Математика 3 клас Повторення додавання і віднімання виду 36 + 7; 73 – 8. Задачі, що містять дворазове збільшення (зменшення) числа на кілька одиниць

Повторення   додавання і віднімання виду 36 + 7; 73 – 8. Задачі, що містять дворазове збільшення (зменшення) числа на кілька одиниць

Мета: повторити окремі випадки додавання і віднімання у межах 100; формувати вміння бачити структуру задачі на дві дії; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення; виховувати наполегливість під час виконання завдань.

Хід уроку

І. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання

2. Гра «ромашка»

45+

25  36   44    50   55   45   3   14

85–

40  31  74  62  85  55  23  12

3. Розв’язування рівнянь з коментуванням

х + 64 = 87

32 + х = 75

— Як знайшли невідомий доданок?

4. Гра «число загубилося» (с. 11, завдання 60)

— На скільки одиниць перше число більше або менше від другого?

III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку

— Сьогодні ми повторимо окремі прийоми додавання і віднімання в межах 100; будемо розв’язувати задачі, які містять дворазове збільшення (зменшення) числа на кілька одиниць.

IV. Робота над темою уроку

1. Повторення прийомів додавання і віднімання в межах 100

— Поясніть кожний спосіб обчислення (с. 11, завдання 61).

36 + 7 = (36 + 4) + 3 = 40 + 3 = 43

36 + 7 = 30 + (6 + 7) = 30 + 13 = 43

Висновок. В обох способах ви одиниці додавали до одиниць. Але в першому прикладі ви число 7 розклали на зручні доданки 4 і 3, щоб доповнити 36 до 40.

У другому прикладі число 36 ви розклали на розрядні доданки 30 і 6, щоб відокремити одиниці від десятків.

73 – 8 = (73 – 3) – 5 = 70 – 5 = 65

73 – 8 = 60 + (13 – 8) = 60 + 5 = 65

Висновок. У першому прикладі ви число 8 розклали на зручні доданки 3 і 5 та віднімали їх від 73 послідовно. У другому прикладі ви розклали зменшуване на зручні доданки 60 і 13, щоб відняти 8 від другого доданка.

2. Коментоване розв’язування кругових прикладів (с. 11, завдання 62)

— Розв’яжіть кругові приклади.

— Поясніть, яким способом обчислювали.

3. Робота над задачею (с. 11, завдання 63)

Складання короткої умови.

Ягід — 65 кг

Води — ?, на 50 кг <

Цукру — ?, на 5 кг >

1) Аналіз задачі.

— Чи можна одразу дізнатися, скільки взяли цукру? (Ні)

— Що треба дізнатися, щоб дізнатися скільки взяли цукру? (Треба дізнатися, скільки взяли води.)

— Якою дією? (Відніманням)

— Чому? (В умові сказано «на 50 кг менше»)

— Як дізнатися? (65 – 50)

— Чи можна тепер дати відповідь на питання задачі? (Так)

— Яку дію треба виконати? Чому? (Дію додавання, тому що в умові сказано «на 5 кг більше»).

2) Самостійне розв’язування задачі.

3) Перевірка розв’язання.

— Прочитайте відповідь. (20 кг)

— Скільки дій у задачі? (Дві)

— Чому? (Не вистачало даних в умові — скільки взяли води.)

Фізкультхвилинка

V. Розвиток математичних знань

1. самостійна робота (с. 12, завдання 65)

1 варіант — 1-й рядок прикладів.

2 варіант — 2-й рядок прикладів.

Взаємоперевірка робіт.

2. робота в парах (с. 12, завдання 66)

Один учень розв’язує приклад на додавання, а його сусід по парті виконує перевірку відніманням.

3. робота над задачею (с. 12, завдання 64,)

— Розгляньте малюнок.

— Яку відстань може пройти Лисеня, якщо йтиме по стежині?

— Яку відстань може пройти Лисеня, якщо йтиме навпростець через лужок?

— Який шлях коротший?

— На скільки метрів?

— Як дізналися? (50 – 16 = 34(м))

4. Завдання з логічним навантаженням (с. 12, завдання 67)

Відповіді: 5 червоних троянд; 5 білих троянд; 3 червоні і 2 білі троянди; 3 білі і 2 червоні троянди; 4 червоні і 1 біла троянди; 4 білі і 1 червона троянди.

VI. Підсумок уроку

— Що цікавого дізналися на уроці?

— Якщо число треба збільшити на кілька одиниць, то виконаємо дію...

— Якщо число треба зменшити на кілька одиниць, то виконаємо дію...

VII. Домашнє завдання

С. 12, завдання 68; 69.