Природознавство 1 клас Тема. Із чого виготовляють папір?

Тема. Із чого виготовляють папір?

Мета: дати учням уявлення про виробництво паперу; розширювати світогляд; виховувати дбайливе ставлення до природних багатств, повагу до людей праці.

ХІД УРОКУ

I.  Організаційний момент

II.  Повідомлення теми і мети уроку

— Відгадайте загадки.

• Мовчить, а сто дурнів навчить.

• Біле поле, чорне насіння, хто його сіє, той розуміє.

— Якою є відгадка до цих загадок?

— З чого зроблена книга?

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, із чого людина виготовляє папір.

III.  Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1.  Робота за підручником (с. 101)

— Папір виробляють на паперовій фабриці. З лісу до фабрики привозять  соснові  та  ялинові  колоди.  Спеціальні  машини  здирають  з  них кору,  подрібнюють  на  друзки.  Потім  варять  друзки  у  спеціальній  рідині.  З  розвареної  деревини  на  папероробних  машинах  виготовляють папір,  намотують  його  у  величезні  рулони.  Рулони  відправляють  на книжкові фабрики. Тут їх ріжуть на аркуші й роблять з них книжки та зошити.

— Які ще матеріали використовують для виробництва паперу?

— Дізнайтеся, як люди виготовляли папір у давнину.

2.  Фізкультхвилинка

IV.  Узагальнення й систематизація отриманих знань

1.  Розповідь учителя

— Папір винайшли в Китаї. Китайці виготовляли його з розмочених рослинних волокон. До Європи папір потрапив між 1000 і 1100 роками. Виявилося, що його можна виготовляти з дерева, ганчірок і навіть... із старого  паперу    макулатури.  Так  з’ясувалося,  що  папір  можна  було використовувати двічі!

-          А  чи  знаєте  ви?..

Для  виготовлення  1  тонни  паперу  потрібно  5,6  м3  деревини.  Якщо врахувати, що середній об’єм однієї колоди (дерева) — 0,33 м3, то для виробництва 1 тонни паперу потрібно 17 дерев.

А з 1 тонни паперу можна виготовити близько 30 тисяч звичайних учнівських зошитів.

2.  Складання схеми

— Складіть правильний ланцюжок.

дерево папір зошит деревина

(дерево  деревина  папір  зошит)

— Як з дерева виходить зошит?

  Існують  різні  види  паперу.  Де  їх  використовують?  (Демонстрування колекції різних видів паперу.)

— Для чого використовується папір?

— Чи легко отримати папір?

— Як треба ставитися до наших зошитів, підручників, адже все це зрубані  дерева?  А  щоб  виростити  доросле  дерево,  потрібно  не  менше 60 років.

— А ще з дерева виготовляють меблі, посуд, іграшки. (Демонстрація зразків.)

3.  Бесіда

— Людині потрібні різні вироби: посуд, одяг, книги й інші речі.

— Де людина бере матеріал для їх виготовлення?

  Природа  багата  і  різноманітна.  Вона  щедро  ділиться  з  людиною своїми дарами. Людина отримує від природи різні рослини, рибу, птахів,  звірів,  сировину  для  виготовлення  матеріалів  та  різноманітних предметів.

— На що повинні звертати увагу люди, добуваючи в природі різні матеріали? (Добувати їх не більше, ніж потрібно, витрачати економно, саджати нові дерева, відновлювати землі на місці кар’єру, використовувати вторинну переробку сировини.)

V.  Підсумок уроку

— На яке питання відповідали на уроці?

— Хто тепер знає, з чого можна виготовити книги, зошити?

— А як ви вважаєте, сьогодні на уроці ми дізналися про всі природні матеріали, з яких можна виготовити предмети одягу, посуд?

  У  цьому  вам  допоможуть  книги.  (Ознайомлення  з  виставкою книг.)

 

 

-          Розв’язування  логічних  завдань  «Що  “зайве”?  Чому?»

• Кленовий лист, дубовий лист, березовий лист, аркуш паперу.

• Шафа, стіл, виделка, книга.

• Автомобіль, ножиці, ніж, олівець.

• Олівець, книга, блокнот, зошит.