літературне читання 3 клас Книга не пряник, а дітей до себе манить. Лідія Повх «У бібліотеці»

Книга не пряник, а дітей до себе манить. Лідія Повх «У бібліотеці»

Мета: вдосконалювати навички свідомого, виразного читання; активізувати читацьку пам’ять дітей; навчати слухати, відтворювати прочитане; розвивати увагу, спостережливість, монологічне мовлення; виховувати любов до книг.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

1. Робота над скоромовкою

Я — малесенька Марина,

Посадила кущ калини.

Я росту і він росте —

Хто кого переросте?

2. Гра «Утвори слово»

— Першого разу прочитайте слова швидко, другого — швидко читайте лише перший склад кожного слова та утворюйте нове слово.

- Берег, ремесло, гиря, нянька. (Берегиня)

- Десять, решето, вода. (Дерево)

- Гаї, зелені, табір. (Газета)

- Диня, тисяча, насип. (Дитина)

- Батіг, ранок, банка. (Барабан)

- Магнітофон, лимон, народ. (Малина)

- Долина, роги, гараж. (Дорога)

- Маяк, широкий, наперсток. (Машина)

- Береги, редька, залізо. (Береза)

- Сокіл, роса, камінь. (Сорока)

III. Перевірка домашнього завдання

Гра «У художньому музеї»

Виставка учнівських малюнків. Учні демонструють свої малюнки, зачитують рядки вірша, які проілюстрували.

IV. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і мети уроку

— Налетів вітерець-пустунець і розсипав прислів’я. Відновіть їх!

Нема розумного сусіда, ... все знати.

Одна книга... а розумом.

Книгу читають не очима, ... а дітей до себе манить.

Книга — не пряник, ... на крилах політав.

Книгу прочитав, ... з книгою поговори.

Книгу читати, ... тисячі людей навчає.

— Хто є нашим помічником і провідником у чарівному світі книг?

— Звичайно ж — це бібліотекар.

— Як звати нашого шкільного бібліотекаря?

— Чи доводилося вам звертатися до бібліотекаря?

— Яку допомогу вам було надано?

— Сьогодні ми прочитаємо вірш Лідії Повх «У бібліотеці».

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання вірша Лідії Повх «У бібліотеці» (с. 38–39)

1. Гра «Рибки»

Самостійне мовчазне читання вірша учнями

— Хто є головною героїнею вірша?

Фізкультхвилинка

2. Словникова робота

Читання стовпчиків слів у парі одне одному

Казка                     в Інтернеті                      зазвичай

Задач                    улюблений                       вмовкла

дячка                     велосипеди                     згодиться

сценку                   енциклопедію                 летючий

— Доберіть відповідні слова до поданих тлумачень.

- Служитель православної церкви, що допомагає священику під час богослужіння; псаломщик. (Дяк)

- Науковий довідник, що об’єднує найістотніші відомості з усіх галузей знань чи якої-небудь однієї галузі, розміщених в алфавітному або тематичному порядку. (Енциклопедія)

- Напівавтоматична дво- і триколісна машина, що рухається силою їздця, який натискує ногами на педалі. (Велосипед)

3. Повторне читання вірша «ланцюжком»

4. А наліз змісту вірша з елементами вибіркового читання

— Як звали бібліотекаря?

— Якою ви уявляєте Марію Петрівну?

— Як вона ставиться до юних читачів?

— Які книги цікавили дітей? Дайте відповідь словами вірша.

— Чим зацікавився найменший читач?

— Які слова у вірші повторюються?

5. Гра «Добери риму»

Задач — ... хоч плач!

Гарячі — ... задачі.

Клас — ... Тарас.

В кутку — ... яку?

Журнали — ... надрукували.

Не гає — ... шукає.

Вмовкла — ... мокра.

Зазвичай — ... чай.

6. Робота за ілюстрацією

— Розгляньте малюнки. Хто на них зображений?

— Знайдіть і зачитайте рядки вірша, які проілюстрував художник.

7. Гра «Актори»

Читання вірша за особами.

VI. Підсумок уроку

— Чого вчилися на сьогоднішньому уроці?

— Що вдалося зробити найкраще?

VІІ . Домашнє завдання

Робота в групах

Підготувати за прочитаним віршем сценку «У шкільній бібліотеці» (с. 39).