природознавство 1 клас Тема. Звідки береться олія?

Тема. Звідки береться олія?

Мета: ознайомити  дітей  з  історією  створення  соняшникової олії, із способами її виготовлення; розвивати уважність; виховувати інтерес до пізнання природи.

ХІД УРОКУ

I.  Організаційний момент

II.  Повідомлення теми і мети уроку

— Відгадайте загадку.

• Із мішка — на забаву, а з пляшки — на приправу.

— Про що йдеться у цій загадці?

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, звідки береться олія.

III.  Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1.  Робота за підручником (с. 102)

— Розгляньте малюнок у підручнику і відгадайте загадку.

             На сонечко я схожий і сонце я люблю,

За сонцем повертаю я голову свою.

Стою стрункий, високий, в зелених шатах я,

І золотом убрана голівонька моя.

— Вам, напевне, зрозуміло, що йдеться про соняшник.

Як стверджують учені, соняшник — дуже давня рослина. Спочатку її  використовували  як  декоративну  рослину.  Потім  почали  вживати в їжу насіння соняшнику, яке вважалося вишуканою стравою. З квіток соняшнику заварювали чай. Минуло багато часу, перш ніж люди навчилися отримувати з насіння соняшнику олію.

— Чи знаєте ви, з яких ще рослин людина отримує олію? Розкажіть про це.

— Що ще виготовляють з насіння соняшнику? (Халву, козинаки)

2.  Розповідь учителя

- Читання  вірша  Р. Василькевич  «Соняшник»

На городі соняшник

Соняшно зацвів —

Розпрямив голівоньку,

Рученьки розвів.

Милувався сонечком,

Дощик зустрічав

І смачним насіннячком

Діток пригощав.

Посміхайся ж, друже наш,

Нам через віконечко,

Мила наша квіточка —

Друге наше сонечко.

— Соняшник — «квітка сонця». Росте він і дивиться на сонечко все літо,  ось  і  прозвали  його  сонячною  квіткою,  а  до  осені  дозріває  цілий кошик насіння. Давайте опишемо соняшник. Розкажіть, який він? (Велика  квітка  жовтого  кольору,  стебло  довге,  зеленого  кольору,  листя велике, зелене, а всередині соняшнику чорне насіння.)

— Великі, яскраві квіти приваблюють безліч комах. Мурашки збирають солодкий пилок. Бджоли прилітають за нектаром і виготовляють мед. Соняшник — хороший медонос. Як можна назвати мед, зібраний з  соняшнику?  (Соняшниковий)  Коли  дрібні  квіточки  в  кошику  відцвітають,  починає  дозрівати  чорне  насіння    улюблені  ласощі  дорослих і дітей.

Соняшник так називається, тому що він весь день повертає свою голівку вслід за сонцем. Соняшник означає «під сонцем». Уранці він дивиться на схід, де сонце встає, а ввечері — на захід, де сонце сідає. Та і сама квітка соняшника схожа на сонечко.

3.  Фізкультхвилинка

IV.  Узагальнення й систематизація отриманих знань

-          Цікаво  знати!

Хто придумав з насіння соняшника робити олію?

Жив колись Данило Бокарев. Йшов він якось вулицею і побачив красиву квітку. Ця квітка йому так сподобалася! Квітка була незвичайна, велика,  а  всередині    із  насінням,  і  називалася  соняшник.  Зірвав її Данило і почав їсти насіння. А смак у насіння був приємномаслянистий. Гриз він насіння, гриз, і народилася у нього думка про отримання з насіння масла. Насадив він у себе в городі багато соняшників, а наприкінці  літа  акуратно  зрізав  капелюшки,  зніс  у  двір  і  вибив  з  капелюшків насіння. Щоб «вибити» із насіння олію, Данило виготовив спеціальний пристрій.

Ось таким чином Данило Бокарев винайшов спосіб отримання масла з насіння соняшнику.

-          Практична  робота

  Діти,  а  зараз  ми  приготуємо  смачний  салат.  Що  знаходиться  на столі?  (Пляшка  із  соняшниковою  олією,  огірки,  помідори,  цибуля,  ніж, дошка)

— Що потрібно зробити, щоб приготувати салат? (Усе порізати.)

— Добре, ріжемо овочі. Усе готово, кладемо в миску. А що необхідно додати, щоб наш салат був смачним? (Олію)

  Подивіться,  ось  стоїть  пляшка  чудової  соняшникової  олії.  Що можна сказати про неї? (Олія прозора, в’язка, тягуча.)

— Понюхайте її. Який незвичайний запах! Додаємо олію до нашого салату, перемішуємо. Смачного!

V.  Підсумок уроку

— Чому соняшник називають «квіткою сонця»?

— Що з нього виробляють?

— З яких ще рослин людина отримує олію?