літературне читання 3 клас Де лісова гілка — там і білка. Микола Сингаївський «Осіння гра»

 Де лісова гілка — там і білка. Микола Сингаївський «Осіння гра»

Мета: вдосконалювати навички виразного читання, вмілого використання інтонацій у мовленні; вчити голосом, інтонацією передавати настрій; формувати бажання творити, пізнавати свої творчі можливості; вміння бачити незвичайне в довкіллі, вдосконалюючи образну уяву і творчу фантазію; розвивати об’єктивну самооцінку власних можливостей, уміння практично оцінювати свою роботу; виховувати бережливе ставлення до природи, прагнення пізнавати традиції рідного народу.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

Робота над скоромовкою

— Ой! — злякалась Ната,—

У траві зеленій

Чорні оченята

Дивляться на мене.

А Тарас регоче —

Світять зубки білі:

— То не чорні очі,

А чорниці спілі.

III. Перевірка домашнього завдання

Гра «У художньому музеї»

Виставка-презентація учнівських малюнків.

Учні коментують зміст свого малюнка. Зачитують рядки вірша, які проілюстрували.

IV. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і мети уроку

— Відгадайте загадку.

- Довгий хвіст, короткі вуха.

А яка вона стрибуха!

По деревах стриб та стриб —

Ви догнать її могли б?

Ось затрималася трішки,

Понесла в зубах горішки

Й заховала у дуплі —

Там запаси немалі.

Працьовита, наче бджілка,

І дбайлива дуже... (білка).

Дмитро Солодкий

Учитель прикріплює на дошці малюнок із зображенням білки.

— Що ви знаєте про цю тваринку?

— Як білка готується до зими, прочитаємо в оповіданні Миколи Сингаївського «Осіння гра».

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Біографічна довідка

— Поет Микола Федорович Сингаївський народився у 1936 р. у с. Шатрище на Житомирщині. Чудова природа, серед якої минуло його дитинство, відображена у віршах, які автор видав у першій збірці «Жива криничка», коли йому виповнилось 22 роки. Для дітей видав збірки «Метелик у портфелі», «Босоногий дощ», «Журавлине літо», «Перепілка щастя носить». Йому належать слова відомої пісні «Чорнобривців насіяла мати».

2. Опрацювання оповідання М. Сингаївського «Осіння гра» (с. 10–11)

1) Виразне читання оповідання вчителем.

— Чи сподобалося вам оповідання? Що нового ви дізналися?

Фізкультхвилинка

2) Словникова робота

Вправа на розширення поля читання

                     зве рху                                зни зу

                від       лига                         втя      миш

            кло            поти                    хо             ванки

        зимі                    вля             заві                    рюха

    замо                       розки     розва                      жається

— Які слова протилежні за значенням?

— Поясніть значення слова відлига. (Потепління взимку або ранньою весною, що викликає розтанення снігу і льоду.)

— Доберіть слова, близькі за значенням, до слів: клопоти (турботи); втямиш (зрозумієш, додумаєшся); завірюха (заметіль, завія, хуртовина, метелиця і т. д.); розважається (веселиться, грається).

3) Гра «Листочок».

Читання оповідання учнями. Читає той учень, на парту якого впав листочок.

— Чи сподобалися тобі білчині ігри?

4) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.

— Коли у білки з’являється найбільше турбот? Чому?

— Прочитайте, що заготовляє на зиму ця тваринка. Як готує до зими своє дупло?

— Як змінюється зовнішній вигляд білки перед зимівлею? Чому вона змінює шубку?

— Які ігри полюбляють білки? З ким вони граються?

— Прочитайте рядки, що римуються.

5) Підготовка до переказу за темою «Як білочка готується до зими» (робота в парах).

Переказ від 1-ї особи (з передачею маски білочки).

3. Робота над деформованим текстом (с. 11)

— Прочитайте деформований текст.

— Що нового дізналися з тексту?

ліБка

Бікла — спрівжнай вітпоряний акротаб. Завдяик камтикіг нова когел

зитьла оп деверах. риСпнот перестбуватири домагапоє говдий наспухтйи стіхв.

ніВ жислуть момкер і рапатомшу.

(Білка — справжній повітряний акробат. Завдяки кігтикам вона легко лазить по деревах. Спритно перестрибувати допомагає довгий пухнастий хвіст. Він служить кермом і парашутом.)

VI. Підсумок уроку

— Про яку тваринку ми сьогодні читали?

— Що нового ви дізналися про білку?

— Як слід ставитися до тварин?

VII. Домашнє завдання

Переказувати текст (с. 10).