Навчання грамоти. Читання 1 клас тема РОЗШИРЕННЯ УЯВЛЕНЬ УЧНІВ ПРО СЛОВО ТА РЕЧЕННЯ. РОЗПОДІЛ ПРЕДМЕТІВ ЗА СЕМАНТИЧНИМИ ГРУПАМИ «ОВОЧІ — ФРУКТИ». СКЛАДАННЯ РЕЧЕНЬ ЗА ПОДАНИМИ ГРАФІЧНИМИ СХЕМАМИ

РОЗШИРЕННЯ УЯВЛЕНЬ УЧНІВ ПРО СЛОВО ТА РЕЧЕННЯ. РОЗПОДІЛ ПРЕДМЕТІВ ЗА СЕМАНТИЧНИМИ ГРУПАМИ «ОВОЧІ — ФРУКТИ». СКЛАДАННЯ РЕЧЕНЬ ЗА ПОДАНИМИ ГРАФІЧНИМИ СХЕМАМИ

Мета: учити учнів практично розрізняти назви живих та неживих предметів; ставити до них питання; розвивати вміння групувати предмети за родовими та видовими ознаками; виховувати працелюбність.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Всі сідайте тихо, діти.

Домовляймось не шуміти,

Руку гарно піднімати,

На уроці не дрімати,

А знання мерщій хапати.

Щоб нам не було мороки —

Всі готові до уроку?

Тож гаразд, часу не гаймо

І урок розпочинаймо.

Н. Березіцька

II.  АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1.  Гра «Знайди зайве»

На  дошці  виставлені  малюнки  навчального  приладдя:  ручка,  зошит,  олівець,  пенал,  лялька,  підручник,  лінійка.  Учні  називають  зайвий  предмет  — ляльку — це іграшка, решта предметів — навчальне приладдя.

2.  Гра «Добери схему до речення»

На дошці прикріплені схеми речень. Учитель читає речення, учні відшукують відповідну схему, визначають кількість слів у реченні.

Закінчується літо. Починає опадати листя. На південь відлітають птахи.

III.  СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Робота за Букварем (с. 10–11)

1)  Бесіда за малюнками.

— Розгляньте малюнки. Дайте відповіді на запитання.

— Хто рве груші?

— Хто збирає сливи?

— Хто кладе у кошик яблука?

— Хто допомагає мамі?

— Які питання я ставила до слів мама, дівчинка, хлопчик, тато? (Хто?)

До  слів,  що  є  назвами  істот  (людей  і  тварин),  ми  ставимо  питання хто?, а про неживі предмети запитуємо що?.

— Що збирають у саду? (Сливи, яблука, груші)

— Як назвати це одним словом? (Фрукти)

— Хто спостерігає за роботою в саду? (Котик і песик)

— Які питання ставимо до цих слів?

— Що  росте  на  городі?  (Помідори,  огірки,  баклажани,  морква,  капуста, цибуля)

— Як назвати це одним словом? (Овочі)

Фізкультхвилинка

Раз — піднялись, два — присіли,

Хай мужніє наше тіло.

Хто ж втомився присідати,

Може вже відпочивати.

Руки в боки, руки так,

Руки вгору, як вітряк.

Раз — піднявся увесь клас —

Фізкультпауза у нас.

2)  Робота в групах.

— Дівчатка, складіть у вазу фрукти. Хлопчики, складіть у кошик овочі.

— Побудуйте речення за поданими схемами (с. 10–11).

2.  Гра «Хто? Що?»

Учитель  називає  різні  предмети,  а  учні  ставлять  до  них  питання хто? або що?.

Комп’ютер, водій, моряк, корабель, сніжинка, парасолька, небо, льотчик, хом’як, дідусь, лікар...

3.  Робота над загадками

— Відгадайте загадки. Поставте питання до слів-відгадок.

- На моїй спідничці

Латка невеличка.

Як цукерку маю,

За латочку ховаю. (Кишеня)

- А у мене є торбинка,

Зошитам й книжкам хатинка.

Я й пенал туди кладу,

Як до школи з ним піду. (Ранець)

- Сірі птахи

На болоті живуть,

Літають ключами,

Називаються... (журавлями).

- Має клешні й довгі вуса,

Я і сам його боюся:

Він щипає, мов гусак,

Ну, а звуть щипаку... (рак).

- Хто людей з біди рятує

І хвороби всі лікує —

Призначає процедури

І таблетки, і мікстури? (Лікар)

IV.  ПІДСУМОК УРОКУ

— Що найбільше сподобалося на уроці?

— Про що розкажете батькам удома?