Навчання грамоти. Читання 1 клас тема СЛУХАННЯ І РОЗПОВІДАННЯ КАЗКИ. УЯВЛЕННЯ ПРО ДІАЛОГ (БЕЗ УЖИВАННЯ ТЕРМІНА). СКЛАДАННЯ РЕЧЕНЬ ЗА ПОДАНОЮ ГРАФІЧНОЮ МОДЕЛЛЮ

СЛУХАННЯ І РОЗПОВІДАННЯ КАЗКИ. УЯВЛЕННЯ ПРО ДІАЛОГ (БЕЗ УЖИВАННЯ ТЕРМІНА). СКЛАДАННЯ РЕЧЕНЬ ЗА ПОДАНОЮ ГРАФІЧНОЮ МОДЕЛЛЮ

Мета: формувати  в  учнів  уміння  виділяти  речення  із  мовного  потоку;  закріплювати уміння  добирати  речення  до  схем;  вчити  слухати  і  розповідати  казку;  розвивати пам’ять, увагу, мовлення; прищеплювати любов до художнього слова.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Ось і все, дзвенить дзвінок,

В гості йде до нас урок.

Буде він у нас цікавий —

В ньому казочок чимало.

II.  АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Гра «Впіймай речення»

Учитель пропонує учням послухати текст і визначити, скільки в ньому речень. Після повторного прослуховування діти відтворюють речення, які вони запам’ятали. Потім записують у зошиті і на дошці їх спільну графічну модель.

Сонце заходить. Гори чорніють. Пташечка тихне. Поле німіє.

III.  СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Вступна бесіда

— На початку уроку я обіцяла вам, що наш урок буде казковим.

— Чи любите ви казки?

— Які казки вам найбільше подобаються?

— Хто читав вам казки?

2.  Вікторина «Чи знаєш ти казки?»

- Не зміг сидіти на вікні,

У лісі всім співав пісні,

Але коли зустрів Лисицю,

Та пісня мусила скінчиться. («Колобок»)

- Підробив він голосок,

Став малим співати!

Здогадалися вони:

Вовк — не наша мати. («Вовк і семеро козенят»)

- Бабуся старенька за лісом жила,

Онука до неї гостинці несла,

Та стрінувся в лісі їй сірий хижак.

Ця дівчинка зветься, пригадуєш, як? («Червона Шапочка»)

- Сиднем у землі сиділа

Час настав — і всіх здружила:

Діда, бабу, внучку й Хвінку,

Мишку та кицюню Мінку. («Ріпка»)

- Як знайшов він колосок,

Борошна змолов мішок —

Пиріжків напік і з’їв,

Ледарів не пригостив. («Колосок»)

- Заховавшись у корзині,

Їде на ведмежій спині,

Дивиться, щоб волохатий

Пиріжка не міг узяти. («Маша і ведмідь»)

3.  Робота за Букварем (с. 9)

1)  Робота за малюнками.

— Назвіть казки, зображені на малюнках.

— Хто посадив ріпку?

— Хто допомагав дідові вирвати ріпку?

— Чому вдалося вирвати ріпку?

— Складіть речення за поданими схемами.

— Послухайте пісеньку.

Я по засіку метений,

Я із борошна спечений.

Я від баби втік,

Я від діда втік...

— Хто співав цю пісеньку?

— Як називається казка?

— Уважно послухайте казку «Колобок» і запам’ятайте, з ким зустрічався її герой.

2)  Виразне читання казки вчителем.

3)  Аналіз змісту казки за запитаннями; заучування зі слів учителя пісеньки Колобка.

— Хто спік Колобка?

— Де баба його поставила?

— Куди побіг Колобок?

— Хто першим зустрівся на дорозі Колобку?

— Яку пісеньку Колобок заспівав Зайчикові? Давайте повторимо її разом!

— З ким зустрівся Колобок після Зайчика?

— Чому Вовчик не з’їв Колобка?

— Яку пісню заспівав Колобок Ведмедеві?

— Хто перехитрив Колобка?

— Чи шкода вам його? Чому?

4)  Робота в парах.

Інсценізація уривка казки «Колобок». Діти одягають маски і відтворюють розмову вибраних героїв казки.

IV.  ПІДСУМОК УРОКУ

— Що вчилися робити на сьогоднішньому уроці?

— Які казки пригадали? Чого вони нас учать?