Математика 3 клас Міри маси. Грам. Тонна. Центнер. Відношення між одиницями маси. Задачі з буквеними даними

Міри маси. Грам. Тонна. Центнер. Відношення між одиницями маси. Задачі з буквеними даними

Мета: ознайомити учнів з новими одиницями маси — грамом, тонною; встановити співвідношення між грамом і кілограмом, між кілограмом і тонною; формувати вміння розв’язувати задачі з буквеними даними; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, творчі здібності; виховувати старанність.

Хід уроку

І.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання

2. Усні обчислення. гра «хто швидше?» (див. додаток на с. 115)

3. Робота за таблицею

1 км           1 м             1 дм            1 см              1 мм

1000101010

Дециметр

— десята частина метра.

Сантиметр — сота частина метра.

Міліметр

— тисячна частина метра.

Метр

— тисячна частина кілометра

4. Перетворення іменованих чисел

— Запишіть у сантиметрах.

6 дм 2 см =

8 м =

5 м 4 дм 3 см =

— Запишіть у міліметрах.

8 см 6 мм =

7 дм 2 мм =

4 дм 8 см 1 мм =

— Запишіть у метрах.

350 дм =

700 см =

III. Повідомлення теми уроку

— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новими одиницями вимірювання маси, пригадаємо вже відомі вам, встановимо відношення між одиницями маси.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Підготовча робота

— Які одиниці вимірювання маси знаєте?

— Які величини ми вимірюємо кілограмами? За допомогою якого приладу? (Терезів)

Створення проблемної ситуації

— А якщо потрібно зважити дрібну річ, яка важить менше 1 кг, що будемо робити?

— Ось тут у пригоді стане дрібна одиниця вимірювання маси — грам.

2. Ознайомлення з одиницею маси — грамом

— Масу предметів, які легші за 1 кг, вимірюють грамами. Один грам — це тисячна частина кілограма. Отже, 1000 г = 1 кг.

3. Практична робота. Зважування дрібних предметів

Демонстрування терезів і гирьок для зважування (можна взяти в кабінеті фізики).

4. Ознайомлення з одиницею маси — тонною

— А якщо потрібно виміряти масу синього кита, які одиниці маси ми для цього використаємо?

— Тут у пригоді стане найбільша одиниця маси — тонна.

1 т = 1000 кг

5. Первинне закріплення (с. 71, завдання 466)

— Прочитайте таблицю.

1 ц = 100 кг

1 т = 10 ц

1 т = 1000 кг

— Користуючись таблицею, виконайте завдання.

Запишіть у центнерах: 500 кг; 800 кг; 300 кг; 3 т; 8 т 500 кг.

Запишіть у кілограмах: 7 ц; 6 ц; 2 ц.

6. Усне розв’язування задачі (с. 72, завдання 467)

Фізкультхвилинка

V. Розвиток математичних знань

1. Завдання за малюнком (с. 72, завдання 468)

— Визначте масу одного кроля.

Розв’язання

1) 5 + 5 = 10 (кг) — маса гирьок на правій чаші

2) 10 – 1 = 9 (кг) — маса трьох кролів

3) 9 : 3 = 3 (кг)

Відповідь: 3 кг маса одного кроля.

2. Гра «шифрувальник» (с. 70–71, завдання 465)

3. Розв’язування задачі з буквеними даними (с. 72, завдання 469)

Ціна одного метра тканини b грн. Усього тканини а метрів. Вартість усієї  тканини с грн.

Ціна            Кількість                    Вартість

B                 а                                      с

— Що таке ціна? (Це вартість одного предмета, одиниця товару.)

— Що таке вартість? (Вартість — це кількість грошей, отриманих за всю     тканину.)

— Про які величини ми дізнаємося, якщо обчислимо такі вирази:

b • а — (вартість)

с : b — (ціна)

с : а — (кількість)

— Як зміниться кількість придбаного товару при збільшенні вартості  у кілька разів за однакової ціни?

— А якщо вартість зменшиться в кілька разів?

4. Самостійна робота. тестування (див. додаток на с. 116)

VI. Підсумок уроку

— Які нові одиниці маси запам’ятали?

— Що цікавого почули на уроці?

VII. Домашнє завдання

С. 72, завдання 471; 472.