Літературне читання 3 клас Урок позакласного читання. Осінь золотая тихо-ніжно ходить

Урок позакласного читання. Осінь золотая тихо-ніжно ходить

Мета: вдосконалювати навички правильного, свідомого, виразного читання; формувати вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення учнів; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і мети уроку

— Сонце низько чи високо,

Посилає Землі уклін.

З ним приходять пори року

І приносять безліч змін.

— Які пори року ви знаєте?

— Сьогодні ми зазирнемо в чарівну пору року — осінь.

— Які твори про осінь ви прочитали самостійно?

— Яких авторів?

— Про що дізналися з них?

— Запросимо осінь до нас на урок.

III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Декламування вірша ученицею

Золота осінь

Ще недавно в небі синім

Пролітали журавлі.

А сьогодні в безгомінні

Ходить осінь по землі,

І від краю і до краю,

І від двору до двора

Золотого урожаю

Знов до нас прийшла пора.

А. Малишко

2. Зустріч з Осінню та осінніми місяцями

Заходять Осінь і три місяці. Вересень — у брилі, Листопад — у капелюсі,

Жовтень — у короні з листя.

О с і н ь

Добрий день, в добрий час!

Раді, діти, бачить вас!

Не сама до вас прийшла —

Я синочків привела.

А як звать моїх синочків,

Прошу вас я відгадати.

— Перша загадка.

 

 У південний край землі

Відлітають журавлі.

Знов лункий шкільний дзвінок

Нас покликав на урок.

В е р е с е н ь (робить крок уперед)

У серпанку павутини

Білі ниточки снуються.

Вже тумани по долині

У ранкову пору в’ються.

В лісі верес розкриває

Свої келишки бузкові.

І багрянець покриває

Пишні ґрона калинові.

І сади ще пахнуть літом,

В палісаднику жоржини

Розгорілись дивоцвітом.

О с і н ь. Дякую, діти! Другого синочка назву відгадайте.

- Кличуть нас ліси, поля, сади

Позбирати осені плоди.

Із дерев спадає листя жовте.

То землею ходить місяць... (жовтень).

Ж о в т е н ь

- Листя жовте та червоне

Легко з дерева злітає.

Мов метелик, на долоні

З тихим шелестом сідає.

Пахне свіжістю й морозом,

Килим з листя осокорів,

А на річці верболози

Зустрічають ранні зорі.

Звучить музика — осінні мотиви із альбому «Пори року» П. І. Чайковського.

О с і н ь. А тепер прошу відгадати назву мого останнього синочка.

- Капле з неба, дахів, стріх

Дощ холодний, перший сніг.

Почорнів від листя сад.

Що за місяць?.. (Листопад).

Л и с т о п а д

Зникли біленькі хмаринки,

Небо не синє, свинцеве.

Зрідка снуються сніжинки

В це переддення грудневе.

Хмарна не радує днина,

Вітер висвистує в кронах.

Лиш молода горобина

Світиться в ґронах червоних.

У ч и т е л ь. То як господарюють брати-місяці з осінню на нашій українській землі?

Д і т и

Вересень місяць добре ґаздує,

Овоч смачненький дітям дарує.

А місяць жовтень мряку розвіє,

В лісах, в садочках лист пожовтіє.

А листопад — той жалю не має,

З дерев останнє листя зриває.

У ч и т е л ь. Кожне сільце має своє слівце.

Назвіть народні приказки про осінні місяці та прикрасьте кущ калини кетягами, щоб забуяв він, як після морозів лютих. Позмагаймося! (Діти називають народні прикмети і прикрашають кущ калини кетягами.)

В е р е с е н ь

- Хто цілий рік байдикує, той навіть у вересні голодує.

- Вересень каже: посієш жито на поспіх — воно вродить на посміх.

- Як вересніє, то й дощик сіє.

- Верещить вересень, що вже осінь.

Ж о в т е н ь

- Жовтень — болотник, ні колеса, ні полоза не любить.

- Вересень пахне яблуками, а жовтень — капустою.

- Жовтень ходить по краю та й виганяє пташок з раю.

- У жовтні гріє ціп, а не піч.

Л и с т о п а д

- Листопад зимі ворота одчиняє.

- Листопадовий день, як заячий хвіст.

- Листопад не лютий, проте запитає, чи одягнутий, чи взутий.

- У листопаді сонця, як в старої баби чепуріння.

3. Опрацювання тексту І. Прокопенка «Як берізка листя роздарувала»

1) Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання твору учнями.

— Якою змалював берізку автор?

— Кому вона роздавала листя?

— Назвіть дійових осіб оповідання.

2) Читання тексту за особами.

— Яка тема прочитаного твору?

— Чого вчить нас це оповідання?

4. Читання учнями віршів українських поетів про осінь, які вони підготували до уроку

IV. Підсумок уроку

— Якій порі року присвячений наш урок?

— Чому осінь називають золотою?

— Якою ви уявляєте осінь?

V. Домашнє завдання

— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Книги, газети, журнали читай — розуму набирай». Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.