Математика 3 клас Табель-календар. Розв’язування задач

 Табель-календар. Розв’язування задач

Мета: ознайомити учнів з табелем-календарем; вдосконалювати вміння розв’язувати задачі на дві і три дії; розвивати математичне мовлення; виховувати старанність.

Хід уроку

І. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання

2. гра «Футбол»

90 – 4

39 + 5

47 – 9

87 + 3

60 – 3

43 + 6

48 + 2

38      49        57        44        90        86              50

3. Математичний диктант

— Запишіть вирази та обчисліть їх значення зручним способом.

До числа 46 додати суму чисел 18 і 4.

Від суми чисел 37 і 57 відняти 47.

Від числа 91 відняти суму чисел 71 і 15.

До суми чисел 36 і 38 додати 2.

Відповіді: 68; 47; 5; 76.

4. Фронтальне опитування

— Як називаються компоненти при множенні?

— Замініть додавання множенням: 16 + 16 + 16 + 16.

— Замініть множення додаванням: 15 • 3.

III. Повідомлення теми уроку

— Відгадайте загадки.

Стоїть дуб, на ньому — дванадцять гілок, а на кожній гілці — по чотири гнізда, а в кожному гнізді — по семеро пташенят. (Дні, тижні, місяці, рік)

Сам днів не знає,

А іншим указує. (Календар)

— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з табелем-календарем, будемо вчитися орієнтуватися в ньому, а також продовжимо розв’язувати задачі і приклади, що містять дію множення.

IV. Робота  над темою уроку

1. Робота за табелем-календарем (с. 19, завдання 119)

— Розгляньте календар.

У ньому показано, як рік ділиться на місяці, місяці — на тижні, тижні — на дні. Місяць має 30 або 31 день. У лютому 28 або 29 днів. Рік, у якому лютий має 29 днів, називають високосним.

— Скільки місяців має рік?

— Скільки місяців мають по 31 дню?

— Яке сьогодні число, день тижня, місяць?

2. Первинне закріплення (с. 20, завдання 120)

— Які пори року ви знаєте? Скільки їх?

— Скільки днів триває літо? осінь? зима? весна?

100 років — століття.

Фізкультхвилинка

V. Розвиток математичних знань

1. Робота над задачею (с. 19, завдання 117)

1) Аналіз задачі за питаннями вчителя.

— Складіть коротку умову до задачі.

7 д.— ?, по 3 рушники

1 д.— 4 рушники

2) Диференційоване розв’язування задачі.

Сильніші учні розв’язують задачу виразом.

3 • 7 + 4 = 25 (р.)

Усі решта — під керівництвом учителя по діях.

2. Самостійна робота

— Обчисліть приклади.

2 • 8 + 45

34 – (12 – 6)

2 • 7 – 12

3 • 7 + 39

2 • (13 – 5)

3 • 9 – 17

3. Робота над задачею (с. 19, завдання 118)

Аналіз задачі, складання короткої умови.

Петрик — 17 каштанів

Сергійко — 14 каштанів

Василько — ?, на 6 каштанів <

— Прочитайте розв’язання задачі з підручника.

— Поясніть, про що дізналися кожною дією.

4. Робота з геометричним матеріалом

Довжина відрізка АВ — 8 см, а відрізок КМ у 2 рази коротший. Знайдіть довжину відрізка КМ.

— Накресліть ці відрізки в зошиті.

5. Завдання з логічним навантаженням

Що їли коти?

В кожного своя є миска.

Їсть кіт Мурзик не сосиску,

Їсть не рибу кіт Васько

І не кашу з молоком.

І руденька Любка наша

Їсть із мисочки не кашу.

Біла кицька Віолетта

Уподобала котлету.

Хто їсть рибу, хто — сосиску?

Хто вподобав каші миску?

(Рибу — Любка, сосиску — Васько,

а кашу — Мурзик.)

VI. Підсумок уроку

— Що нового дізналися на уроці?

— Який рік називають високосним?

— На який день тижня припадає твій день народження? Новий рік?

VII. Домашнє завдання

С. 20, завдання 121; 122.