Математика 1 клас Тема Збільшення та зменшення числа на кілька одиниць. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 2. Порівняння виразу і числа

Збільшення та зменшення числа на кілька одиниць. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 2. Порівняння виразу і числа

Мета: навчати учнів складати і розв’язувати задачі на збільшення і зменшення числа на кілька  одиниць;  закріплювати  вміння  порівнювати  вираз  і  число;  вдосконалювати обчислювальні навички; виховувати старанність.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Математичний диктант

— Запишіть відповіді: 8 + 1; 6 – 2.

— Від п’яти відніміть 2; до трьох додайте 0.

— Перший доданок 7, другий доданок 2. Запишіть суму.

— Яке число треба додати до 5, щоб отримати 6?

— Яке число треба відняти від 2, щоб отримати 0?

2.  Складання задач за рівністю

Дівчаткам:  _ + _ = _

Хлопчикам: _ – _ = _

3.  Гра «Прив’яжи кульку»

3 – 1                   2 + 2                                                   4 + 2                                 5 – 3

       8 – 4                            6 – 3               4 + 1                             7 – 2                                   9 – 3

 

                         2                       3                       4                         5                      6

III.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Робота з демонстраційним матеріалом

— Скільки зелених яблучок? (4)

— Скільки — жовтих? (3)

— Яких  яблучок  менше?  На  скільки?  (Зелених  на  1  більше,  жовтих  на 1 менше.)

— Що  треба  зробити,  щоб  жовтих  яблучок  стало  стільки  ж,  скільки  зелених? (Додати ще одне жовте яблучко, або збільшити їхню кількість на 1.)

— Запишемо рівність: 3 + 1 = 4.

Читаємо хором: 3 збільшити на 1, буде 4.

— Скільки їжачків? (5)

— Скільки зайчиків? (6)

— Яких тварин більше? На скільки?

— Що треба зробити, щоб зайчиків стало стільки ж, скільки їжачків? (Забрати 1 зайчика, або зменшити їх кількість на 1.)

— Запишемо рівність: 6 – 1 = 5.

Читаємо хором: зменшити на 1, буде 5.

Гра «Закінчи речення»

- Щоб збільшити число на кілька одиниць — треба...

- Щоб зменшити число на кілька одиниць — треба...

2.  Робота за підручником (с. 58)

Завдання 1

— Скільки рожевих трикутників?

— Скільки кружечків?

— На скільки більше кружечків?

— Тобто, кружечків стільки ж, скільки трикутників, та ще 2. Кружечків на 2 більше, ніж трикутників. (4 + 2 = 6)

— Рівність читайте так: «Чотири збільшити на два, буде шість».

— Скільки чотирикутників?

— Скільки п’ятикутників?

— На скільки менше п’ятикутників?

— Тоді  кажуть,  що  п’ятикутників  стільки  ж,  скільки  чотирикутників, без 2.

П’ятикутників на 2 менше, ніж чотирикутників. (7 – 2 = 5)

Рівність читайте так: «Сім зменшити на два, буде п’ять».

Фізкультхвилинка

3.  Складання задач на збільшення і зменшення числа

Завдання 2

— За малюнками і записами складіть три задачі.

— Розкажіть умову та питання кожної задачі.

— Розв’яжіть їх усно і повідомте відповіді.

4.  Порівняння виразу і числа

Завдання 3

Завдання учні виконують з коментуванням.

Пальчикова гімнастика «Рибки»

Імітуємо руками рухи рибки.

5.  Робота з геометричним матеріалом

— З яких фігур складений робот?

— Яких фігур використали найбільше?

— Яких фігур використали порівну?

IV.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Що означає «збільшити число на кілька одиниць»?

— Що означає «зменшити число на кілька одиниць»?

Веселі задачі

- Мишеня ліском йшло пішки,

Несло друзям три горішки.

Та в дорозі не втерпіло,

Непомітно два з них з’їло.

Сіра мишка в нас питає:

— Скільки мишеня горішків має?

— Який вираз складемо до цієї задачі? (3 – 2 = 1)

— Прочитайте його по-різному.

- На лужку серед трави,

Заховались дві кози,

А отут стоять ще дві

У густій рясній траві.

Підрахуємо гуртом,

Скільки всіх тих кіз разом.

— Який вираз складемо до цієї задачі? (2 + 2 = 4)

— Прочитайте його по-різному.