Літературне читання 3 клас тема: Вступ до розділу «Цікава книга природи». На порозі чарівниця осінь. «Перший подих осені» (за Алевтиною Волковою)

 Вступ до розділу «Цікава книга природи». На порозі чарівниця осінь. «Перший подих осені» (за Алевтиною Волковою)

Мета: ознайомити учнів з новим підручником, навчити орієнтуватися в ньому; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; збагачувати словниковий запас учнів; розширювати світогляд; виховувати любов до рідної мови, до природи своєї Вітчизни.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

1. Артикуляційна зарядка

- Вдихнути повітря через ніс, видихнути через рот (губи трубочкою).

- Дме легенький вітерець.

- Язичком почистити губки.

2. Робота над чистомовкою

Би-би-би — пішли діти по гриби.

За-за-за — замекала десь коза.

Лі-лі-лі — бігли дітоньки малі.

3. Робота над скоромовкою

Я паперу клаптик взяв,

Злого пса намалював

Та й приклеїв на подвір’ї,

Щоб курчат сторожував.

III. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і мети уроку

— У третьому класі на уроках літературного читання ми продовжимо вдосконалювати свої читацькі навички. Поринемо у чудовий захопливий світ української і зарубіжної літератури. Нашим помічником буде новий підручник.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Ознайомлення учнів з новим підручником

Учимося працювати з підручником

— Розгляньте підручник.

— Хто його автор?

— Де виданий підручник?

— Хто виконав ілюстрації?

— Що зображено на форзацах?

— Зверніться до змісту книжки.

— Знайдіть у змісті назву першого розділу.

— Яким твором він розпочинається, яким — завершується?

— Назвіть твори, автори яких вам відомі.

— Погортайте сторінки розділу.

— Зверніть увагу на заголовки творів і малюнки.

— Що вони підказують?

— Про яку пору року творів найбільше?

— Розгляньте форзац книги.

— Чи відображено на ньому зміст розділу?

Фізкультхвилинка

2. Вступ до теми «Цікава книга природи» (с. 5)

— Розгорніть сторінки зі змістом і прочитайте, які оповідання ми вивчимо в цьому розділі.

3. Опрацювання оповідання «Перший подих осені» за Алевтиною Волковою (с. 6)

1) Вступна бесіда.

— Відгадайте загадку.

- Там доорює, там сіє,

Трусить яблука в садах.

І малює, як уміє,

На листочках і листках.

— Ну й завзята ж у роботі!

— Так за те вся в позолоті. (Осінь)

— Яка робота в осені?

— Назвіть осінні місяці.

— Сьогодні ми ознайомимося з оповіданням «Перший подих осені» за Алевтиною Волковою.

2) Виразне читання оповідання вчителем.

— Про який місяць осені йдеться в тексті?

3) Словникова робота.

Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем

Сяє                    барви              відстані

дивує                гаряче             канни

змінюються     відчутний       небосхил

золотяться різнокольорові чорнобривці

— Що спільного в словах першого стовпчика? (Це дієслова.)

— Серед поданих слів знайдіть:

- слова, які складаються з двох частин (різнокольорові, чорнобривці, небосхил);

- синоніми до слів кольори (барви), різнобарвні (різнокольорові), небосхил (небокрай).

Довідкове бюро

Серпанок — легка поволока, легкий прозорий туман. Атмосферне явище, при якому має місце помутніння повітря за рахунок крапель води, але дальність видимості дещо перевищує 1 км.

4) Читання тексту учнями «ланцюжком».

— Про що ви прочитали?

— Які квіти згадуються в тексті?

5) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.

— Назвіть ознаки літа, які можна спостерігати у вересні.

— Які кольори переважають у цей час у природі?

— А які кольори у вашому довкіллі?

— Скільки абзаців у тексті?

— Який із них складається із одного речення?

— Чому автор називає вересень першим подихом осені? Доведіть свою думку, звертаючись до тексту.

— Пригадайте з уроків природознавства, який день у вересні називається днем осіннього рівнодення? Чому саме?

6) Гра «Доберіть прикметники».

Вересневі дні... (тихі, задумливі, теплі).

Сонце... (ласкаве, лагідне).

Повітря... (прозоре, легке).

Айстри й жоржини... (яскраві, різнокольорові).

Канни... (червоні).

Чорнобривці... (оксамитові).

Насінини ... (крилаті).

V. Підсумок уроку

— Чим запам’ятався вам сьогоднішній урок?

— Що нового ви на ньому дізналися?

— Що вас найбільше вразило?

VI. Домашнє завдання

Виразно читати оповідання (с. 6). Намалювати ілюстрацію.