Літературне читання 3 клас Книги в Київській Русі. «Як жила книга за часів Київської Русі» (за Олександром Єфімовим)

Книги в Київській Русі. «Як жила книга за часів Київської Русі» (за Олександром Єфімовим)

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання науково-популярних текстів; продовжити ознайомлення учнів з історією створення книг; розвивати зв’язне мовлення учнів; розширювати їх світогляд; виховувати любов до книги.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

III. Перевірка домашнього завдання

Учні стисло переказують текст за опорними словами: глиняні плитки, папірус, дощечки, пергамент, папір, Йоган Гутенберг, літери, матриці, друковані форми, друкарні.

IV. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і мети уроку

— Де з’явилася перша друкована книга?

— Хто був винахідником першого друкарського верстата?

— Сьогодні ми дізнаємося, як жилося книзі на нашій слов’янській землі.

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

Опрацювання тексту «Як жила книга за часів Київської Русі» за Олександром Єф імовим (с. 32–33)

1. Виразне читання оповідання вчителем

— Що з прочитаного вам незрозуміло?

2. Словникова робота

Хан — правитель кочового татарського війська.

Читання стовпчиків слів з дошки

У пошані           майстерні           захоплення

території           літопису              князювання

втішаємося       переписувачі       оздоблювали

слов’янське       викарбувано        повчаються

— Прочитайте дієслова; знайдіть і правильно прочитайте слова, які мають таке значення: витиснуто, вибито рельєфне зображення (викарбувано), прикрашати (оздоблювати), зазнаємо втіхи від чогось (втішаємося).

Фізкультхвилинка

Звірі в лісі проживають

І роботу також мають.

Тож виходять на полянку

І зарядку роблять зранку.

Встали й ми побіля парт.

Встали всі: мерщій на старт.

Лапки вгору, лапки вниз,

Землі-матінці вклонись.

Сонцю руки простягни,

До проміння поверни.

А тепер прогнімо спини,

І замремо на хвилину.

Розігнулись, пострибали,

Потім трішки політали

І за парти посідали.

3. Повторне читання тексту учнями «ланцюжком»

— Який князь заснував першу в Київській Русі бібліотеку?

4. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання

— Як ставилися до книги за часів Київської Русі?

— Що робили в школах, які відкривав князь Володимир Святославич?

— Де сиділи переписувачі?

— Чому книги коштували тоді дуже дорого?

— Що записано в «Повісті минулих літ» про ставлення Ярослава Мудрого до книг?

— З чим порівнюються книги?

— Чому книги з бібліотеки Ярослава Мудрого не дійшли до нас?

— Що написано на пам’ятному знакові, встановленому на території заповідника «Софійський музей»?

5. Гра «Доповни речення»

- Начебто один хтось... (зорав) землю, а другий... (посіяв), а інші... (жнуть) і... (споживають) багату поживу.

- Книги — мов... (ріки), які наповнюють собою увесь світ, це — ... (джерело) мудрості, у книгах — ... (бездонна) глибина, ми ними втішаємося у... (печалі), у книгах — світло... (мудрості).

6. Складання речень зі слів

користь від людині навчання бо Велика ж книжного

(Велика ж бо користь людині від навчання книжного.)

7. Гра «Котик і мишка»

Першою починає читати «мишка». Коли вона прочитала декілька слів або речення, то починає читати «котик». Він намагається наздогнати «мишку». Гра припиняється, коли обидва учні читають одне й те саме.

8. Гра «Кидок — засічка»

За командою «кидок» усі діти починають читати напівголосно текст. За командою «засічка» — зупиняються й олівцем позначають останнє прочитане ними слово. Цей текст так само читають ще раз (але не більше трьох разів). Під час повторного читання діти переконуються, що прочитали більший обсяг — «засічка» поставлена вже далі. Це доводить їм необхідність багаторазового читання тексту, адже із кожним разом результати покращуються.

VI. Підсумок уроку

— Яке оповідання читали на сьогоднішньому уроці?

— Що нового дізналися?

— Що вас найбільше зацікавило?

VII. Домашнє завдання

Підготувати запитання за змістом тексту.