Природознавство 1 клас Тема. Чому потрібно охороняти тварин

Тема. Чому потрібно охороняти тварин

Мета: збагатити знання дітей про охорону тварин; розвивати спостережливість, кмітливість, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; виховувати любов до природи, турботливе ставлення до тварин.

ХІД УРОКУ

I.  Організаційний момент

II.  Повідомлення теми і мети уроку

— Ви вже багато дізналися про тварин.

— Як ви вважаєте, чи треба охороняти тварин? Для чого?

—  Сьогодні  ви  дізнаєтеся  про  те,  що  багато  диких  тварин  нашого краю потребують охорони.

III.  Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1.  Робота за підручником (с. 84–85)

—  Що  ви  знаєте  про  Червону  книгу  України?  Для  чого  вона  створена?

—  У  кожній  місцевості  є  тварини,  яких  залишилося  дуже  мало. Вони зникають, бо люди на них полюють, знищують місця їхнього мешкання — ліси, луки, забруднюють річки й озера. Тому тварин потрібно охороняти. Щоб зберегти тварин, які зникають, їх заносять до Червоної книги України. Таких тварин заборонено знищувати.

— Розгляньте на с. 84 фотографії деяких тварин, занесених до Червоної книги України.

— Назвіть цих тварин.

— Чому багато диких тварин зникає?

— Чи не заважають люди та тварини одне одному?

— Дізнайтеся, які тварини, занесені до Червоної книги України, живуть у вашій місцевості.

— Чому потрібно охороняти всіх тварин?

— Прочитайте вірш В. Коломійця «Не лови метелика».

— Про що просила Богдана Оленочка?

— Як ви гадаєте, яка користь від метеликів?

— Яку користь приносять людям комахи, риби, птахи, звірі?

—  Тварини  приносять  велику  користь  людині:  як  джерело  харчування (м’ясо, молоко, яйця); як джерело естетичної насолоди (метелики, співучі птахи, рибки); джерело для наукових досліджень; джерело для народної медицини.

З кожним роком тварин стає все менше, і їх обов’язково треба охороняти.

2.  Фізкультхвилинка

IV.  Узагальнення й систематизація отриманих знань

1.  Гра «Хто у лісі живе?»

— Серед перелічених тварин назвіть тих, що живуть у лісі: білка, горобець, рись, їжак, ластівка, бурий ведмідь, гуска, лелека, лось, шишкар, дятел, мурашка, зозуля.

— Як потрібно поводитись у природі, щоб не заподіяти шкоди тваринам?

— Чому багато видів тварин стають рідкісними?

— Кого називають санітарами лісу?

— Чим корисні птахи лісу? (Знищують безліч комах, які пошкоджують дерева.)

2.  Поетична хвилинка

Світ прекрасний навколо тебе —

Сонце ясне і синє небо,

Птахи і звірі, гори і ріки —

Нехай він буде таким навіки!

Нехай людина добро приносить —

Бо світ навколо любові просить.

А. Потапова

V.  Підсумок уроку

— Як живеться диким тваринам у лісах, на луках, у степах?

— Чому потрібно охороняти тварин?

— Чому на Землі зникають деякі тварини?

— Що ви скажете тим, хто розорює пташині гнізда, мучить птахів, дітлахів звірів?

— Від кого і від чого треба охороняти тварин?

— Як люди взимку повинні допомагати диким тваринам?

— Чим конкретно допомагає тваринам кожен з вас?

—  Яку  участь  в  охороні  тварин  можуть  узяти  учні?  (Заготовляти корм для лісових тварин, для птахів.)

— Запам’ятайте!Ці тварини потребують охорони.

Зубр

Бобер

Олень

Тритон

Орел степовий

Ведмідь