Математика 3 клас Повторення таблиць множення і ділення чисел на 4. Використання таблиці для розв’язання задач і знаходження значень виразів

 Повторення таблиць множення і ділення чисел на 4. Використання таблиці для розв’язання задач і знаходження значень виразів

Мета: закріпити навички табличного множення і ділення чисел на 4; формувати вміння використовувати вивчений матеріал під час розв’язування задач і знаходження значень виразів; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, математичне мовлення; виховувати інтерес до математики.

Хід уроку

І. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань (див. додаток на с. 36)

III. Повідомлення теми уроку

— Сьогодні на уроці ми закріпимо знання таблиці множення і ділення

на 4; навчимося використовувати знання таблиці для розв’язування задач

і прикладів.

IV. Робота над темою уроку

1. Підготовча робота (с. 22, завдання 139)

— З поданої рівності складіть дві рівності на ділення.

2. Робота за таблицями множення і ділення чисел на 4 (с. 22–23, завдання 140)

— Поясніть, як склали таблицю множення числа 4 і таблицю ділення числа 4.

— Розкажіть таблиці з пам’яті.

3. Тренувальна вправа

— Розв’яжіть приклади з коментуванням, користуючись таблицями (с. 23).

4. Робота над задачею (с. 23, завдання 141)

1) Аналіз задачі, складання короткої умови.

Було —?

Купили — 3 покупці по 4 кг моркви

Залишилось — 38 кг

— Скільки моркви купили?

— Скільки кілограмів моркви було у мішку спочатку?

2) Розв’язування задачі (диференційовано).

Сильніші учні розв’язують задачу самостійно, виразом.

Решта учнів — під керівництвом учителя — за діями.

Розв’язання

1) 4 • 3 = 12 (кг) — купили три покупці

2) 38 + 12 = 50 (кг)

Відповідь: 50 кг моркви було у мішку спочатку.

Для допитливих

— Більше чи менше купили моркви, ніж залишилося, і на скільки?

38 – 12 = 26 (кг)

Фізкультхвилинка

V. Розвиток математичних знань

1. Складання рівняння на знаходження невідомого множника (с. 23, завдання 143)

— Прочитайте пояснення у підручнику.

— Як називається невідоме число? (Множник)

— Як знайшли невідомий множник?

2. Розв’язування рівнянь за зразком

х • 4 = 16

4 • х = 24

3. Робота над задачею (с. 23, завдання 142)

Аналіз задачі, складання короткої умови.

Маса індичати — 3 кг

Маса поросяти — ?, на 7 кг >

Маса віслючка — 30 кг

— Чи можемо відразу відповісти на питання задачі? Чому?

— Як дізнатися масу поросяти? (3 + 7 = 10 (кг))

— Чому дорівнює маса поросяти і віслючка разом? (30 + 10 = 40 (кг))

Для допитливих

— На які ще питання можна відповісти за умовою задачі?

4. Самостійна робота (с. 24, завдання 144)

— Доберіть такі числа, щоб нерівності були правильні.

5 • 4 > 5 •

2 • 8 < 2 •

24 : 3 > 24 :

5. Розв’язування задачі (с. 24, завдання 145)

Після повторення умови задачі учні записують розв’язання самостійно в зошити.

Сильніші учні записують розв’язання задачі за допомогою виразу, всі решта — по діях.

Перевірка виконаної роботи.

Відповідь: 24 л квасу в обох бідонах.

Творча робота над задачею

— Змініть питання задачі так, щоб останньою дією в розв’язанні було віднімання. (На скільки літрів квасу більше у великому бідоні, ніж у малому?)

VI. Підсумок уроку

— Які таблиці множення, ділення повторили на уроці?

Гра «Скільки?»

Скільки ніг у 3 жуків?

Скільки лап у 7 кошенят?

В трьох трикутниках кутів?

Ніжок у 8 курчат?

VII. Домашнє завдання

С. 24, завдання 146; 147.