Математика 1 клас Тема Таблиці додавання і віднімання числа 6. Задача на різницеве порівняння. Порівняння задач. Обчислення значень виразів. Побудова відрізків

Таблиці додавання і віднімання числа 6. Задача на різницеве порівняння. Порівняння задач. Обчислення значень виразів. Побудова відрізків

Мета: розкрити принцип побудови таблиць додавання і віднімання числа 6; формувати вміння розв’язувати задачу на різницеве порівняння чисел; розвивати математичне мовлення; обчислювальні навички учнів; виховувати інтерес до навчання.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Гра «Мовчанка»

2.  Математичний диктант

— Запишіть числа, наступні до числа 5.

— Запишіть число, що стоїть перед числом 7.

— Запишіть число, яке на 1 менше, ніж 4.

— Яке число більше 3, але менше, ніж 5?

— Запишіть «сусідів» числа 8.

Взаємоперевірка робіт.

3.  Гра «Допоможи Буратіно»

— Вставте пропущений знак дії.

Біля дошки — три команди учнів.

5 _ 5 = 0             6 _ 3 = 9               10 _ 3 = 7

9 _ 1 = 8             3 _ 3 = 0               2 _ 5 = 7

8 _ 2 = 10           8 _ 2 = 6               4 _ 4= 0

III.  ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Склад числа 6

— З яких чисел складається число 6?

2.  Каліграфічна хвилинка

Письмо цифри 6.

3.  Робота за підручником (с. 68)

Завдання 1. Складання таблиць додавання й віднімання числа 6. Запис таблиць у зошит

— Прочитайте відповіді кожної таблиці.

— Затуліть  лінійкою  відповіді  першого  стовпчика.  Прочитайте  приклади від початку до кінця, називаючи відповідь.

— Затуліть  лінійкою  відповіді  другого  стовпчика.  Прочитайте  приклади з кінця до початку, називаючи відповідь.

Фізкультхвилинка

IV.  РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1.  Розв’язування прикладів з коментуванням (завдання 2)

2.  Складання, розв’язання задач за малюнком (завдання 3)

— Які фрукти ви бачите на малюнку? Скільки всього овочів?

— На скільки фруктів менше, ніж овочів?

— Як дізналися? (9 – 5 = 4)

— Як дізнатися, на скільки одне число більше або менше за інше? (Треба від більшого відняти менше.)

3.  Робота над текстовою задачею (завдання 4)

Повторення  складових  частин  задачі.  Запис  короткої  умови  задачі  на дошці.

— Скільки було слив на першому блюдці?

— Що сказано про друге блюдце?

— Як дізнатися, скільки слив було на другому блюдці?

— Яку дію використали? Чому?

— Запис розв’язання в зошиті.

5 + 4 = 9 (с.)

— Повідомте відповідь задачі.

Творча робота над задачею

— Замініть в умові слово більше словом менше.

— Як змінилося розв’язання задачі?

Пальчикова гімнастика

Ми писали, ми писали,

А тепер усі дружно встали,

Ніжками потупали,

Ручками поплескали,

Потім пальчики стиснемо;

Сядемо й писати почнемо.

4.  Самостійна робота (завдання 5)

1 варіант — 1-й рядок;

2 варіант — 2-й рядок.

5.  Робота з геометричним матеріалом (завдання 6)

— Виміряйте довжину відрізка.

— Накресліть відрізок, на 6 см довший.

6.  Задача для кмітливих

У білочки 6 сироїжок і 3 маслюки. 5 грибів вона віддала їжаку. Яку найменшу кількість сироїжок міг одержати їжак?

V.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Повторення таблиць додавання і віднімання числа 6.

— Як дізнатися, на скільки одне число більше або менше за інше?

— Що сподобалося на уроці?

— Чи з усіма завданнями впоралися?

У вас на столі лежать смайлики. Виберіть, будь ласка, той, що відповідає вашому настрою.

Веселий.  Урок  сподобався:  я  впорався  з  усіма  завданнями.  Я  задоволений собою.

Сумний.  Завдання  на  уроці  виявилися  занадто  складними.  Мені  потрібна допомога!