Природознавство 1 клас Тема. Чорне та Азовське моря

Тема. Чорне та Азовське моря

Мета: розповісти учням про Чорне та Азовське моря, що омивають береги України; пояснити господарське значення  морів;  сприяти  формуванню  екологічного мислення учнів.

ХІД УРОКУ

I.  Організаційний момент

II.  Повідомлення теми і мети уроку

  Я  назву  декілька  слів,  а  ви  скажете,  з  якими  поняттями  вони пов’язані.

Україна, курорти, пляж, Ялта, дельфіни.

— Що об’єднує всі ці слова? (Чорне море)

— Сьогодні  на  уроці  ви  дізнаєтеся,  які  моря  омивають  береги  України.

III.  Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1.  Робота за підручником (с. 92)

1) Читання тексту.

— Які моря омивають Україну?

— Яке море більше і глибше?

— Яке море тепліше?

— За що Чорне море так прозвали?

— Якого кольору набуває в ньому вода під час шторму?

  Через  значну  кількість  водоростей  Чорне  море  темніше  за  інші моря. Можливо, ще й тому його назвали Чорним.

2) Робота за картою України.

— Розгляньте карту України. Яким кольором позначені моря?

— Знайдіть Чорне та Азовське моря на карті.

— Як різняться ці моря за кількістю води в них?

3) Продовження роботи за підручником (с. 92–93).

— Розгляньте малюнки на с. 92. Які риби мешкають в Азовському морі?

— Яка найбільша риба Чорного моря?

— У Чорному морі також водиться невелика акула катран. Не схожа на інших риб і чорноморська камбала калкан. Тіло у неї плоске, знизу біле, а зверху має темно-сірий колір. Коли риба не рухається, її важко відрізнити за кольором від темного піщаного дна.

— Яке господарське значення морів? (Ними перевозять на морських суднах вантажі. У морях виловлюють багато риби. Береги морів — чудове місце відпочинку.)

— Чи доводилося вам бути на морі?

— Розкажіть про свою подорож до моря. Якщо вам ще не доводилося бути на морі, розкажіть, про яку подорож ви мрієте.

4) Робота в парах.

— Відгадайте загадку.

             Шириною широке,

Глибиною глибоке,

День і ніч об берег б’ється,

І з нього вода не п’ється,

Тому що не смачна —

І солона, і гірка.

— Які ознаки моря описані у загадці?

2.  Фізкультхвилинка

IV.  Узагальнення й систематизація отриманих знань

1.  Робота над загадками

             Вона в морі промишляє,

І людей, і риб лякає.

Гострі зуби в два ряди,

Ось плавець стирчить з води.

Краще б в морі потонула

Ця страшна, бридка... (акула).

             В морі плаваю на дні,

Там спокійніше мені.

Як желе, мої боки:

І прозорі, і м’які.

Якщо зловиш мене ти —

Можу руку обпекти! (Медуза)

             У лусці мої боки —

Вони холодні та слизькі.

Плавать можу досхочу,

Та усе життя мовчу. (Риба)

2.  Гра «Що “зайве”?»

• Азовське, Тихий, Чорне.

• Дніпро, Світязь, Дністер.

3.  Робота над прислів’ями та приказками

• В морі тому води багато, що ніхто її не п’є.

• З малих крапель робиться море.

• Ложкою моря не вичерпати.

• Не море топить кораблі, а вітер.

• Хоч море велике, та вода не годиться.

V.  Підсумок уроку

— Які моря омивають територію України? Покажіть їх на карті.

— Чим Чорне море відрізняється від Азовського?

— Які тварини мешкають у Чорному та Азовському морях?

— Що нового ви дізналися про моря? Поясніть значення морів для людини.

— Чому люди їдуть відпочивати до моря?