Математика 3 клас Ділення виду 80 : 8; 700 : 7. Задача на дві дії, пов’язана з одиничною нормою

Ділення виду 80 : 8; 700 : 7. Задача на дві дії, пов’язана з одиничною нормою 

Мета: з’ясувати прийоми обчислень для випадків ділення виду 80 : 8; 700 : 7; формувати вміння розв’язувати задачі на дві дії, пов’язані з одиничною нормою; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати мислення, математичне мовлення; виховувати інтерес до математики.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань 

1. Перевірка домашнього завдання

Завдання 756

5 ∙ 2 ∙ 10 = 100              60 : 10 = 6            100 ∙ 7 ∙ 1 = 700               63 – 9 • 7 : 1 = 0

600 : 100 = 6                 500 : 100 = 5         6 • 100 : 1 = 600              (63 – 9) : 9 = 6

Завдання 757

— На скільки грамів бензину менше витрачає автомобіль улітку на 100 км шляху, ніж узимку?

((87 – 80) ∙ 100 = 700 (л))

2. Гра «Знайди “зайве” число»

2 4 6 7 10 12 14 (7, а треба 8)

6 18 24 29 36 42 (29, а треба 28)

— Поясніть, чому воно «зайве» і яким числом його потрібно замінити.

3. Усні обчислення

8 ∙ 7 – 6 + 30 : 1

28 : (7 ∙ 4) ∙ 6

30 – (20 – 10 : 2) : 15

30 – (20 – 10 • 2) ∙ 5

4. Заміна розрядних чисел більш крупними

50 = ... дес.         70 =... дес.

500 = ... дес.       700 = ... сот.

500 = ... сот.       700 = ... дес.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як виконувати ділення виду 80 : 8; 700 : 7.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Усні обчислення (с. 120, завдання 758)

2. Обчислення за зразком (с. 120, завдання 759)

Користуючись зразком, учні знаходять частки та пояснюють спосіб обчислення.

Зразок

80 : 8 = 10

80 — це 8 десятків.

Якщо 8 десятків ділимо на 8 одержимо 1 десяток, тобто число 10.

700 : 7 = 100

700 — це 7 сотень.

Якщо 7 сотень ділимо на 7 одержимо 1 сотню, тобто число 100.

Пам’ятка

1) Замінюю кругле число більш крупною розрядною одиницею: дес. (сот.)

2) Ділю число розрядних одиниць на число, отримую одну розрядну одиницю.

3) Результат подаю в одиницях.

60 : 6 = 6 дес. : 6 = 1 дес. = 10

600 : 6 = 6 сот. : 6 = 1 сот. = 100

Фізкультхвилинка

V. Розвиток математичних знань

1. Колективна робота над задачею (с. 120, завдання 760)

— Прочитайте питання задачі. (Скільки кілограмів цукру можна одержати із 600 кг таких буряків?)

— Як ви вважаєте, більше чи менше кілограмів цукру можна одержати із 600 кг таких буряків?

— Повторіть питання задачі.

— Що треба знати, щоб відповісти на питання задачі?

— Якою дією відповімо на питання задачі? (Дією ділення)

— Чи можна відразу відповісти на питання задачі?

— Що треба знати, щоб знайти, скільки кілограмів цукрових буряків потрібно, щоб одержати 1 кг цукру?

— Якою дією відповімо на запитання? (Дією ділення)

— Тепер можна відповісти на головне питання задачі? (Так)

— Складіть план розв’язання задачі. (Першою дією дізнаємося, скільки кілограмів цукру можна одержати з 1 кг цукрових буряків. Другою дією дізнаємося, скільки кілограмів цукру можна одержати із 600 кг таких буряків.)

— Запишіть розв’язання.

Розв’язання

1) 24 : 4 = 6 (кг) — цукрових буряків потрібно, щоб одержати 1 кг цукру;

2) 600 : 6 = 100 (кг)

Розв’язання можна записати виразом: 600 : (24 : 4) = 100 (кг)

— Запишіть відповідь до задачі. (Відповідь: 100 кг цукру можна одержати із 600 кг таких буряків.)

Після цього учні складають обернену задачу, щоб знайти число 600.

2. Самостійне розв’язування задачі (с. 120, завдання 761)

Ознайомившись з умовою задачі, учні за схемою складають план розв’язування і записують розв’язання.

Розв’язання

1) 90 – 60 = 30 (м) — витратили на сукні;

2) 30 : 3 = 10 (суконь)

Відповідь: 10 суконь пошили.

3. Складання рівностей (с. 120, завдання 762)

Колективне виконання завдання. Один учень працює біля дошки, решта — в зошитах.

— Запишіть у вигляді рівностей подані твердження.

-  Число 680 менше від числа а на 140.

(680 – а) = 140

- Число b більше від числа 6 у 3 рази.

b : 6 = 3

4. Розв’язування логічних завдань

1) С. 121, завдання 763.

У трьох пакетах було порівну горіхів. Коли з кожного пакета взяли по 6 горіхів, то в них стало стільки горіхів, скільки було раніше в двох пакетах. Скільки горіхів було в кожному пакеті спочатку?

Розв’язання

У трьох пакетах було 3 однакові частини горіхів, коли взяли 6 ∙ 3 = 18 горіхів, стало дві однакові частини. Отже одна частина — це 18 горіхів.

Відповідь: 18 горіхів було в кожному пакеті спочатку.

2) Сто курей за сто днів з’їдають 100 пудів зерна. Скільки пудів зерна з’їдять 10 курей за 10 днів? (1 пуд)

VI. Підсумок уроку

— Що вивчали на уроці? Наведіть приклади.

VIІ. Домашнє завдання

С. 121, завдання 764; 765.