Природознавство 1 клас Тема. Які рослини ростуть у лісах мого краю

Тема. Які рослини ростуть у лісах мого краю

Мета: ознайомити учнів з дикорослими рослинами рідного краю, вчити називати їх; розвивати вміння виділяти головне в навчальному матеріалі; показати багатство і красу рослинного світу рідного краю; виховувати любов до Батьківщини, її багатств.

ХІД УРОКУ

I.  Організаційний момент

II.  Повідомлення теми і мети уроку

— Чи були ви у лісі?

— Чи є ліс у вашій місцевості? Розкажіть про нього.

—  Сьогодні  ми  ознайомимося  з  дикорослими  рослинами  нашого краю, з’ясуємо значення рослин у житті людини.

III.  Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1.  Робота за підручником (с. 72–73)

1) Читання тексту на с. 72.

— Які дерева утворюють хвойні ліси?

— Як виглядає ялиновий ліс? (Він похмурий, темний.)

— Які у ньому ростуть рослини?

— Чим відрізняється сосновий ліс від ялинового? (У сосновому лісі більше сонячного світла, сухо.)

— Які рослини тут ростуть?

— Розгляньте фото. Які із цих рослин зростають у хвойних лісах вашої місцевості?

2) Читання тексту на с. 73.

— Які ліси називають листяними?

— Де ростуть листяні ліси? (Там, де навесні і влітку достатньо вологи, де є багато світла і сонячного тепла.)

— Розгляньте фото.

— Які рослини листяного лісу вам відомі? За якими ознаками ви їх упізнали?

— Крім рослин, ліси багаті на гриби.

—  Які  їстівні  гриби  вам  відомі?  Яких  грибів  не  можна  збирати? Чому?

2.  Бесіда про значення рослин у житті людини

— Які рослини годують людину? (Яблуня, пшениця, капуста)

— Які рослини одягають людей? (Льон, бавовна)

— Які рослини лікують людей? (Мати-й-мачуха, звіробій, береза)

— Які рослини дають багато корисних речей — меблі, паливо, будівельні матеріали? (Дуб, сосна)

— Яке ж значення лісу в житті людини?

3.  Фізкультхвилинка

IV.  Узагальнення й систематизація отриманих знань

1.  Робота над загадками

• Живе один батько і тисячі синів має.

Всім шапки справляє, а собі не має. (Дуб і жолуді)

• Має гарні жовті вічка

Й фіолетову спідничку.

Запах ніжний і духмяний

Наповняє ліс весняний. (Фіалка)

• На дереві гойдається,

Жупан колючий має,

На літо одягається,

А восени скидає. (Каштан)

• У зеленім кожушку, костяній сорочці

Я росту собі в ліску — всім зірвати хочеться. (Горіх)

• Сонечко в траві зійшло,

Усміхнулось, розцвіло,

Потім стало біле-біле

І за вітром полетіло. (Кульбаба)

• Квітка пишна, квітка гожа,

На троянду трішки схожа.

На кущах вона зростає.

Хто із вас цю квітку знає? (Шипшина)

• Серед літа — метелиця:

Пух летить і стелиться. (Тополя)

• Навесні росте, влітку цвіте,

Восени осипається,

Взимку відсипається;

Лікує від грипу,

Кашлю і хрипу. (Липа)

• І літом, і зимою

Одне вбрання у нас,

А можна нас побачить

Як рік почавсь у вас. (Ялина і сосна)

— Які з цих рослин ви зустрічали у лісах свого краю?

2.  Ознайомлення з їстівними дикорослими рослинами

— У нашому краї росте значна кількість дикорослих рослин. Серед них є й їстівні.

— Чи збирали ви у лісі ягоди? Які?

— Чи подобається вам збирати гриби? Які?

—  Яких  правил  необхідно  дотримуватися  під  час  збирання  рослин і грибів? (Точно знати зовнішній вигляд їстівних рослин; збирати далеко від доріг і тільки за містом; краще вживати їх у травні – червні, поки відчувається їх смак.)

V.  Підсумок уроку

— Які дерева і кущі поширені там, де ви живете?

— Наведіть приклади інших дикорослих рослин нашого краю.

— Які з них можна вживати в їжу?

— Чи могла б людина існувати без дикорослих рослин? Яке їх значення?