Математика 3 клас Переставний Закон множення

 Переставний Закон множення

Мета: ознайомити учнів з переставним законом дії множення; закріплювати вміння розв’язувати задачі; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати старанність.

Хід уроку

І.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання

2. Математичний диктант

Число 36 зменшити у 9 разів;

знайти дев’яту частину від 45 кг;

знайти, у скільки разів 9 менше від 72;

розв’язати рівняння

х • 9 = 72.

Відповіді: 4; 5 кг; у 8 разів; х = 8.

3. Гра «хто швидше?»

9 • 2                       42 + 14

9 • 4                       9 • 4

+ 38                      38 – 17

: 7                            8 • 3

: 6                                9 • 5

75 – 47                     3 • 4

III. Повідомлення теми уроку

— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новим законом дії множення, продовжимо роботу над задачами.

IV. Робота над темою уроку

1. Підготовча робота

— Обчисліть рівність 5 + 23.

— Як ви обчислювали? (23 + 5)

— Яким законом додавання користувалися? (Переставним законом додавання)

— Як звучить цей закон? (Від перестановки доданків сума не змінюється.)

— Для чого потрібно знати цей закон? (Щоб швидко і зручно обчислювати.)

2. Пояснення нового матеріалу

1) Бесіда за завданням 331 (с. 46).

— Що купила мама?

— Скільки яєць купила мама?

— Поясніть розв’язання та зробіть висновки.

На дошці — вираз: 5 • 6 = 6 • 5 = 30

— Що спільного? (Спільні множники і відповідь.)

— Чим відрізняються? (Перший і другий множники міняються місцями.)

2) Ознайомлення з правилом (с. 47).

3. Первинне закріплення (с. 47)

1) Завдання 333.

— Обчисліть, використовуючи за потреби переставний закон множення.

2) Завдання 332.

— Усно розв’яжіть рівняння, не виконуючи обчислень.

Фізкультхвилинка

Промайнула лише мить —

Дощик з неба крапотить.

Ми присіли під кущем,

Щоб не змокнуть під дощем.

Мить — і сонце засіяло,

Все навколо чисте стало.

Тягнем руки до небес:

Нас зігрій і світ увесь.

V. Розвиток математичних знань

1. Робота над задачею (с. 47, завдання 334)

Аналіз умови задачі. Складання короткої умови.

Було — ? по 9 м

Витратили — 45 м

Залишилось — 27 м

Розв’язання

1) 45 + 27 = 72 (м) — завезли тканини

2) 72 : 9 м = 8 (с.)

Відповідь: завезли 8 сувоїв тканини.

— Розв’яжіть задачу іншим способом.

2-й спосіб

1) 45 : 9 = 5 (с) — витратили

2) 27 : 9 = 3 (с.) — залишилось

3) 5 + 3 = 8 (с.)

Відповідь: завезли 8 сувоїв тканини.

2. Робота над задачею з буквеними даними (с. 45, завдання 324)

— Запишіть за допомогою виразів відповіді на запитання.

— Скільки окунів упіймали хлопчики разом? (а + b)

— На скільки більше окунів упіймав Тарас? (а – b)

— У скільки більше окунів упіймав Тарас? (а : b)

а) а + b, b + а;

б) а – b, b – а;

в) а : b, b : а.

Учні обирають правильний вираз та обґрунтовують свій вибір.

3. Завдання з логічним навантаженням (с. 47, завдання 335)

Відповідь: 8 + 6 = 14; 32 – 14 = 18. Через вісімнадцять років.

VI. Підсумок уроку

— Яке завдання на уроці було найцікавішим, на ваш погляд?

— Чому?

Жартівливі задачі

7 котів, між ними — цап.

Порахуй-но, скільки лап? (28, у цапа — ноги, а не лапи.)

На березі три гілки, на кожній по три яблука. Скільки всього яблук на березі? (Жодного, на березах яблука не ростуть.)

VII. Домашнє завдання

С. 47, завдання 336; 337.