Математика 3 клас Назви чисел при множенні. Таблиці множення чисел 2 і 3. Розв’язування складеної задачі на дві дії

 Назви чисел при множенні. Таблиці множення чисел 2 і 3. Розв’язування складеної задачі на дві дії

Мета: закріпити знання учнів про зміст дії множення, зв’язок додавання і множення; повторити назви компонентів при множенні; розглянути спосіб розв’язування задачі на дві дії; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати пізнавальну активність; виховувати уважність.

Хід уроку

І. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання

2. Гра «баскетбол»

12 + 25

71 – 46

11 + 26

9 + 16

80 – 37

58 – 21

68 – 25

60 – 17

50 – 25

22 + 3

90 – 53

3. Математичний диктант

— Запишіть тільки відповіді.

Діти поїхала до музею на двох автобусах. У перший автобус сіло 25 учнів, а в другий на 7 більше. Скільки учнів їхало у другому автобусі?

Катруся й Оленка збирали листівки. Катруся зібрала 8. Скільки зібрала Оленка, якщо разом вони зібрали 17?

У Мишка було 14 коміксів, а у Петрика — 22. Скільки коміксів було у хлопчиків?

У коробці було 13 сірих ґудзиків і 25 білих. На скільки більше було білих ґудзиків?

Відповіді: 32; 9; 36; 12.

4. Фронтальне опитування

— Перевірте додавання відніманням: 42 + 39 = 81.

— Перевірте віднімання додаванням: 86 – 28 = 58.

5. Робота за індивідуальними картками

Картка 1

1. Розв’яжіть приклади.

96 – 28

45 + 17

2. Розв’яжіть задачу.

В першому мішку було 67 кг цукру. У другому — на 12 кг менше, а в третьому — на 16 кг більше, ніж у першому. Скільки кілограмів цукру було у третьому мішку?

Картка 2

1. Розв’яжіть приклади.

83 – 36

72 + 19

2. Розв’яжіть задачу.

В першому мішку було 38 кг моркви. У другому — на 14 кг більше, а в третьому — на 12 кг менше, ніж у першому. Скільки кілограмів моркви було у третьому мішку?

III. Повідомлення теми уроку

— Сьогодні на уроці ми закріпимо ваші знання про дію множення та її зв’язок з дією додавання, продовжимо роботу над задачами.

IV. Робота над темою уроку

1. Підготовча робота

1) С. 18, завдання 108.

Додавання — це дія, при якій ми дізнаємося, скільки стало після того, як додали, привезли, зсипали, змішали.

Множення — це дія, коли ми дізнаємося, скільки всього, якщо, наприклад по 2 взяти 4 рази.

— Перевірте, чи правильно замінили додавання множенням.

— На якому місці записали однаковий доданок?

— На якому місці стоїть число, що показує, скільки разів додали однаковий доданок?

2) С. 18, завдання 109.

— Як називаються компоненти і результат дії множення?

— Назвіть числа в рівності.

2. Робота за таблицями множення чисел 2; 3 (с. 18, завдання 110)

— Прочитайте таблицю множення числа 2.

— Розкажіть таблицю з пам’яті.

— Поясніть, на скільки збільшується кожна наступна відповідь у таблиці множення числа 2.

— Поясніть, чому 2 • 5 = 10. (2 + 2 + 2 + 2 + 2)

Аналогічно проводиться робота з повторення таблиці множення числа 3.

Фізкультхвилинка

У двері стука фізкультхвилинка,

Уже затерпла у діток спинка.

Тягнем до сонця маленькі руки

І присідаєм легко, без муки.

А тепер встали і ледь прогнулись,

Хвилинка щезла, а ми й не зчулись.

V. Розвиток математичних Знань

1. Робота над задачею (с. 18, завдання 112)

1) Аналіз задачі і складання короткої умови.

Було — ?, 6 купюр по 2 грн

Витратила — 3 грн.

Залишилось — ?

2) Розв’язування задачі (диференційовано).

Сильніші учні розв’язують задачу складанням виразу самостійно.

Усі решта учнів розв’язують задачу з опорою на схему по діях.

1)

  •     =  (грн) — скільки всього грошей у дівчинки.

2)   –    =     (грн).

Відповідь: 9 гривень залишилось в Олі.

Для допитливих

— Скільки ще таких зошитів може купити Оля на гроші, що в неї залишилися? (9 : 3 = 3 (зошити))

2. Самостійна робота (с. 18, завдання 111)

1 варіант — 1-й рядок;

2 варіант — 2-й рядок.

3. робота за малюнком (с. 18, завдання 113).

— Визначте довжину крокодила, акули, кита.

Одна поділка на лінійці відповідає 1 м. (Довжина крокодила — 10 м, акули — 15 м, кита — 32 м.)

— На скільки метрів кит довший від акули? (32 – 15 = 17 (м))

— На скільки метрів кит довший від крокодила? (32 – 10 = 22 (м))

4. Завдання з логічним навантаженням (с. 19, завдання 114)

— Заповніть у зошитах цікаві квадрати.

Сума чисел 30                    Сума чисел 45                                   Сума чисел 60

 

8  18   4    6

10    14   16

2     12    24

9     12     3

15    27  12

 21    6   16

 36    8   12

 20   28  32

VI. Підсумок уроку

— Назвіть компоненти дії множення.

— Замініть додавання множенням: 4 + 4 + 4 + 4 + 4.

— Перше число 5, а друге — у 3 рази більше. Знайдіть друге число.

VII. Домашнє завдання

С. 19, завдання 115; 116.