Природознавство 1 клас Тема. Тварини рідного краю

Тема. Тварини рідного краю

Мета: розширити  уявлення  учнів  про  тварин  рідного краю; розвивати мовлення, мислення, увагу; прищеплювати повагу до тварин.

ХІД УРОКУ

I.  Організаційний момент

II.  Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми ознайомимося із тваринним світом рідного краю, і ви дізнаєтеся, чому диких тварин не слід турбувати.

III.  Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1.  Робота за підручником (с. 80–81)

— Розгляньте малюнки на с. 80.

—  Назвіть  групи  тварин,  зображених  на  малюнках.  Що  зображено на малюнках у кружечках?

—  З’єднайте  стрілками  з  кольорового  паперу  зображення  тварин і відповідні їм малюнки у кружечках.

— Розкажіть, які звірі мешкають у лісах вашого краю.

— Які птахи у вашому краї живуть у лісі? Які — біля людських поселень?

— Розгляньте фото на с. 81. Зображені на ньому тварини мешкають на луках. Лука — це рівне місце поблизу водойми, вкрите травами.

— Які із цих тварин вам відомі?

— За якими ознаками їх можна легко впізнати?

— До яких груп тварин вони належать?

—  Чому  так  кажуть:  «Ластівка  день  починає,  а  соловей  його  кінчає»?

2.  Фізкультхвилинка

IV.  Узагальнення й систематизація отриманих знань

- Гра  «Упізнай  тварину  за  описом»

• Це невеличка тваринка. Спина в нього вкрита колючими голками. У випадку небезпеки він швидко згортається у колючий клубок із 6–8 тисяч голок. Розгорнути цю тваринку не під силу навіть дорослій людині — настільки розвинені в нього спинні м’язи. Лише вода примушує його розпрямитися.  Цю  властивість  прекрасно  використовує  хитра  лисиця. (Їжак)

• Це — санітари лісу, адже вони знищують величезну кількість комах-шкідників. Дзьоб є знаряддям для добування корму. Язик із зазубринами далеко висовується із рота, тому вони можуть діставати їжу із щілин. Цих птахів у наших лісах небагато, тому вони потребують охорони. (Дятел)

• Без нього не обходиться жодна казка про тварин. Його завжди змальовують як боягуза. Проте завдяки своїй лякливості й обережності він рятується від своїх численних ворогів. (Заєць)

• Він  —  постійний  персонаж  мультфільмів.  У  природі  —  це  розумний, спритний, витривалий і сильний хижак. Живиться переважно м’ясом диких тварин. За нічне полювання він може долати до 100 кілометрів. У природі ці тварини є санітарами лісу. Полюючи, вони ловлять хворих і ослаблених тварин, оздоровлюючи все стадо. (Вовк)

• Не дарма я в казках — найперша хитрунка. Хитра я й насправді. Одурюю птахів. Коли голодна і нічого не вполювала, лягаю на бік, очі заплющую і лежу, наче мертва, не ворухнусь. Підлетить допитлива ворона чи сорока — і потрапить до мене в лапи. Так і собак ми дуримо, коли не можемо від них утекти. Лапи у мене не мерзнуть ніколи, бо у шерсті, наче у черевиках, хвіст під час пересування править за руль. Гавкаю, як молодий пес. Щоб бути ситою, за день я повинна з’їсти 20 мишей. (Лисиця)

V.  Підсумок уроку

— Що нового ви дізналися на уроці?

— Які групи тварин ви знаєте?

—  Яких  диких  тварин  вам  доводилося  бачити  серед  природи  у  вашому рідному краї?

— Розкажіть, які добрі справи для тварин ви зробили.

 

 

- Гра  «Лісові  характери»

Учитель просить дітей написати на аркушах про те, хто в лісі:

• найголовніший;

• найхитріший;

• найсильніший;

• найсміливіший;

• найдобріший тощо.

Потім просить дітей пояснити свої думки.

Висновок. У лісі мешкають дикі тварини.

- Вікторина  «Чи  знаєш  ти  птахів  нашого  краю»

• Які птахи прилітають до нас першими? (Граки)

• У назві якого птаха читаємо число сорок? (Сорока)

• У якого птаха такий міцний хвіст, що він ним підтримує тіло на дереві? (Дятел)

• Пташенята якого птаха не знають своєї матері? (Зозулі)

• Якого лісового птаха називають лісовим лікарем і чому? (Дятла, адже він знищує шкідників дерев.)

- Гра  «Чия  це  пісня?»

• «Чик-чирик!» — горобець;

• «Кар-кар!» — ворона;

• «Ф’ю, ф’ю!» — синиця;

• «Ку-ку!» — зозуля;

• «Тьох-тьох!» — соловей;

• «Угу-угу!» — сова.