Навчання грамоти. Письмо 1 клас тема ОЗНАЙОМЛЕННЯ ІЗ ЗОШИТОМ ДЛЯ ПИСЬМА, ПИСЬМОВИМ ПРИЛАДДЯМ. ПРАВИЛА СИДІННЯ ЗА ПАРТОЮ ПІД ЧАС ПИСЬМА. РОЗМАЛЬОВУВАННЯ МАЛЮНКІВ

ОЗНАЙОМЛЕННЯ ІЗ ЗОШИТОМ ДЛЯ ПИСЬМА, ПИСЬМОВИМ ПРИЛАДДЯМ. ПРАВИЛА СИДІННЯ ЗА ПАРТОЮ ПІД ЧАС ПИСЬМА. РОЗМАЛЬОВУВАННЯ МАЛЮНКІВ

Мета: ознайомити  учнів  з  основними  правилами  письма;  дати  поняття  про  письмове приладдя, правильне положення зошита, сидіння за партою під час письма; розвивати уважність, пам’ять; виховувати охайність, відповідальність.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

— Сьогодні ваш перший урок, на якому ви будете вчитися писати.

II.  МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. БЕСІДА ПРО ЗНАЧЕННЯ ПИСЬМА

Вправа «Мікрофон»

— Для  чого  треба  вміти  писати?  (Щоб  написати  листа  рідним,  друзям; щоб бути грамотною, освіченою, сучасною людиною.)

— Що  необхідно  для  того,  щоб  навчитися  писати?  (Бажання,  сумління, старання.)

III.  РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Ознайомлення з навчальним приладдям

1)  Що потрібно мати для уроків письма?

— Відгадайте загадки.

- Чи в лінійку, чи в клітинку —

Чистим був, а за хвилинку

Повно в ньому цифр і літер,

Здогадались? Що це, діти? (Зошит)

-  Маю паличку таку

В пластиковім кожушку.

На папері покружляє

І слова на нім лишає. (Ручка)

- Дерев’яні і довгенькі,

Мають носики гостренькі,

На папері слід лишають,

Усіх діток розважають. (Олівці)

— Зошит,  олівці,  ручка  —  речі,  які  необхідні  для  письма,  називаються письмовим приладдям.

2)  Ознайомлення із зошитом.

— Розгляньте свій перший зошит для письма.

Зошит — це зшиті аркуші паперу. І сама назва про це говорить: зошит — тобто зшитий. У ньому ми вчитимемося писати.

— Що зображено на обкладинці?

— Яких казкових героїв ви впізнали? З якої вони казки?

— Як одягнута Лисичка? А як — Колобок?

— Який вираз обличчя в Колобка? Куди він поспішає?

— Які букви зображені навколо Колобка? Чи є серед них ті, які ви знаєте?

— Це рукописні букви. Ми обов’язково навчимося їх писати.

— Розгляньте передній форзац. Я поясню вам умовні позначки.

— Розгляньте с. 1.

— Щоб  красиво  і  правильно  писати  і  не  втратити  здоров’я,  потрібно  правильно сидіти під час письма.

— Розгляньте  малюнок  у  зошиті,  плакат  на  дошці,  сядьте  так,  як  сидять діти: ноги поставте повною ступнею на підлогу, спину тримайте прямо, голову нахиліть трохи ліворуч і вниз так, щоб бачити, що написано у зошиті, лікті покладіть на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні.  (Перевірте!)  Плечі  мають  бути  на  одному  рівні.  Обіпріться  ліктем  на парту й торкніться пальчиками скроні. Такою повинна бути відстань від очей до зошита.

Фізкультхвилинка

— Відгадайте ще одну загадку.

- Є в людини дві сестриці,

Дві сестриці-трудівниці,

Хоч і мають справжню силу,

Та легкі, неначе крила. (Руки)

— Руки — наші головні помічники у навчанні письма.

— Підніміть угору праву руку. Тепер — ліву.

— Підніміть руку ті, хто пише правою рукою; лівою.

— Візьміть олівець у свою робочу руку.

2.  Робота в зошиті (с. 2)

— Кого ви бачите на малюнку?

— Подивіться уважно, це один хлопчик, чи різні?

— Як  стоїть  хлопчик  на  першому  малюнку?  (Обличчям  до  нас.)  А  на  другому? (Спиною до нас.)

— Затуліть правою рукою правий малюнок, а лівою — лівий.

— Що хлопчик тримає в руках? Кому дарує кульку?

— Розфарбуйте  кульку  в  правій  руці  хлопчика  червоним  кольором, а  в  лівій  —  синім.  Наведіть  контур  кульки  і  розфарбовуйте  її  коловими  рухами. Намагайтеся не виходити олівцем за межі кульки.

Учитель стежить, щоб під час розфарбовування учні дотримувалися правил сидіння за партою.

— Кульку якого кольору подарував хлопчик песикові?

— У якій руці він її тримав?

Пальчикова гімнастика «Щука»

Голова щуки — початок долоні, а хвіст — пальці, які гнучко звиваються; щука «пливе» — дитина відступає назад.

Щука хвіст і зуби має.

Я від щуки утікаю.

— На  чистому  місці  аркуша  паперу  обведіть  свою  руку.  (Шульга  обводитиме праву руку, а правша — ліву.)

— Яку руку ви обвели?

IV.  ПІДСУМОК УРОКУ

— Про що дізналися на уроці?

— Що потрібно для уроків письма?

— Як назвати зошит, ручку, олівець? (Письмове приладдя.)