Природознавство 1 клас Тема. Карпати

Тема. Карпати

Мета: розповісти  учням  про  природу  Українських Карпат; розвивати просторові уявлення, пізнавальний інтерес; виховувати бережливе ставлення до природи.

ХІД УРОКУ

I.  Організаційний момент

II.  Повідомлення теми і мети уроку

Де синії гори, де гори Карпати,

Туман в полонинах пливе...

Карпати, Карпати, зелені Карпати

Навік полонили мене.

— На сьогоднішньому уроці ми з вами подорожуємо до Українських Карпат.

III.  Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1.  Робота за підручником (с. 94–96)

— Гори Карпати розташовані на заході України.

— Знайдіть на карті гори Карпати.

— Назвіть найвищу вершину Українських Карпат.

— Як називають гірські луки в Карпатах?

  У  Карпатах  тече  безліч  стрімких  гірських  потоків.  У  Карпатах багато озер. Наймальовничіше озеро — Синевир. Воно розташоване високо в горах, оточене лісом. Дно озера вкрите камінням. Вода в ньому прозора й холодна.

— Чим укриті Карпати?

— Які дерева і кущі ростуть біля підніжжя гір?

— Біля підніжжя гір ростуть листяні дерева і кущі: дуб, липа, дика яблуня,  ліщина,  калина.  Що  вище  в  гори,  дуби  поступаються  місцем хвойним деревам — модрині, ялині.

— Розгляньте малюнки на с. 95.

— Які рослини, що ростуть у Карпатах, занесені до Червоної книги України?

— Які тварини мешкають у Карпатах?

— Яких звірів там можна побачити?

— Розгляньте малюнки на с. 96 угорі.

— Яких птахів занесено до Червоної книги України?

— Яка найцінніша риба у карпатських річках?

— Чому потрібно охороняти Карпати?

2.  Фізкультхвилинка

IV.  Узагальнення й систематизація отриманих знань

-          Робота  над  загадками

— Відгадайте загадки, і ви дізнаєтеся, які тварини найбільш поширені в Карпатах.

             Де живе він?

В густих хащах.

Там гуляє, там і спить,

Своїх діток там ростить.

Любить груші, мед, малину,

Ловить часом і рибину.

Та найбільше любить спати,

Ляже в осінь, а встає

Лиш тоді, як весна настає. (Ведмідь)

             Хто цей звір рогатий,

Що рогами багатий? (Лось)

             Тоненьке, вузеньке, по землі в’ється,

Як батіг, довге, але зовсім не б’ється.

Людини боїться, молоко вживає:

В лісі їх багато, — мабуть, кожен знає. (Вуж)

             Хтось із саду до городу

Проклада з горбів дорогу.

У землі метро будує,

Там і днює, і ночує. (Кріт)

V.  Підсумок уроку

— Про що дізналися на уроці?

— Які річки течуть у Карпатах? (Дністер, Тиса, Прут)

— Як називається рівнина в Карпатах? (Полонина)

  Чому  Карпати  називають  «лісистими»  і  «зеленими»?  (Тому  що в цих горах багато лісів.)

— Які рослини ростуть у Карпатах? (Бук, ялиця, едельвейс, смерека)

  Які  тварини  зустрічаються  в  Карпатах?  (Білка,  олень  благородний, дятли, вовк, лисиця)

  Чому  ж  так  сильно  приваблюють  туристів  Карпати?  (Гірське чисте повітря, цілющі води, краса навколишнього світу)

— Чому тут побудовано багато санаторіїв, будинків відпочинку? (Гірське повітря, лікувальний клімат, корисний для здоров’я)

 

 

 

-          Робота  в  парах.  Складання  діалогу  «Канікули  у  Карпатах»

Зразок діалогу

— Оленко, де ти була на канікулах?

— Ми всією сім’єю відпочивали в Карпатах.

— Що тобі найбільше сподобалося?

— Там дуже гарна природа, чисте повітря, цілюща вода.

— Ти сфотографувалася біля гір?

— Ні. У мене не було фотоапарата, але я знімала нашу мандрівку на відеокамеру.

— Даси мені касету переглянути?

— Так. Тобі сподобається, бо Карпати — найгарніше місце України. Особливо мені сподобалося озеро Синевір і красива легенда про його виникнення.

— Ти розповіси нам її в класі?

— Так, обов’язково.

— Я теж хотіла б відвідати Карпати.

— Ми можемо поїхати туди всім класом.

— Попросимо про це нашу вчительку.