Літературне читання 3 клас Листки тендітні та сумні летять, кружляючи крилато. Катерина Перелісна «Осінні танці»

Листки тендітні та сумні летять, кружляючи крилато. Катерина Перелісна «Осінні танці»

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане; розвивати образне мислення, творчу уяву учнів; виховувати любов до прекрасного.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

III. Перевірка домашнього завдання

Гра «У художньому музеї»

Виставка-презентація учнівських малюнків.

Учні коментують зміст свого малюнка, зачитують рядки оповідання, до якого він намальований.

IV. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми продовжимо читати вірші українських поетів про чарівницю-осінь. Ознайомимося з віршем Катерини Перелісної «Осінні танці».

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Опрацювання вірша Катерини Перелісної «Осінні танці» (с. 7–8)

1) Гра «Передбачення».

— Прочитайте заголовок вірша. Про що йтиметься у вірші?

2) Гра «Рибки».

Самостійне мовчазне читання вірша учнями

— Який вірш — сумний чи веселий?

— З яким настроєм його потрібно читати?

— Які рядки прочитаєте наспівно?

— Які — у швидкому темпі?

3) Словникова робота.

Дубка                              рудий

сопілку                          танцювать

берези                            зелений

кленка                            червоний

вербички                       жовтавий

— Яке слово «зайве» в першому стовпчику? (Сопілку, решта — назви дерев.)

— У другому? (Танцювать — дієслово, решта — прикметники.)

Фізкультхвилинка

В казковому лісі розминка,

Настала фізична хвилинка.

Втому проженем руками,

Вгору їх піднімем з вами.

Потім присядемо дружно,

Ноги згинаємо пружно.

Руки, мов крила, розправим

І до плечей їх поставим.

Коло вперед покрутили,

Потім назад повторили.

Голову вниз опустили,

Потім назад нахилили,

Потім наліво поклали,

Потім направо. І стали

Рівно і струнко.

Швидко скінчилась хвилинка.

Нас збадьорила розминка.

4) Повторне виразне читання вірша учнями.

— Хто є головною дійовою особою вірша?

5) Гра «Диктор телебачення».

Учні читають вірш, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.

— Що взяв вітер у руки? Навіщо?

— Хто перший відгукнувся на пропозицію вітру?

— Чому вітер не захотів танцювати із жоржинами?

— Як кинулися до танцю листочки? Як похвалив їх вітер?

— Чи доводилося вам спостерігати осінні танці листопаду? Яким ви уявляєте вітер?

2. Цікаво знати!

Чому восени опадає листя з дерев ?

Британський учений запропонував нову теорію, яка пояснює, чому з настанням осені листя на деревах змінює колір і обпадає. Традиційно вважається, що з падінням температури повітря дерева переходять у режим економії ресурсів, для чого позбавляються від листя. Але професор Брайан Форд уважає, що скидання листя служить для дерев тим же, чим для людини — відвідання вбиральні. Позбуваючись листя, дерева звільняються від накопичених зайвих речовин. Незадовго до скидання листя в них збільшується рівень таких потенційно шкідливих компонентів, як танін і оксалат. Рівень важких металів у листі восени теж зростає, і, вочевидь, ці речовини дерево вважатиме за краще швидше видалити, ніж залишити зберігати на зиму,— упевнений дослідник. Крім того, скидання листя не є причиною браку вологи. Адже рослини, які живуть у воді, також скидають листя.

3. Робота за картиною Йосипа Бокшая «Золота осінь» (с. 8)

— Роздивіться картину, на якій зображено золоту осінь у Карпатах. Якими фарбами передано красу природи? Який настрій створює картина?

VI. Підсумок уроку

— Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?

— Хто його автор?

— Що нового дізналися на уроці?

— Що вам найбільше запам’яталося?

VII. Домашнє завдання

Виразно читати вірш (с. 7–8). Намалювати вітер.