Математика 1 клас Тема Збільшення та зменшення числа на кілька одиниць. Вправи на засвоєння таблиць додавання й віднімання числа 2. Складання і розв’язування задач

Збільшення та зменшення числа на кілька одиниць. Вправи на засвоєння таблиць додавання й віднімання числа 2. Складання і розв’язування задач

Мета: розкрити зміст понять «на... більше», «на... менше»; закріплювати знання таблиць додавання  і  віднімання  числа  2,  понять  «умова»,  «питання»,  «розв’язання»,  «відповідь» задачі; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати мислення; виховувати старанність.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Усна лічба

— Заповніть таблицю.

Доданок       1    2    3    4    5    6    7    8

Доданок       2    2    2    2    2    2    2    2

Сума

2.  Гра «Допоможи Буратіно»

     6            9             7            5

  3   4       7   1        2   6       1   3

3.  Розв’язування прикладів (з коментуванням біля дошки)

4 + 1 + 2 =                   5 + 2 + 2 =                 9 – 1 =

7 – 1 – 2 =                   9 – 2 – 2 =                 8 – 0 =

8 – 1 + 2 =                   6 + 2 – 1 =                 3 – 3 =

III.  ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Практична робота з паличками для лічби

— Покладіть  на  парту  5  паличок.  У  нижньому  ряду  покладіть  стільки  ж паличок.

— Що можна сказати про кількість паличок у верхньому і нижньому ряді? (Їх порівну.)

— Заберіть  1  паличку  у  верхньому  ряду.  Скільки  стало  паличок?  (4)  Їх стало більше чи менше? На скільки менше? (На одну.)

Висновок. Щоб зменшити число, необхідно відняти.

Запишемо: 5 – 1 = 4.

— Покладіть  на  парту  6  паличок.  У  нижньому  ряду  покладіть  стільки  ж паличок,  а  потім  ще  одну.  Скільки  стало  паличок?  (7).  Їх  стало  більше  чи менше? На скільки більше? (На одну.)

— Коли  поклали  стільки  ж  паличок  та  ще  одну,  тоді  кажуть,  що  їх  на 1 більше, ніж у верхньому рядку.

Висновок. Щоб збільшити число, необхідно додати.

Запишемо: 6 + 1 = 7.

2.  Первинне закріплення. Робота за підручником (с. 57)

Завдання 1

— Скільки було капустин на малюнку ліворуч? (4)

— Скільки зайчик зірвав капустин? (1)

— Стало більше чи менше? На скільки менше? (На 1)

— Отже, число 4 ми зменшили на 1. Щоб зменшити число, треба відняти.

— Складіть рівність і запишіть у зошит. (4 – 1 = 3)

— Прочитайте вираз хором.

— Скільки капустин росло на грядці праворуч? (3)

— Скільки капустин привіз зайчик у візочку? (2)

— Стало більше чи менше? На скільки більше? (на 2)

— Отже, число 3 ми збільшили на 2. Щоб збільшити число, треба додати.

— Складіть рівність і запишіть у зошит. (3 + 2 = 5)

— Прочитайте вираз хором.

Фізкультхвилинка

IV.  РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1.  Робота над задачею

Завдання 2

Повторення понять «умова», «питання», «розв’язання», «відповідь» задачі за схемою опорою.

— Складіть задачу за малюнком.

— Що означають слова «в очереті — на 1 більше?»

(В очереті стільки ж, як на лататті, і ще 1 жабка.)

— Повторіть умову, питання, розв’язання і відповідь задачі.

2.  Самостійна робота

                     1 варіант                                                          2 варіант

3 + 2 _ 6              5 + _ = 8                             6 _ 6 + 2                 7 – _ = 4

8 _ 2 + 2              4 – _ = 3                             8 + 1 _ 3                 3 + _ = 5

Пальчикова гімнастика

3.  Робота над текстовою задачею

Завдання 3

— Повторення умови задачі за запитаннями вчителя.

— Якою дією розв’яжемо задачу? Чому?

— Запишіть розв’язання в зошити.

4.  Задачі для кмітливих

- До  Василинки  на  день  народження  завітали  три  подружки.  На  столі  вже стоять 2 тарілки. Скільки тарілок ще треба поставити на стіл?

- На яблуні росло 5 яблук, а на сосні — на 2 яблука менше. Скільки яблук росло на сосні?

5.  Робота з геометричним матеріалом

— Скільки трикутників на малюнку?

V.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Що означає «збільшити число на 2»?

— Що означає «зменшити число на 2»?

— Назвіть складові частини задачі.

— Оцініть  свою  роботу  на  уроці:  намалюйте  у  зошиті  сонечко  або  хмаринку.