Математика 3 клас Доба. Година. Хвилина. Секунда. Визначення часу за годинником

 Доба. Година. Хвилина. Секунда. Визначення часу за годинником

Мета: ознайомити учнів зі співвідношеннями між одиницями часу; навчати визначати час за годинником; формувати навички обчислень, використовуючи таблицю множення; розвивати мислення, математичне мовлення; виховувати бажання берегти час.

Хід уроку

І.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання

2. Гра «котра година?»

Повторення таблиці множення і ділення чисел 4; 5; 6.

Числа всередині годинника змінюються на 4 і 6.

Учень біля дошки указкою показує на числа навколо циферблату, учні класу виконують множення і називають відповідь.

— За допомогою годинника складіть усі можливі приклади на ділення.

3. Фронтальне опитування

1) Робота над виразами.

— У чому різниця?

(36 – 12) : 6 + 6; 36 – 12 : 6 + 6

Повторення порядку виконання дій.

2) Обчислення прикладів (с. 26, завдання 165).

III. Повідомлення теми уроку

— Відгадайте загадку.

Справно йде, хоч ніг немає,

«Цоки-цок»,— усім співає.

І секунди, і хвилини

Нам рахує він щоднини. (Годинник)

— Сьогодні на уроці ми будемо працювати з одиницями часу та вчитися визначати час за годинником.

IV. Робота над темою уроку

1. Підготовча робота (с. 26, завдання 166)

— Назвіть одиниці вимірювання часу від найбільшої до найменшої: година, доба, століття, місяць, рік, тиждень, секунда, хвилина.

2. Пояснення нового матеріалу

— Ранок, день, вечір, ніч складають добу.

— За чим визначають час? (Час визначають за годинником.)

— 1 секунда — це час, за який ми зазвичай вимовляємо назву двоцифрового числа.

— Скільки обертів за добу робить годинна стрілка? (За добу годинникова стрілка робить два повних оберти.)

— Скільки обертів за добу робить хвилинна стрілка? (Хвилинна стрілка робить повний оберт за 1 годину, тобто 24 оберти.)

1 доба = 24 години

1 година = 60 хвилин

1 хвилина = 60 секунд

— Які види годинників вам відомі? (Механічні, електронні, піскові, сонячні, водяні, маятникові)

3. Практична робота (с. 27, завдання 168)

Визначення часу за годинником

— Запишіть, скільки годин і хвилин показує кожний годинник.

— Котру годину показуватиме кожний годинник через 10 хвилин; через 20 хвилин?

4. Бесіда «кожну хвилину бережи»

— Поясніть, як ви розумієте прислів’я: «Зробив діло — гуляй сміло».

Фізкультхвилинка

V. Розвиток математичних знань

1. Робота над задачею (с. 27, завдання 169)

Усне виконання завдання (робота за макетом годинника).

2. Самостійна робота

1 варіант

Обчисліть значення виразів, у яких останньою є дія віднімання.

72 – 5 • 8       (60 – 40) : 4              6 • 7 – 42

32 – 7 + 844 – (7 + 17)18 : (12 – 9)

2 варіант

Обчисліть значення виразів, у яких першою є дія віднімання.

13 – 6 + 5           12 – 6 • 2               6 • 9 – 3

13 – (6 + 5)        (12 – 6) • 2            6 • (7 – 3)

3. Творча робота над задачею (с. 27, завдання 171)

2 • 6 = 12 (грн)

12 : 2 = 6 (зош.)

12 : 6 = 2 (грн) — ціна одного зошита

4. Завдання з логічним навантаженням (с. 27, завдання 170)

6 • (4 – 2) = 12

45 – (10 – 7) = 42

18 : (3 • 2) = 3

(6 – 2) • 3 = 12

(50 – 25) : 5 = 5

(18 : 3) • 2 = 12

VI. Підсумок уроку

— Що нового дізналися на уроці?

— Скільки годин має 1 доба? 2 доби? 3 доби?

— Скільки хвилин у годині? у 2 годинах? в 1 годині 20 хвилинах?

— Скільки секунд у хвилині? в 1 хвилині 30 секундах?

VII. Домашнє завдання

С. 27, завдання 172; 173.