Основи здоров’я 3 клас Здоров’я і розвиток

Здоров’я і розвиток

Мета: формувати уявлення учнів про значення здоров’я для людини; навчати школярів спостерігати за показниками свого здоров’я і розвитку, вимірювати пульс; виховувати відповідальне ставлення до власного здоров’я.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Ознайомлення з підручником

— Розгляньте підручник.

— Що зображено на обкладинці?

— Які умовні позначення є в підручнику?

— Хто автор підручника?

— Розгорніть сторінку із змістом. З яких розділів складається зміст підручника? Якою є назва першого розділу?

— Прочитаємо звернення автора до вас, учнів. Які поради висловлені у цьому тексті?

2. Робота за підручником (с. 6)

— Пограйте в гру «Правда чи ні?». Хтось із вас стає перед класом, а однокласники ставлять йому три запитання про літо. На два запитання треба відповісти правду, а на одне — неправду. Діти мають відгадати, які відповіді правдиві, а які — ні.

— Об’єднайтесь у пари. Покажіть пантомімою щось із того, чого ви навчилися влітку.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке показники здоров’я і розвитку дитини.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь учителя

— Напевно, ти хочеш гарно вчитися, бути сильним, бадьорим, енергійним, витривалим. Стати таким може лише здорова людина. А як дізнатися про стан власного здоров’я? «Прислухайся» до свого організму та свого настрою. Ти сам можеш визначити, болить у тебе щось чи ні? Гарний зараз настрій чи поганий? Ти спокійний, врівноважений чи збуджений? Є апетит чи їсти не хочеться? Ти маєш міцний сон чи ні? Ти хочеш гратися і спілкуватися з іншими чи такого бажання немає? Чи уважний ти на уроках, чи добре запам’ятовуєш матеріал, чи легко тобі виконувати фізичну роботу тощо? Ці ознаки самопочуття називають показниками здоров’я. Однак за одним лише самопочуттям установити свій стан здоров’я не можна. Щоб дізнатися, чи нормально ти ростеш, розвиваєшся, чи не маєш певних захворювань, слід регулярно проходити медичні обстеження в поліклініці. Наприклад, перед новим навчальним роком усім учням потрібно обстежитись у лікаря. Він проведе огляд, вивчить результати аналізів, виміряє твій зріст, масу тіла, об’єм грудної клітки, температуру тіла, частоту пульсу тощо. Так, нормальною є температура тіла від 35,5 до 37 °С, а нормальний пульс у стані спокою для дітей твого віку — приблизно 80–90 ударів за хвилину. У дітей віком від 6 до 10 років маса тіла щорічно збільшується приблизно на 3–4 кілограми, зріст — на 4–5 сантиметрів, а об’єм грудної клітки — на 1–2 сантиметри. За всіма отриманими показниками лікар зробить висновок, здорова дитина чи ні. За потреби призначить додаткове обстеження.

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

Продовження роботи за підручником (с. 6–11)

1. Робота в групах

— Об’єднайтесь у дві групи. Перша група малює портрет здорової людини, а друга — хворої. Презентуйте свої малюнки класу.

— Назвіть, які ознаки здоров’я і нездужання ви намалювали. Запишіть їх  на дошці.

2. Читання вірша А. Барто «я росту» (переклад з російської Лесі Вознюк)

— Що ви дізналися з розповіді дитини?

Запам’ятайте! Усе живе росте і розвивається.

3. Робота в парах

— Як ви розумієте прислів’я «Бережи одяг, поки новий, а здоров’я — поки молодий»; «Змолоду людина росте вгору, а в старості — вниз»?

4. Читання оповідання Є. Пермяка «Як Марійка стала дорослою»

— Чого хотіла Марійка?

— Як вона намагалася стати дорослою?

— Коли батьки помітили, що Марійка виросла?

— Як тепер усі називають Марійку? Чому?

— Чим ще (крім зросту), на вашу думку, дорослі відрізняються від дітей?

Запам’ятайте! Відповідальність — ознака дорослої поведінки.

5. Читання порад «спостереження за ростом і розвитком»

— Як спостерігати за своїм ростом і розвитком?

Запам’ятайте! Спостерігаючи за ростом і розвитком, ти навчишся стежити за своїм здоров’ям.

6. Практична робота «вимірювання пульсу»

— Як вимірювати пульс?

— Що для цього знадобиться?

— Де можна знайти пульс?

— За який час рахують пульс?

— Який пульс є нормою для дітей вашого віку?

— Що цікавого ви дізналися про пульс різних істот?

Запам’ятайте! Занадто частий пульс у стані спокою може бути ознакою хвороби.

Vі. Підбиття підсумків. рефлексія

Гра «Інтерв’ю»

— Розкажи, як ти почуваєшся, коли здоровий.

— Назви показники здоров’я людини.

— Назви показники свого здоров’я.

— Що означає спостерігати за показниками свого розвитку?

— Згадай прислів’я про здоров’я.