Математика 3 клас Множення чисел 0 і 1. Множення на 0 і 1

 Множення чисел 0 і 1. Множення на 0 і 1

Мета: ознайомити учнів з випадками множення, коли одним із множників є числа 1 і 0;

закріпити вміння розв’язувати задачі вивчених видів; розвивати мислення; виховувати уважність.

Хід уроку

І.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань (див. додаток на с. 50)

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми ознайомимося з випадками множення, коли одним із множників є числа 1 і 0, продовжимо роботу над задачами.

IV. Робота над темою уроку

1. Підготовча робота (с. 49, завдання 347)

— Поясніть, що показує кожний множник.

— З якою дією пов’язана дія множення? (Із дією додавання)

— Замініть множення додаванням.

— Обчисліть кожну рівність.

2. Пояснення нового матеріалу (с. 49, завдання 348)

— Замініть дію множення дією додавання.

— Знайдіть результат.

1 • 4 = 1 + 1 + 1 + 1 = 4

1 • 6 = 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 = 6

Висновок. При множенні на 1 отримали у добутку те число, на яке множили.

1 • a = a

0 • 5 = 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 0

0 • 7 = 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 0

Висновок. При множенні числа 0 на будь-яке число отримуємо нуль.

0 • a = 0

— На що вказує перший множник? (Яке число будемо додавати.)

— На що вказує другий множник? (Скільки разів будемо додавати другий множник.)

3. Усна лічба

1• 9

0 • 4

1 • (6 + 3)

0 • (7 + 2)

1 + 9

0 + 4

1 • 6 + 3

0 • 7 + 2

— Яка дія виконується першою — та, що в дужках, або множення? (Дія в дужках)

4. Тренувальна вправа (с. 49, завдання 349)

— Чи можна замінити додаванням добутки 5 • 1 та 6 • 0? (Добутки 5 • 1 та 6 • 0 не можна замінити додаванням однакових доданків. При множенні на 1 та 0 застосовують відповідні правила.)

5. Повторення теоретичного матеріалу

При множенні будь-якого числа на одиницю у добутку дістаємо те саме число.

а • 1 = а

При множенні будь-якого числа на нуль у добутку дістаємо нуль.

а • 0 = 0

Фізкультхвилинка

V. Розвиток математичних знань

1. Тренувальна вправа (с. 49, завдання 350)

— Перевірте виконання переставного і сполучного законів при множенні

на 1 і на 0 за правилами.

2. Робота над задачею з буквеними даними (с. 50, завдання 352)

— Прочитайте задачу.

— Чим цікава ця задача? (Вона містить буквені дані.)

— Скільки винограду в першому кошику? (а кг)

— Що відомо про другий кошик?

— Як дізнатися, скільки винограду в другому кошику? (а : 2)

— Щоб дізнатися, скільки винограду в обох кошиках, потрібно... (а + а : 2).

— У скільки ящиків розкладемо ввесь виноград?

— Як дізнатися, скільки кілограмів винограду в одному ящику? ((а + а : 2) : 4)

Відповідь: (а + а : 2) : 4.

3. Робота над нерівностями (с 49, завдання 351)

4. Самостійна робота (с. 50, завдання 353)

— Розв’язання запишіть за допомогою виразу.

63 : (35 : 5) = 9 (кг)

5. Творча робота над задачею

— Складіть подібну задачу за схемою, поданою у підручнику (с. 50).

6. Завдання з логічним навантаженням (с. 50, завдання 354)

У мами 36 цукерок. Вона роздасть їх 4 діткам.

4 • 7 + 8 = 36

4 • 9 = 36

VI. Підсумок уроку

1. Бесіда

— Що отримаємо в добутку при множенні на 1?

— Що отримаємо при множенні будь-якого числа на 0?

2. гра «найрозумніший»

Якщо о 12 годині ночі йде дощ, то чи може бути сонячна погода через 72 години?

Відповідь: ні, адже через 72 години знову буде ніч.

VII. Домашнє завдання

С. 50, завдання 355; 356.