Навчання грамоти. Письмо 1 клас тема ПОХИЛА ЛІНІЯ СІТКИ ЗОШИТА. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ПОХИЛИМ ПОЛОЖЕННЯМ ЗОШИТА ПІД ЧАС ПИСЬМА У РЯДКАХ. ПИСЬМО ПРЯМИХ ПОХИЛИХ ЛІНІЙ. НАВЕДЕННЯ КОНТУРІВ ПТАШОК. ПОДІЛ СЛІВ НА СКЛАДИ. РОЗВИТОК ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ

ПОХИЛА ЛІНІЯ СІТКИ ЗОШИТА. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ПОХИЛИМ ПОЛОЖЕННЯМ ЗОШИТА ПІД ЧАС ПИСЬМА У РЯДКАХ. ПИСЬМО ПРЯМИХ ПОХИЛИХ ЛІНІЙ. НАВЕДЕННЯ КОНТУРІВ ПТАШОК. ПОДІЛ СЛІВ НА СКЛАДИ. РОЗВИТОК ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ

Мета: ознайомити  учнів  з  похилою  лінією,  похилим  положенням  зошита  на  парті;  закріпити  вміння  орієнтуватися  на  сторінці  зошита,  правильно  сидіти  за  партою  під час  письма,  правильно  тримати  ручку;  вчити  писати  прямі  похилі  лінії;  розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати працелюбність.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ. РОБОТА ЗА ЗОШИТОМ (с. 10)

1.  Робота за малюнком у верхній частині сторінки

— Кого ви бачите на малюнку?

— Чи впізнали ви пташок?

— Назвіть їх.

— Що ви про них знаєте?

— Послухайте загадку про цих пташок.

- Не стулить і на мить очей,

Вночі полює на мишей,

Зате удень відпочива.

Ні, це не кішка, а... (сова).

— Коли полює сова?

— На кого вона полює?

— Скільки сов зображено на малюнку?

— Знайдіть двох однакових пташок (пару).

— Подивіться  на  першу  пташку  і  знайдіть  таку  саму.  Почніть  з  вушок. 

Вони  однакові  в  усіх  пташок?  (Ні)  В  однієї  пташки  вушка  відрізняються  від інших. Тож на цю пташку більше не звертаємо уваги.

— Подивімося  на  животик  інших  пташок.  Яка  з  них  відрізняється? 

(Третя) У неї немає пір’я. Тож і вона не схожа на нашу першу пташку. І цю пташку ми не беремо до уваги.

— У  якої  такі  самі  крила,  як  у  першої?  (Діти  знаходять  двох  однакових пташок.)

— Погляньте на схему і відгадайте слово.

— Скільки складів у слові сова? Який склад наголошений?

2.  Обведення пташок за пунктиром

3.  Робота в рядку

— Розгляньте  рядок,  у  якому  ми  будемо  писати.  Знайдіть  верхню  лінію рядка,  нижню,  допоміжну  лінії.  Що  незвичного  ви  помітили  в  рядку? 

(З’явилася  нова  лінія.)  Ця  лінія  називається похилою.  Літери  в  нашій  абетці пишуться похило.

4.  Бесіда про правила розміщення зошита на парті

— Щоб  красиво  і  швидко  писати,  треба  навчитися  правильно  розташовувати зошит на парті.

Зошити  слід  класти  на  парту  або  стіл  навкіс  (з  нахилом  уліво  або вправо  —  для  ліворуких)  так,  щоб  нижній  лівий  кут  був  навпроти  середини грудей,  а  верхній  правий  —  був  відхилений  трохи  праворуч  від  середини грудей.

Бажано,  щоб  на  кожній  парті  були  проведені  допоміжні  лінії,  за  якими учні  контролюють  розміщення  зошита.  Лінії  можна  провести  фарбою  чи  наклеїти  липку  стрічку.  Кут  лінії  повинен  бути  навпроти  середини  грудей. 

Дітям, які пишуть лівою рукою, зошит потрібно розміщувати так, щоб правий нижній кут був навпроти середини грудей.

5.  Виконання завдань першого рядка

— Розгляньте  перший  рядочок.  У  ньому  ми  писатимемо  прямі  лінії,  короткі й подовжені.

— Перевірте, чи правильно ви поклали зошит.

— Давайте  розучимо  віршик,  який  допомагатиме  вам  правильно  класти зошит і сидіти за партою.

Зошит свій я розгортаю,

Навкоси його кладу.

Ручку я ось так тримаю.

Сяду прямо, не зігнусь.

Буду я писати вправно,

До роботи я берусь.

— Короткі прямі лінії слід писати згори вниз так, щоб не виходити за межі рядка.

Учні пишуть у повітрі над зразком, проводять лінії по контуру, з’єднують крапки. Аналогічно пишуть довгі прямі лінії.

Фізкультхвилинка

6.  Письмо прямих паличок у другому рядку

Доцільно  звернути  увагу  дітей  на  те,  що  у  другій  половині  рядка  чергуються довгі і короткі палички.

Пальчикова гімнастика

7.  Письмо паличок у третьому рядку

— Розгляньте третій рядок. Яка відмінність між першим і третім рядком?

— Перша частина елемента третього рядка така сама, як елемент першого рядка. (Довга і коротка паличка.) Друга його частина, ідучи вгору, трохи відхиляється праворуч. Утворюється гострий кут, ніби дзьобик пташки.

III.  РОЗВИТОК ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ

— Кого ви бачите на малюнку?

— Назвіть тварин, яких ви впізнали.

— Де мешкають ці тварини?

— Як їх називають? (Свійські, домашні.)

— Чи є у вас удома тварини? Розкажіть про них.

— Серед  тварин,  зображених  на  малюнку,  виберіть  ту,  яка  подобається найбільше, і з’єднайте пунктирні лінії. Поясніть свій вибір.

— Розгляньте  малюнок  кішечки.  (Учитель  на  дошці  виставляє  малюнок або показує слайд.)

— Давайте разом опишемо тваринку.

— Яка в неї шерсть, мордочка, очі? вушка? лапки? хвостик?

— Що любить кішечка?

— Яку користь приносить людині?

IV.  ПІДСУМОК УРОКУ

— З якою новою лінією ми ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

— Що вчилися писати?

— Який віршик вивчили?

— Повторіть його.

— Розкажіть удома батькам.