Образотворче мистецтво 3 клас урок "Настрої природи Тихі сутінки"

Настрої природи Тихі сутінки

Мета: навчальна: продовжувати надавати учням відомості про світло як засіб виразності; формувати образне, логічне, просторове мислення; розвивальна: розвивати комбінаторні здібності, навички та вміння з передавання освітлення, визначення тону; продовжувати формувати в дітей уміння аналізувати; навчати міркувати; виховна: виховувати в учнів уважність; стимулювати розвиток допитливості.

Обладнання: ілюстрації з різним ступенем і кольором освітлення; матеріали для демонстрації послідовності й техніки виконання роботи; аудіозапис музичного твору Ф. Шопена «Ноктюрн».

Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий і кольорові олівці; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Тип: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ . Актуалізація опорних знань і вмінь

Запитання

• Яким буває світло? (Таким, що падає, і відбитим.)

ІII. Вивчення нового матеріалу

Організація сприйняття творів мистецтва

Слово вчителя

Сотні людей щодня проходять повз різні цікаві явища, не звертаючи на них жодної уваги. Людина, яка помічає, запам’ятовує і показує іншим людям те, що бачить сама, і є художником. Блищить золотом листя старої тополі на тлі надзвичайно чистого блакитного неба... Змиває всі фарби нескінченний осінній дощ... Загадково стихають із настанням ночі береги річки. Тануть у сутінках далі, зливаються ледь помітні силуети...

Вигадайте коротку розповідь за однією з картин. Намагайтеся передати словами настрій природи.

Випереджувальне завдання

• Послухайте музику й подумайте, до якого часу доби вона належить? (Ніч, сутінки)

• Чому саме ніч, сутінки? Що допомогло здогадатися? (Характер музики)

Доповніть свої відповіді. Доберіть прикметники, які найточніше характеризують цей музичний твір. (Учитель пропонує прикметники на вибір: радісна, сумна, таємнича, легка, весела, спокійна, похмура, чарівна.) Цю чудову музику написав видатний німецький композитор Фредерік Шопен, вона так і називається — «Ноктюрн», тобто «ніч».

Бесіда за питаннями

• Чому вночі зникають кольори? Для того щоб побачити забарвлення предметів, необхідне світло. Вночі — місяць, вогнище або світло ліхтаря допомагають побачити колір. У світлі місяця найбільше зелених і блакитних променів. Тому в місячну ніч, крім білих, особливо помітними стають світло-зелені й світло-блакитні предмети, а червоні здаються сірими або чорними. Під світлом місяця червоні промені є дуже слабкими, а це означає, що предметам червоного кольору майже нічого відбивати.

Та варто вийти в сад і запалити ліхтарик, як у його променях все стає кольоровим — листя зеленіє, а квіти тішать нас своїми відтінками.

А тепер уявімо початок ночі — перші сутінки.

• Що відбувається навкруги? Потроху згасає сонячне світло. Рожева смужка на обрії стає все тоншою. Вже замовкли галасливі птахи. На темному небі все яскравішим стає льодяник місяця. Вечірні сутінки огортають усе навкруги.

• А що ж кольори? Якими вони стають в сутінках? (У сутінках усі кольори стають темнішими.) Останні краплі світла ще дозволяють нам розрізняти кольори, але всі вони стають темнішими, відтінки зникають.

• Який колір нам слід додати до своєї палітри, щоб зобразити сутінки? (Чорний)

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Гра «Яка в тебе погода?»

Учні мають описати свій настрій, використовуючи різні кольори, порівнюючи настрій з явищами природи. Гру можна запропонувати на початку та наприкінці уроку (щоб учні мали змогу порівняти, як змінився їхній настрій під час малювання).

Творче завдання

Слово вчителя

Намалюйте настрій природи на початку ночі. (Сюжет для малюнка та техніку учні обирають самостійно. Під час роботи вчитель надає індивідуальну допомогу.)

V. Підбиття підсумків

Обговорення учнівських робіт

Під час обговорення виконаних робіт потрібно акцентувати увагу учнів на передаванні стану та настрою. Учні мають аналізувати роботи своїх товаришів, обґрунтовувати свою точку зору.

Коментар

Учні мають засвоїти початкові відомості про світло як засіб виразності; демонструвати навички й уміння в передаванні освітлення.

VІ. Домашнє завдання

Удома учні за потреби завершують роботу над деталями малюнка.