літературне читання 3 клас Ми кожну річку і горбок від лиха зберегти повинні. Ганна Черінь. «Чи ми з природою єдині». Василь Сухомлинський «Соромно перед соловейком»

Ми кожну річку і горбок від лиха зберегти повинні. Ганна Черінь. «Чи ми з природою єдині». Василь Сухомлинський «Соромно перед соловейком»

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити аналізувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення учнів, вміння робити висновки з прочитаного; виховувати любов до природи, відповідальність за свої вчинки.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка (див. додаток на с. 22)

III. Перевірка домашнього завдання

Гра «Обличчям до обличчя»

Учні повертаються одне до одного і переказують оповідання Миколи Сингаївського «Осіння гра» (с. 10).

IV. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і мети уроку

1. Читання вірша Ганни Черінь (с. 11)

— До чого нас закликає поетеса?

2. Робота над загадкою

- Ну, хто співця весни не знає?

Закривши очі він співає.

Та пісня радісна, дзвінка.

Скажіть, як звати співака? (Соловей)

— Сьогодні ми прочитаємо оповідання Василя Сухомлинського «Соромно перед соловейком».

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Опрацювання оповідання Василя Сухомлинського «Соромно перед соловейком» (с. 12)

1) Гра «Передбачення».

— Прочитайте заголовок відповідно до знаків.

Соромно перед соловейком.

Соромно перед соловейком!

Соромно перед соловейком?

— Як ви вважаєте, про що йтиметься в оповіданні, яке має такий заголовок?

2) Вправа «Мікрофон».

Учні висловлюють свої припущення щодо змісту оповідання.

3) Самостійне мовчазне читання оповідання учнями.

— Назвіть головних персонажів оповідання.

4) Словникова робота.

Читання стовпчиків слів «буксиром» за вчителем згори вниз і знизу вгору.

Ішли                       кущ                          хліб

кинула                   шматки                    масло

боялися                 газетки                     яєчка

згорнула               недоїдки                  дерево

— Що спільного у словах першого стовпчика? (Дієслова)

— Яке слово «зайве» в третьому стовпчику? (Дерево, решта — їжа)

— Серед слів другого стовпчика знайдіть слово, яке називає недоїдений шматок чого-небудь.

Фізкультхвилинка

Учні імітують дії, які згадуються у вірші.

Хмарка сонечко закрила,

Слізки срібнії зронила.

Ми ті слізки пошукаєм,

У травиці позбираєм.

Пострибаєм, як зайчата,

Політаєм, як пташата.

Потанцюємо ще трішки,

Щоб спочили ручки й ніжки.

Всі веселі? От чудово!

А тоді до праці знову.

5) Повторне читання оповідання учнями.

Гра «Квіточка»

Читає учень, на парту якого впала квіточка.

— Яка пора року описується в оповіданні? Доведіть свою думку.

2. Цікаво знати!

На території України солов’ї з’являються в середині квітня — на початку травня. Весь період гніздування займає приблизно два місяці, починаючи з перших чисел травня до кінця червня. У липні молоді солов’ї стають самостійними і починають вести одиночний спосіб життя. Відліт триває в кінці серпня — на початку вересня. У вподобаних місцях вони гніздяться щороку. Тому дуже важливо не порушувати ту обстановку, в якій солов’їгніздилися в попередні роки. Молоді солов’ї теж повертаються до місцевості, де вони вивелися. І чим більше таких «солов’їних місць» залишатиме людина, тим більше у нас буде весняних солов’їних співів.

3. Розвиток мовлення

1) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.

— Куди надумали сходити Оля й Ліда? Де вони сіли перепочити?

— Як вони слухали пісню соловейка? Що зробила Оля з недоїдками?

— Як зреагувала на це Ліда?

2) Вправа «Мікрофон».

— Продовжте речення.

- Соромно перед соловейком тому, що...

VI. Підсумок уроку

— Яке оповідання читали на сьогоднішньому уроці?

— Хто автор цього оповідання?

— Чого воно нас навчає?

VII. Домашнє завдання

Детально переказувати оповідання В. Сухомлинського «Соромно перед соловейком» (с. 12).