Природознавство 1 клас Тема. Які культурні рослини вирощують у рідному краї

Тема. Які  культурні  рослини  вирощують  у  рідному краї

Мета: ознайомити  з  культурними  рослинами  рідного краю,  вчити  називати  їх;  розвивати  вміння  виділяти головне  в  навчальному  матеріалі;  виховувати  повагу до хліба.

ХІД УРОКУ

I.  Організаційний момент

II.  Повідомлення теми і мети уроку

— Розгляньте малюнки (огірок, соняшник, вишня, смородина).

— Чим схожі всі ці рослини? (Їх посадила і виростила людина.)

—  Сьогодні  на  уроці  ви  дізнаєтеся,  які  саме  умови  потрібні  для життя культурних рослин.

III.  Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1.  Робота за підручником (с. 78–79)

—  Розгляньте  фото  на  с.  78.  Назвіть  зображені  рослини.  Зеленими кружечками  накрийте  овочеві  рослини,  а  червоними  кружечками  — плодово-ягідні.

— Чи знаєте ви, які овочеві рослини вирощують на полях і городах вашої місцевості?

— Які плодово-ягідні рослини вирощують у садах вашої місцевості?

— Розгляньте фото на с. 79.

— Які рослини ви впізнали? Назвіть їх.

— Які рослини називають зерновими?

—  Чи  знаєте  ви,  які  зернові  рослини  вирощують  на  полях  у  вашій місцевості?

— Порівняйте зображені на малюнках зернові рослини.

— За якими ознаками ви впізнали кукурудзу?

— Чи знаєте ви, які страви готують з пшениці?

— Як ви ставитеся до хліба?

— Які овочі потрібні, щоб зварити борщ?

2.  Фізкультхвилинка

IV.  Узагальнення й систематизація отриманих знань

1.  Робота в парах. Гра «Знайди пару»

—  До  кожного  слова  першого  стовпчика  знайдіть  пару  з  другого стовпчика і з’єднайте їх стрілочкою. Поясніть свій вибір.

              цибуля                        льон

              груша                          жито

              пшениця                     картопля

              бавовна                       слива

              піон                               нарцис

—  Де  люди  можуть  вирощувати  всі  ці  культурні  рослини?  (У  саду, в городі, в полі)

— Яку першу пару ви знайшли? (Цибуля — картопля)

— Що це? Де їх вирощують? Як називаються ці рослини? Наведіть свої приклади овочевих рослин.

— Друга пара: груша — слива.

— А це що? Де вони ростуть? Як називаються ці рослини? Наведіть свої приклади плодово-ягідних рослин.

— Третя пара: пшениця — жито.

— Де вирощують ці рослини? Щодня ви їсте хліб. Його печуть з борошна, а борошно отримують із зерен пшениці, іржі, ячменю, вівса. Як вони називаються?

— Четверта пара: бавовна — льон.

— Хто знає, що це за рослини?

— П’ята пара: піон — нарцис.

— Що це? Для чого їх вирощують?

2.  Гра «Потрібно — не потрібно»

Учитель  каже:  «Я  хочу  посадити  овочі  на  городі.  Картопля  потрібна?».  Діти  відповідають:  «Потрібна».  Учитель  перераховує  овочеві рослини, називає також фруктові. Коли закінчили «висаджувати» овочі на городі, гра триває — «саджають» фрукти (ягоди) в саду. Учитель під час перераховування фруктів називає овочі. Перемагає учень, який жодного разу не припускався помилки.

3.  Гра «Збираємо врожай»

Учні  об’єднуються  в  команди.  Одна  з  них  «збирає»  овочі,  інша  — фрукти.  Збирати  можна  реальні  предмети  чи  малюнки  з  їх  зображенням. Перемагає команда, яка швидше виконала завдання.

V.  Підсумок уроку

—  Які  рослини  називають  культурними?  Наведіть  приклади  культурних рослин.

— Для чого людина їх вирощує?

— Які ви знаєте групи культурних рослин? Наведіть приклади.

— Чи всім культурним рослинам потрібна однакова кількість води, сонячного світла і тепла?

— Що вирощують у вашому краї?