Навчання грамоти. Читання 1 клас тема Сонечко. А. М’ястківський «Кому світить сонечко?». Г. Манів «Сонечкова донечка». Л. Новікова «Котики»

Сонечко. А. М’ястківський «Кому світить сонечко?». Г. Манів «Сонечкова донечка». Л. Новікова «Котики»

Мета: вдосконалювати навички виразного читання; вчити учнів ставити питання до тексту; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I.  Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Мовленнєва розминка

1)  Робота над скоромовкою.

Сіло сонце на сосну,

Сонно мовило: «Засну».

2)  Інтонування речення.

Ми у мами донечки,

Як у небі сонечки.

— Прочитайте, ніби запитуєте.

— Прочитайте радісно.

2. Читання вірша А. Музичука «Муха»

3. Робота над загадкою

- Там за лісом за пралісом   

Золота діжа сходить. (Сонце)

— Поміркуйте,  в  яких  квітах  заховалось  сонечко?  (Ромашка,  кульбабка, соняшник)

III. Робота за «Післябукварем» (с. 102–104)

1.  Опрацювання оповідання А. М’ястківського «Кому світить сонечко?»

1)  Читання тексту вчителем.

— Послухайте текст і скажіть, про що йдеться в ньому?

2)  Аудіювання.

- Як звали дівчинку?   

Оленка

Наталя

Тетянка

- До кого йшла дівчинка?   

До бабусі

до подруги

до дядька

- Де зупинилося сонечко?   

Над хатою

над черешнею

на подвір’ї

- З ким дівчинка поверталася додому?   

із дядьком

із сонечком

сама

- Для кого сонечко світить і з ким ходить?   

із мамою і татом

із Наталочкою

зі всіма

3)  Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.

— Що здивувало Наталю?

— Що мама розказала дівчинці про сонечко?

4)  Читання тексту учнями «ланцюжком». Відпрацювання інтонації.

— Що  помітила  Наталя,  ідучи  до  дядька  Степана?  А  як  ви  вважаєте,  сонечко може ходити? То Наталя, може, неправильно висловила думку?

— Прочитайте  заголовок  до  тексту.  Дайте  відповідь  на  це  запитання  словами з твору.

— Запропонуйте свій заголовок до тексту.

— Які питання ви б поставили до цього тексту?

5)  Гра «Розвідники».

— Знайдіть слова, які звучать ніжно.

Ясени,  дівчинка,  хмара,  черешні,  дощик,  черешеньки,  Наталочка,  дощ, стежечка.

6)  Гра «Хвости».

Учитель читає початок речення, а діти — кінцівку.

7)  Гра «Добери ознаку».

Сонечко (яке?) (кругленьке, жовтеньке, тепленьке, ніжне, яскраве, світле, радісне).

Фізкультхвилинка

2.  Опрацювання сторінки «Читай і збагачуй свої знання і вміння» (с. 103)

1)  Читання вірша Г. Манів «Сонечкова донечка».

— Про яке сонечко розповідається у вірші?

— А про яке сонечко ви читали у попередньому тексті?

— Яка подія сталася у жучка-сонечка?

— На кого схожа донечка? Відповідайте словами вірша.

2)  Читання слів у стовпчиках.

— Швидко читайте, правильно вимовляйте!

сонце                   жук

сонечко               жучок

сонячний             жучище

- Читання односкладових, двоскладових слів.   

- Читання слів з наголосом на першому складі.   

- Читання «Ланцюжком».   

- Читання стовпчиків слів кілька разів, щоразу швидше і швидше.   

- Читання слів-родичів.   

3)  Робота над загадкою-добавлянкою С. Коляди.

3.  Опрацювання сторінки «читай і світ пізнавай» (с. 104)

1)  Читання вірша Л. Новікової «Котики».

— Про яких котиків ідеться у вірші?

— Прочитайте опис вербового котика.

— Знайдіть і прочитайте у вірші слова, якими описано Мурчика, що грівся під вербою.

— Чим був здивований Мурчик?

— Складіть  речення  за  малюнком,  уживаючи  слово котики у  різних  значеннях.

2)  Читання слів у стовпчиках.

— Швидко читайте, правильно вимовляйте!

- Читання односкладових, двоскладових слів.   

- Читання слів з наголосом на першому складі.   

- Читання «Ланцюжком».   

- Читання стовпчиків слів кілька разів, щоразу швидше і швидше.   

- Читання слів-родичів.   

3)  Робота над загадкою Л. Вознюк.

IV. Підсумок уроку

— Чи сподобалися вам прочитані твори?

— Що нового дізналися на уроці?