Навчання грамоти. Письмо 1 клас тема ПИСЬМО ПІВОВАЛІВ І ОВАЛІВ У ПОВНІЙ СІТЦІ ЗОШИТА. ПОСЛІДОВНІСТЬ ПИСЬМА ЕЛЕМЕНТІВ. ЗВУКОВИЙ АНАЛІЗ СЛІВ. НАВЕДЕННЯ КОНТУРІВ ІГРАШОК

ПИСЬМО ПІВОВАЛІВ І ОВАЛІВ У ПОВНІЙ СІТЦІ ЗОШИТА. ПОСЛІДОВНІСТЬ ПИСЬМА ЕЛЕМЕНТІВ. ЗВУКОВИЙ АНАЛІЗ СЛІВ. НАВЕДЕННЯ КОНТУРІВ ІГРАШОК

Мета:вчити учнів правильно писати півовали й овали; закріплювати вміння орієнтуватися в сітці зошита, виконувати звуковий аналіз слів, наводити контури предметів; розвивати рухи дрібних м’язів пальців та окомір; виховувати акуратність, уважність.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1.  Робота над загадками

- Можу з них побудувати

Я гараж, місток і хату,

Огорожу і доріжку,

Стіл, диван, і навіть ліжко. (Кубики)

- Хатку на колесах має

І «бі-бі» вона співає. (Машинка)

- Мій улюблений дружок

Круглий, наче колобок.

По доріжці швидко скаче,

Називається він... (м’ячик).

- Все, як в мене:

Ручки й ніжки.

Покладу її у ліжко,

Пісню заспіваю

І заколисаю. (Лялька)

— Кубики, машинка, м’ячик, лялька це — іграшки.

— Скільки складів у слові іграшки? Який склад наголошений?

— Назвіть голосні звуки у цьому слові.

Вправа «Мікрофон»

— Назвіть свою улюблену іграшку.

2.  Робота за малюнком у зошиті (с. 13)

— Кого ви бачите на малюнку вгорі сторінки зошита?

— Дайте імена дітям.

— Назвіть іграшки, якими граються діти.

— Яка іграшка знаходиться ліворуч від дітей? праворуч?

— Складіть речення за поданою схемою.

— Доберіть слово до поданої звукової схеми.

III.  РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ. РОБОТА В ЗОШИТІ (с.13)

1.  Робота в першому рядку

— Який  елемент  будемо  писати  в  першому  рядку?  (Пряма,  заокруглена вгорі.)

Елемент  починається  заокругленням,  яке  переходить  у  пряму  похилу лінію.

Повторення  правил  сидіння  за  партою,  користування  ручкою.  Під  час письма учитель перевіряє, чи правильно учні тримають ручку, чи не виходять елементи за лінію, окремим учням надає індивідуальну допомогу.

Фізкультхвилинка

Плів павутинку павучок —

І заболів йому бочок.

Встанем разом на хвилинку

Й проведем фізкультхвилинку.

Руки вгору, руки вниз.

Вліво, вправо повернись.

Сіли — встали,

Сіли — встали.

Кошенята заплигали,

У долоньки заплескали

І за парти посідали.

2.  Виконання завдань у другому рядку

— Подивіться на дошку. Це овал. На що він схожий?

— Овал — це коло, тільки трохи витягнуте. Порівняйте їх. (Овал і коло зображені на дошці.) Половина овалу — це півовал. У другому рядку ми будемо писати малі півовали. Подивіться, як я пишу малий півовал: починаю писати нижче від верхньої рядкової лінії. Веду вгору до лінії, заокруглюючи ліворуч, потім униз, теж заокруглюючи. Біля нижньої рядкової заокруглюю праворуч і вгору. Напишіть три півовали в повітрі. Виконайте вправу в зошиті. Півовал повинен  розміщуватися  в  основному  рядку  і  не  виходити  за  межі  рядкових ліній. Відстань між елементами у рядку має бути однаковою.

Пальчикова гімнастика «Курочка»

Пальці однієї руки в кулачку — утворюють «мисочку з водою». Указівний і великий пальці другої руки — «дзьоб», решта — «гребінець».

Виконувати рухи, що імітують курочку, яка п’є воду.

Гребінь маленький і в курочки є,

А дзьобом водичку курочка п’є:

Дзьобик у мисочку вниз опускає,

Потім угору його піднімає.

Знов опускає і знов піднімає —

Свіжу водичку так попиває.

3.  Виконання завдань у третьому рядку

— З яких елементів складається це завдання? (З прямої лінії й овалу.) Зверніть увагу на те, що овал лише торкається прямої лінії, а не находить на неї.

Овал  починаємо  писати  нижче  міжрядкової  лінії,  ведемо  вліво  заокруглюючи,  доходимо  до  нижньої  лінії  основного  рядка  і  заокруглюємо  праворуч і  вгору.  Овал  треба  писати  похило,  орієнтуючись  на  контрольну  (похилу) лінію. 

Після  детального  пояснення  написання  овалу  учні  виконують  завдання в рядку. Учитель звертає увагу на правильність постави учнів під час письма, положення зошита.

4.  Виконання завдання зі знаком питання

Учні візуально виділяють предмети, зображені на малюнку, називають їх, знаходять відповідні їм на верхньому малюнку. Називають предмети, які відрізняються.  Наводять  за  пунктирними  лініями  предмети  на  верхньому  малюнку.

IV.  ПІДСУМОК УРОКУ

— Які елементи вчилися писати у рядку?

— Кому складно було виконувати такі завдання?