у конфлікті різниться і залежить від причини конфлікту, виховання, культури людини, особливостей характеру, вміння контролювати свої емоції. Ти вже знаєш деякі «секрети» спілкування — дотримуй їх!

А ще пам’ятай:

Будь доброзичливим і дружелюбним.

Не пліткуй і не давай нікому образливих прізвиськ.

Не вступай у суперечку.

Якщо ти помітив, що співрозмовникові неприємна тема розмови, зміни її. Якщо ж тобі неприємна розмова, намагайся ввічливо, але наполегливо припинити її чи обернути все на жарт.

Не вказуй людині у присутності інших на її недоліки.

Не став запитань, на які незручно і неприємно відповідати.

Не розв’язуй конфлікти бійкою.

Ніколи не позичай свої речі малознайомим і незнайомим людям.

Упевнено відмовляйся від небезпечної пропозиції.

— Щоб запобігти конфлікту, слід обмірковувати, як доцільно поводитися в тій чи іншій ситуації (домовитися; зупинитись; пожартувати; вибачитись; відійти; покликати когось із дорослих і порадитись з ним тощо).

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Робота за підручником (с. 65–68)

1) Робота за малюнком.

— Розгляньте малюнок на с. 68. Складіть оповідання за планом:

Який конфлікт виник у баранців?

Який вихід із ситуації вони знайшли?

Що відчували баранці на початку конфлікту, а що — по його завершенні?

Запам’ятайте! Якщо виник конфлікт, слід шукати рішення, прийнятне для всіх.

2) Читання казки К. Ушинського «Два козлики».

— Об’єднайтесь у пари. Розіграйте сценки, як слід розв’язати подібні ситуації (якщо ви зіткнулися з кимось у дверях, вузькому проході).

Запам’ятайте! Щоб мирно розв’язувати конфлікти, потрібно вміти поступатися.

3) Читання казки М. Пляцковського «Гей, ти!».

— Що відчували звірі, коли їх обзивав Папуга?

— Чи багато в нього було друзів? Чому?

— Що можна сказати тому, хто дражниться?

Запам’ятайте! Називайте людей на ім’я. Дражнилки та обзивання породжують конфлікти.

4) Робота в групах.

Правила розв’язання конфліктів

— Ви, напевно, переглядали мультфільм про Кота Леопольда і двох мишенят. Вони обзивали Леопольда «підлим боягузом», улаштовували йому пастки, але часто потрапляли у них самі. Леопольд завжди казав мишенятам:

«Хлоп’ята, давайте жити дружно!».

Прочитайте правила Кота Леопольда. Додайте свої правила, які допоможуть уладнати конфлікт.

2. Практична робота

— Об’єднайтесь у пари і розіграйте ситуації мирного розв’язання конфліктів.

Ситуація 1 : ти зайшов до класу, а за твоєю партою сидить інший учень.

Ситуація 2 : ти позичив однокласникові свою річ, а він повернув її зламаною.

Vі. Підбиття підсумків. Рефлексія

Бесіда

— Що таке конфлікт? Чому виникають конфліктні ситуації?

— Як ви зазвичай поводитеся в конфліктній ситуації, під час сварки?

— Порадьтеся з батьками щодо уникнення конфліктів.

— Як ви вважаєте: бійка приносить користь чи завдає шкоди людині? Чому?