Навчання грамоти. Письмо 1 клас тема ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ ПИСЬМОВИМ ПРИЛАДДЯМ. ПОЛОЖЕННЯ РУЧКИ (ОЛІВЦЯ) В РУЦІ ПІД ЧАС ПИСЬМА. ПИСЬМО ПРЯМИХ І ОБВЕДЕННЯ ЛАМАНИХ, ХВИЛЯСТИХ ЛІНІЙ

ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ ПИСЬМОВИМ ПРИЛАДДЯМ.  ПОЛОЖЕННЯ РУЧКИ (ОЛІВЦЯ) В РУЦІ ПІД ЧАС ПИСЬМА. ПИСЬМО ПРЯМИХ І ОБВЕДЕННЯ ЛАМАНИХ, ХВИЛЯСТИХ ЛІНІЙ

Мета: продовжити  ознайомлення  учнів  з  основними  правилами  письма;  вчити  правильно тримати олівець; проводити прямі, ламані, хвилясті лінії, обводити по контуру; розвивати пам’ять, увагу; виховувати охайність.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  ПОВТОРЕННЯ ПРАВИЛ СИДІННЯ ЗА ПАРТОЮ ПІД ЧАС ПИСЬМА

Учні,  дивлячись  на  плакат,  розповідають,  як  правильно  сидіти  під  час письма.  (Ноги  тримати  на  підлозі  повною  ступнею.  Спину  тримати  прямо. Голову  нахилити  трохи  ліворуч  і  вниз.  Лікті  повинні  бути  на  парті.  Перевірте, щоб між грудьми і партою була відстань на ширину долоні.)

III.  РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Бесіда про правила користування письмовим приладдям

— Відгадайте загадку.

- Дві матері поряд живуть,

По п’ять синів мають,

Усі роботящі,

Немає ледачих. (Пальці)

— Як називаються наші пальці? Покажіть і назвіть. (Великий, указівний, середній, підмізинний (безіменний), мізинець.)

— Наші  пальчики  допомагатимуть  нам  тримати  ручку.  Щоб  красиво  навчитися  писати,  слід  тримати  її  правильно.  Візьміть  ручку  до  робочої  руки. Підніміть  її,  ставлячи  лікоть  на  парту.  Ручку  тримайте  трьома  пальцями  — великим, указівним і середнім. Але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі  три  пальці  знаходяться  на  відстані  ширини  великого  пальця  від  кінця ручки. Покладіть ручку на парту. Знову візьміть так, як щойно навчилися.

2.  Робота в зошиті (с. 3)

— Відгадайте загадку.

- Влітку медом ласував

Досхочу малини мав,

А як впав глибокий сніг —

У барлозі спати ліг. (Ведмідь)

— Що найбільше полюбляє ведмідь?

— Допоможіть  ведмедикові  дістатися  до  вуликів.  Лінію  проведіть  рівно. 

Не наводьте декілька разів, адже робота повинна бути охайною. Подивіться на виконану роботу. Ви дуже старалися, і ведмедик отримує солодкий мед. Доки він ласує медом, ми відпочинемо.

Фізкультхвилинка

— Відгадайте ще одну загадку.

- Цей вухатий робить шкоду:

Їсть капусту на городах,

Любить моркву й буряки.

Здогадались, хто такий? (Заєць)

— У  Зайчика  дозріла  морква.  Треба  йти  її  копати.  Та  дорога  до  грядки непроста.  Допоможіть  Зайчикові  дістатися  моркви.  Ведіть  точно  по  крапках, не тисніть на ручку. Зайчик вам дуже вдячний.

— Перш ніж виконати наступне завдання, відгадайте його героїв.

- Дружать з водою,

Вкриті лускою,

Очей не закривають,

Бо повік не мають. (Риби)

— Де живуть риби? Рибка без води загине. Тож мерщій їй допоможемо!

— Ви добре постаралися, і рибка врятована. Вона у воді.

— А це завдання дуже сподобається нашим хлопчикам. Подивіться на цю красиву машину. Хто сидить за кермом? Як назвемо хлопчика?

— Погляньте,  який  складний  шлях  він  має  подолати  на  своїй  машині. Йому буде набагато легше, якщо ми допоможемо. Розгляньте спочатку ці лінії, а потім проведіть їх. Намагайтеся не зійти вбік, адже трапиться аварія.

— Чудово! Наш юний водій удома.

Пальчикова гімнастика «Яєчко у гніздечку»

Одна долоня згори, друга — знизу; між ними — волоський горіх («яєчко»). 

Перекочувати  горіх  у  долонях  (масаж  долонь).  Поміняти  долоні  місцями і знову виконати вправу.

Ми долоньки розітрем

І гніздечко з рук зів’єм.

Пташка у гніздечко

Покладе яєчко.

Яєчко, яєчко,

Котись по гніздечку.

Котись, не губися,

Гляди — не розбийся.

— Відгадайте, хто це?

- Без сокири, без рук, а дім будує. (Пташка)

— Розгляньте шлях, яким має пролетіти пташка до свого гніздечка.

— Погляньте,  як  я  проводитиму  таку  лінію  на  дошці.  Повторіть  за  мною у повітрі. Проведіть таку лінію у зошиті.

— Як зраділи пташенята! Мама прилетіла, черв’ячків принесла.

- Влітку літає серед квіток,

У вулику робить духмяний медок. (Бджола)

— Подивіться, який шлях до квіточки має подолати бджілка.

— Погляньте, як я це зроблю на дошці.

— Виконаємо вправу в повітрі.

— А тепер доведіть бджілку до квітки.

— Бджілка  прилетіла.  Вона  назбирає  меду,  а  ми  ним  обов’язково  поласуємо взимку.

Розфарбовування малюнків

— Пропоную  розфарбувати  зайчикові  моркву.  Якого  кольору  вона  буде? 

Зафарбуйте її.

— Самостійно зафарбуйте квіточку.

IV.  ПІДСУМОК УРОКУ

— Що вам найбільше сподобалося на сьогоднішньому уроці?

— Чи складно було виконувати завдання?

— Яке завдання сподобалося найбільше?

— Обов’язково  покажіть  батькам  свої  зошити.  Похваліться  своїми  успіхами.