Основи здоров’я 3 клас урок "Дружний клас. Практична робота. Обговорення літературних джерел (української народної казки «Ріпка» та байки Л. Глібова «Лебідь, Щука і Рак»)"

Дружний клас. Практична робота. Обговорення літературних джерел (української народної казки «Ріпка» та байки Л. Глібова «Лебідь, Щука і Рак»)

Мета: навчати учнів взаємодіяти з іншими людьми; сприяти згуртованості і дружбі у класі; обговорити казки, прислів’я, у яких ідеться про дружбу, взаємодопомогу, товариськість; виховувати культуру спілкування.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

— Для чого слід уважно перевіряти термін придатності харчових продуктів?

— Чи можна вживати неякісні і прострочені продукти харчування? Чим вони небезпечні?

— Що слід робити при харчовому отруєнні?

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Ми починаємо вивчати розділ «Серед людей». У ньому ви дізнаєтесь, що таке дружний клас, дружна родина, як стати толерантним, про правила спілкування, як залагодити конфлікт, як комп’ютер впливає на здоров’я.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як взаємодіяти з іншими людьми.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Повідомлення вчителя

— Ви щодня зустрічаєтеся з друзями, однолітками та іншими людьми. Ви разом граєтесь, навчаєтесь, спілкуєтесь, працюєте, тобто взаємодієте між собою. Уміння взаємодіяти є дуже цінним для колективу, в якому ви перебуваєте. Колектив — це група людей, у яких є спільна мета, загальні справи та інтереси. У школі колективом є клас, у якому ви навчаєтеся. Добре, коли в класідоброзичливі, щирі стосунки, учні не сваряться, не ображають одне одного, а поважають. Такий клас називають дружним. Девіз дружного класу: «Один — за всіх, і всі — за одного!». Навчаючись у колективі, виконуючи разом певну роботу, важливо вміти взаємодіяти з іншими людьми, тобто вміти домовитися, вислухати думку інших, поводитися чемно і головне — довести до кінця розпочату спільну справу.

Ось деякі правила, яких повинні дотримувати учні під час навчання або виконання спільної роботи.

Читання правил (див. додаток на с. 24)

2. Фізкульхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Робота за підручником (с. 52–55)

1) Читання вірша А. Костецького «Гойдалка на двох».

— Прочитайте вірш «Гойдалка на двох» і по черзі розкажіть, що вам подобається робити разом з іншими дітьми.

2) Вчимося діяти разом.

— У спортивній залі чи надворі пограйте в гру «Прищіпки». Вам знадобляться прищіпки для білизни (по п’ять — для кожної пари учасників). Об’єднайтесь у пари і «прищепіться» одне до одного за допомогою прищіпок. Завдання для пар — подолати смугу перешкод, не розгубивши прищіпок. Виграє команда, яка подолає смугу перешкод, втративши якомога менше прищіпок.

Запам’ятайте! Взаємодія — це коли люди щось роблять разом і допомагають одне одному.

3) Робота над проектом.

— Об’єднайтесь у три групи («Художники», «Поети», «Юристи»).

«Художники» створять емблему класу.

«Поети» напишуть вірш, який стане вашим девізом.

«Юристи» складуть правила класу.

— Розгляньте плакат на с. 54. Оформіть свій плакат емблемою, девізом і правилами та почепіть його на видноті.

4) Практична робота. Обговорення літературних джерел (української народної казки «Ріпка» та байки Л. Глібова «Лебідь, Щука і Рак»).

— Об’єднайтесь у дві групи («Казка» і «Байка») та прочитайте: група «Казка» — казку Івана Франка «Ріпка» (с. 140–141);

група «Байка» — байку Леоніда Глібова «Лебідь, Щука і Рак» (с. 142).

Розподіліть ролі та підготуйте вистави за цими творами.

Покажіть їх у класі.

— Обговоріть байку.

Що хотіли зробити Лебідь, Щука і Рак?

Куди кожен з них тягнув хуру?

Чи трапляються подібні ситуації у вашому класі?

Як їх краще розв’язувати: галасувати, сперечатися, наполягати на своєму чи радитися, домовлятися і діяти разом?

— Обговоріть казку.

Хто посадив ріпку?

Хто допомагав її витягнути?

Що було головною умовою успіху?

— Чи траплялися подібні ситуації у вашому класі?

— Наведіть приклади таких ситуацій.

— Як ви розумієте вислів: «Один — за всіх, і всі — за одного»?

2. Робота над прислів’ям

Щасливо там жити, де вміють дружити.

Vі. Підбиття підсумків. Рефлексія

Бесіда

— Як ви вважаєте, чи можна наш клас назвати дружним?

— Пригадайте різні випадки, коли ви виконували якусь спільну роботу (наприклад, готувалися разом до свята). Чи дружними ви були між собою? Яких правил ви дотримували при взаємодії?