Навчання грамоти. Письмо 1 клас тема ПИСЬМО ПРЯМИХ ПОХИЛИХ ЛІНІЙ, ПРЯМИХ ІЗ ЗАОКРУГЛЕННЯМ УГОРІ І ВНИЗУ. ПОДІЛ СЛІВ НА СКЛАДИ. НАВЕДЕННЯ ПРЕДМЕТІВ, РОЗФАРБОВУВАННЯ МАЛЮНКІВ. ЗНАХОДЖЕННЯ ОДНАКОВИХ ПРЕДМЕТІВ

ПИСЬМО ПРЯМИХ ПОХИЛИХ ЛІНІЙ, ПРЯМИХ ІЗ ЗАОКРУГЛЕННЯМ УГОРІ І ВНИЗУ. ПОДІЛ СЛІВ НА СКЛАДИ. НАВЕДЕННЯ ПРЕДМЕТІВ, РОЗФАРБОВУВАННЯ МАЛЮНКІВ. ЗНАХОДЖЕННЯ ОДНАКОВИХ ПРЕДМЕТІВ

Мета:вчити учнів писати прямі похилі лінії, прямі із заокругленням угорі і внизу, ділити слова  на  склади;  закріплювати  вміння  орієнтуватися  в  сітці  зошита,  знаходити  лінії сітки й правильно називати їх; формувати звичку правильної постави; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати уважність.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

— Яку назву мають лінії рядка?

— Покажіть основний рядок.

— Як називається лінія, позначена рисочками? (Міжрядкова)

— Чому вона так називається?

— Ця лінія — ваш помічник. Вона підкаже, якими заввишки мають бути великі літери.

— Відгадайте загадку.

- Коротенькі ноги,

Закручені роги,

Шерсть м’якенька і густа,

І курдюк замість хвоста. (Баран)

— Яка це тварина — свійська чи дика? Чому?

— Скільки складів у слові баран?

— Який склад наголошений?

III.  РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ. РОБОТА В ЗОШИТІ (с. 11)

1.  Робота за верхнім малюнком сторінки зошита

— Чи знаєте ви казки?

— Назвіть найбільш відомих казкових героїв.

— Чи впізнаєте ви цього героя? Він прийшов до нас із казок. Дихає на всіх гарячим вогнем. (Дракон)

Цікаво знати!

— Дракон  у  міфології  багатьох  народів  —  потвора,  чудовисько  у  вигляді крилатого  вогнедишного  змія,  що  пожирає  людей  і  тварин.  Культ  дракона простежується в Китаї і Японії. У цих країнах їм присвячують свята, на їхню честь проводяться карнавали. Одна з найулюбленіших розваг — запуск паперового дракона, відомого нам, як запуск паперового змія.

— Розгляньте дракончиків, які зображені у вашому зошиті. Чи схожі вони між собою?

— Повторимо,  як  правильно  тримати  ручку,  як  розміщувати  зошит  на парті, як сидіти під час письма.

— Наводимо за пунктирною лінією олівцем пояс. Зверніть увагу на те, що тут  є  пряма  лінія,  тільки  вона  вгорі  і  внизу  заокруглюється.  Наводимо  зліва направо.  (Учитель  демонструє  зразок  виконання  роботи.)  Тепер  наводимо лінії за пунктиром обох дракончиків.

— Дуже гарні в нас дракончики! Нехай перепочинуть наші руки, а ми вивчимо віршик.

Сів дракончик на балкончик,

З’їв фіранчик і вазончик.

Ми дракона не злякались,

Разом дружно посміялись.

Словникова робота

Фіранка— шматок тканини або тюлю, яким запинають вікно, двері тощо; занавіска.

2.  Письмо похилих ліній у першому рядку

— Розгляньте перший рядок. Чи є тут лінія, яку ми писали на минулому уроці?

— До  прямої  похилої  лінії  дописуються  ще  дві  лінії.  Простежте  за  моїм письмом  на  дошці.  (Учитель  виносить  цей  елемент  на  дошку  і  розповідає, що його легше писати під лічбу «і-раз-і». На «і» відтворюється рух угору, на «раз» — униз, на «і» — знову вгору.)

— Простежте  за  стрілочкою,  куди  слід  вести  лінію.  Візьміть  правильно ручку до руки, покладіть похило зошит, сядьте рівненько і наведіть тільки два елементи.

Учитель перевіряє роботу і дозволяє, якщо немає проблем, продовжити писати далі. Стежить за тим, щоб діти правильно починали елемент.

Фізкультхвилинка

3.  Письмо паличок із заокругленням угорі і внизу в другому рядку

— Розгляньте другий рядочок. Цей елемент називається довга похила паличка із заокругленням угорі і внизу. Пишеться вона так само, як і попередня, але  кожна  лінія  елемента  переходить  у  наступну,  заокруглюючись.  Елемент кілька разів напишіть у повітрі під рахунок. («І» — ведемо пряму похилу лінію до міжрядкової. Під нею повертаємо — «раз»,— ведемо похилу пряму вниз, заокруглюємо, і знову вгору на — «і».) Потім у зошиті проведіть кілька таких паличок у рядку. Проводьте легко. Не тисніть на ручку. Пам’ятайте, що за межі рядка виходити не слід.

— Порівняйте  написане  зі  зразком.  Знайдіть,  яка  паличка  написана  найкраще. Закінчіть рядок.

Пальчикова гімнастика

4.  Письмо елементів у третьому рядку

— Скільки  елементів  у  цьому  рядку?  (Два)  Простежте  за  стрілочкою,  як пишуться ці елементи.

Після пояснення вчителя учні пишуть перший елемент, потім — другий.

5.  Гра «Утягни нитку в голку»

6.  Гра «Знайди однакових лицарів»

— Порівняємо  всіх  лицарів  з  першим.  Порівняння  починаємо  зі  спису. 

У  кого  з  лицарів  спис  не  такий,  як  у  першого?  На  нього  більше  не  звертаємо увагу.  Подивимося  на  всі  пір’їнки  у  шапці.  У  кого  з  лицарів  пір’їнка  не схожа  на  першого  —  на  нього  теж  не  звертаємо  уваги.  Залишаються  перший і останній лицарі. Зафарбуйте лицаря ліворуч зеленим олівцем, а праворуч — синім.

IV.  ПІДСУМОК УРОКУ

— Що вчилися робити на сьогоднішньому уроці?

— Які лінії писали?

— Які завдання було виконувати легко? Які — викликали складнощі?