літературне читання 3 клас Місто твоїх друзів. «Бібліотека — затишний дім для зустрічі читача з книгою»

Місто твоїх друзів. «Бібліотека — затишний дім для зустрічі читача з книгою»

Мета: вдосконалювати вміння правильного свідомого читання; розширювати знання учнів про бібліотеку; збагачувати мовлення дітей бібліографічними термінами; розвивати вміння орієнтуватися в структурі тексту; розвивати память, уміння розповідати за малюнками; виховувати інтерес до читання, до книги.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

1. Робота над скоромовкою

А корова ряба

Вилізла на граба.

А граб тріщить,

А корова верещить:

— Ой, зніміть же, люди,

Більше я не буду!

2. Гра «Пеньок»

— Швидко читайте слова у стовпчиках, не «спіткніться» об пеньок.

Листок       кіт       весна       риска

Листок       кит      весла       риска

місток        кіт        весна      ряска

листок       кіт        весна      риска

III. Перевірка домашнього завдання

Робота в групах. Гра «Мій улюблений журнал»

Учні демонструють принесені до класу журнали, розповідають про найцікавіше в них своїм однокласникам.

IV. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і мети уроку

— Послухайте вірш.

Сумувала книжечка

У бібліотеці

угорі високо

книжечка стояла

сумно й одиноко.

Прибігали дітки

чемні невеличкі,

не могли дістатись

верхньої полички.

Книжечка просила

тихо і печально:

— Прочитайте, дітки,

я така повчальна,

і така цікава,

для усіх згоджуся...

Раптом опинилась

у руках Катрусі.

Втішилися книжка

і мале дівчатко,

що в бібліотеку

завітало з татком.

Леся Вознюк

— Куди завітала Катруся?

— Що вона знайшла в бібліотеці?

— Важко знайти людину, яка б не любила читати.

І часто вдома вже немає жодної нечитаної книги. Тоді читач звертається до бібліотеки. Саме слово бібліотека — грецького походження, а перекладається так: «бібліо» — книга, «тека» — зберігання. Отже, це місце, де зберігаються книжки.

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання тексту «Бібліотека — затишний дім для зустрічі читача з книгою» (с. 42–44)

1. Виразне читання тексту вчителем

— Що означає слово бібліотека?

— Для чого існує бібліотека?

2. Словникова робота

Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем

Шифр                     абонемент

каталог                   книгозбірня

примірник              читальний зал

бібліотека               книжкова лікарня

бібліотекар             державна бібліотека

— Значення яких слів ви можете зараз пояснити?

— Прочитайте текст і дізнайтеся з нього про значення невідомих слів.

3. Самостійне напівголосне читання твору. Гра «Бджілки»

4. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання

— Що називається абонементом?

— З ким можна порадитися в бібліотеці?

— Для чого існує читальний зал?

— З чого складається каталог?

— Яких правил треба дотримувати в бібліотеці?

— Що роблять зі старими пошкодженими книгами?

— Яка бібліотека для дітей є найбільшою?

— Що написав читач-третьокласник про цю бібліотеку?

5. Гра «Знайди речення»

Учитель називає слово. Діти мають відшукати речення, в якому це слово зустрічається.

6. Робота в парах. Складання плану тексту

7. Переказ тексту кількома учнями

VІ. Підсумок уроку

— Що нового ви дізналися на уроці?

— Як потрібно користуватися бібліотечними фондами?

— Як треба ставитися до книжок?

VІІ . Домашнє завдання

— Використовуючи слова книга цікава, мудра, пізнавальна, власна, бібліотечна, старовинна, сучасна, охайна, велика, весела, розкажіть про свою улюблену книгу.